Transport vaziri Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki delegatsiyasi bilan uchrashdi
Ilhom Maxkamov Yevropa tiklanish va taraqqiyot bankining (YETTB) markaziy Osiyo va Mo’g’uliston bo’yicha direktori Huseyn O’zxan boshchiligidagi delegatsiya bilan muzokaralar olib bordi.
Uchrashuvda O’zbekistonda transport tizimi va infratuzilmasini rivojlantirish bo’yicha joriy loyihalar muhokama qilindi. “Toshkent-Samarqand” pullik avtomobil yo’li uchun texnik-iqtisodiy asoslashni yakunlash va Samarqand uchun elektrobus sotib olish ishlarini jadallashtirishga alohida e’tibor qaratildi.
Bundan tashqari, Nukus va Namangan uchun elektrobuslar, shuningdek Samarqand uchun tramvaylar sotib olish istiqbollari ko’rib chiqildi. Tomonlar o’zaro fikr almashdilar va ushbu muhim tashabbuslarni amalga oshirish bo’yicha keyingi qadamlarni kelishib oldilar.
Eslatib o’tamiz, YETTB 1991 yilda 40 mamlakat va ikkita xalqaro tashkilot tomonidan yaratilgan investitsiya mexanizmi. Uning maqsadi Markaziy Evropadan Markaziy Osiyoga qadar joylashgan 34 mamlakatda bozor iqtisodiyoti va demokratiyani rivojlantirishga yordam berishdir.

Министр транспорта встретился с делегацией Европейского банка реконструкции и развития
Ильхом Махкамов провёл переговоры с делегацией под председательством Хусейна Озхана, директора по Центральной Азии и Монголии Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР).
На встрече обсудили текущие проекты по развитию транспортной системы и инфраструктуры в Узбекистане. Особое внимание было уделено завершению технико-экономического обоснования для платной автодороги «Ташкент-Самарканд» и ускорению работ по закупке электробусов для Самарканда.
Помимо этого, рассмотрены перспективы по закупке электробусов для Нукуса и Намангана, а также трамваев для Самарканда. Стороны обменялись мнениями и согласовали дальнейшие шаги по реализации этих важных инициатив.
Напомним, что ЕБРР — это механизм инвестиций, который был создан в 1991 году 40 странами и двумя международными организациями. Его цель — помогать развитию рыночной экономики и демократии в 34 странах, расположенных от Центральной Европы до Центральной Азии.