O‘zbekiston Prezidenti va Malayziya Bosh vaziri O‘zbekiston-Malayziya sherikligini innovatsion rivojlantirish davrini boshlashga kelishib oldilar
5 февраль
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Malayziya Bosh vaziri Anvar Ibrohim 5 fevral kuni “Perdana Putra” hukumat majmuasida ikki tomonlama hamkorlikni yanada mustahkamlash masalalarini muhokama qilib, muzokaralar o‘tkazdilar. Rahbarlar O‘zbekiston-Malayziya munosabatlari ijobiy sur’atda rivojlanayotganini qayd etib, ularni barcha sohalarda kengaytirish muhimligini ta’kidladilar.
Suhbat davomida Shavkat Mirziyoyev samimiy qabul uchun minnatdorchilik bildirdi va Anvar Ibrohimni “Madani” davlat strategiyasini amalga oshirishdagi muvaffaqiyatlari bilan tabrikladi. Malayziya hukumati rahbarining 2024-yil mayida O‘zbekistonga tashrifi hamkorlikka kuchli turtki bergani, bu esa siyosiy muloqotning faollashuvi, parlamentlararo aloqalar va o‘zaro savdo hajmining oshishida o‘z aksini topgani ta’kidlandi.
Mamlakatlar Imtiyozli savdo to‘g‘risidagi bitimni ishlab chiqish, o‘zaro sanoat ko‘rgazmalarini o‘tkazish va Sanoat kooperatsiyasi dasturini qabul qilishga kelishib oldilar. Malayziya hukumati O‘zbekistonning Jahon savdo tashkilotiga a’zo bo‘lishini qo‘llab-quvvatlashini tasdiqladi. Qo‘shma tashabbuslarni samarali muvofiqlashtirish uchun Tashqi ishlar vazirlarining Strategik muloqoti platformasi tashkil etilmoqda.
Asosiy qarorlardan biri 2025-2026-yillarni hamkorlikni innovatsion rivojlantirish davri deb e’lon qilish bo‘ldi. Ustuvor yo‘nalishlar — neft-kimyo, elektronika, yarimo‘tkazgichlar sanoati, innovatsion ishlab chiqarish, “aqlli” qishloq xo‘jaligi, “yashil” energetika va ziyorat turizmi. Loyihalarni amalga oshirish uchun Toshkent viloyatida Malayziyaning yetakchi kompaniyasi boshqaruvida maxsus iqtisodiy zona tashkil etilmoqda.
Tomonlar mintaqaviy xavfsizlik masalalariga ham e’tibor qaratib, terrorizm, radikalizm va islomofobiyaga qarshi birgalikda kurashishga tayyorliklarini bildirdilar. 2024-yilda gumanitar hamkorlikni mustahkamlashga xizmat qiladigan o‘zaro Madaniyat haftaliklarini o‘tkazish bo‘yicha kelishuvga erishildi.
Uchrashuv yakunida erishilgan kelishuvlarni o‘z vaqtida amalga oshirish bo‘yicha ‘yo‘l xaritasi‘ni ishlab chiqish to‘g‘risida qaror qabul qilindi. Nihoyatda Shavkat Mirziyoyev Anvar Ibrohimni rasmiy tashrif bilan O‘zbekistonga tashrif buyurishga taklif etdi.

Президент Узбекистана и Премьер-министр Малайзии договорились о запуске периода инновационного развития узбекско-малазийского партнерства
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев и Премьер-министр Малайзии Анвар Ибрагим провели 5 февраля переговоры в правительственном комплексе «Пердана Путра», обсудив дальнейшее укрепление двустороннего сотрудничества. Лидеры отметили положительную динамику развития узбекско-малайзийских отношений и подчеркнули важность их расширения во всех сферах.
В ходе беседы Шавкат Мирзиёев выразил благодарность за тёплый приём и поздравил Анвара Ибрагима с успехами в реализации государственной стратегии «Мадани». Было отмечено, что визит главы малайзийского правительства в Узбекистан в мае 2024 года придал мощный импульс сотрудничеству, что отразилось на активизации политического диалога, межпарламентских контактов и росте объёмов взаимной торговли.
Страны договорились разработать Соглашение о преференциальной торговле, проводить взаимные промышленные выставки и принять Программу промышленной кооперации. Правительство Малайзии подтвердило поддержку вступления Узбекистана во Всемирную торговую организацию. Для эффективной координации совместных инициатив создаётся платформа Стратегического диалога министров иностранных дел.
Одним из ключевых решений стало объявление 2025–2026 годов периодом инновационного развития партнёрства. В приоритетных направлениях — нефтехимия, электроника, индустрия полупроводников, инновационное производство, «умное» сельское хозяйство, зелёная энергетика и паломнический туризм. Для реализации проектов создаётся специальная экономическая зона в Ташкентской области под управлением ведущей малайзийской компании.
Стороны также уделили внимание вопросам региональной безопасности и выразили готовность к совместной борьбе с терроризмом, радикализмом и исламофобией. Достигнуты договорённости о проведении в 2024 году взаимных Неделей культуры, что усилит гуманитарное сотрудничество.
По итогам встречи принято решение о разработке «дорожной карты» для своевременной реализации достигнутых договорённостей. В завершение Шавкат Мирзиёев пригласил Анвара Ибрагима посетить Узбекистан с официальным визитом.