O‘zbekistonlik mehnat muhojirlari Rossiyadan 10 oyda 1 trillion rubl jo‘natishdi
O‘zbekiston Markaziy banki ma’lumotlariga ko‘ra, respublikadan kelgan mehnat muhojirlari 2024-yilning dastlabki 10 oyida vatanlariga 1 trillion rubldan ortiq mablag‘ o‘tkazishgan. Bu summa o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 35 foiz ko‘pdir.
Pul o‘tkazmalarining o‘sishi migrantlar ish haqining oshishi bilan bog‘liq. Xususan, qurilish sohasida ish haqi 55 foizga, yetkazib berish xizmatida 48 foizga, taksi va restoranlarda 46 foizga, yuk tashishda esa 14 foizga ko‘paygan.
Taqqoslash uchun, Rossiya federal byudjetining daromadlari 35 trillion rublni tashkil etadi. Mehnat muhojirlari tomonidan 1 trillion rubl o‘tkazilishi pul oqimlarining sezilarli miqyosini ko‘rsatadi. Rossiya mehnat bozorida O‘zbekiston fuqarolaridan tashqari, Tojikiston, Qirg‘iziston va boshqa MDH davlatlaridan kelgan migrantlar ham faoliyat yuritmoqda.

Трудовые мигранты из Узбекистана вывели из России 1 триллион рублей за 10 месяцев
Согласно данным Центрального банка Узбекистана, трудовые мигранты из республики за первые 10 месяцев 2024 года перевели на родину более 1 триллиона рублей. Эта сумма на 35% превышает показатели за аналогичный период прошлого года.
Рост переводов сопровождается увеличением заработных плат мигрантов. В частности, зарплаты в сфере строительства выросли на 55%, в доставке — на 48%, в такси и ресторанах — на 46%, а в грузоперевозках — на 14%.
Для сравнения, доходы федерального бюджета России составляют 35 триллионов рублей, а перевод 1 триллиона рублей трудовыми мигрантами отражает значительные масштабы денежных потоков. Помимо граждан Узбекистана, на российском рынке труда также заняты мигранты из Таджикистана, Киргизии и других стран СНГ.