Senat aloqa operatorlari va harbiy yuklar uchun soliq va bojxona imtiyozlarini ma’qulladi
Senatning 59-yalpi majlisida ‘O‘zbekiston Respublikasining Soliq va Bojxona kodekslariga o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risida‘gi qonun ko‘rib chiqildi. Yangi qonun tezkor-qidiruv tadbirlari uchun foydalaniladigan texnik vositalarni mamlakat hududiga olib kirishda aloqa operatorlari uchun soliq va bojxona imtiyozlarini joriy etadi.
Soliq kodeksiga kiritilgan o‘zgartirishlarga ko‘ra, maxsus vakolatli davlat organlari tomonidan olib kiriladigan bunday texnik vositalar soliq solishdan ozod etiladi. Bundan tashqari, Bojxona kodeksiga ushbu mablag‘larni bojxona boji to‘lashdan ozod qiluvchi o‘zgartirishlar kiritildi.
Bundan tashqari, harbiy xizmat nazarda tutilgan boshqa idoralarning harbiy yuklarini rasmiylashtirish uchun bojxona yig‘imlarini to‘lashdan ozod etiladi.
Senatorlar ushbu o‘zgartirishlar bunday texnik vositalarni olib kirishda imtiyozlar berish tartibini takomillashtirishga va tezkor-qidiruv tadbirlari samaradorligini oshirishga qaratilganligini ta’kidladilar. Muhokamadan so‘ng qonun senatorlar tomonidan ma’qullandi.

Сенат одобрил налоговые и таможенные льготы для операторов связи и военных грузов
На 59-м пленарном заседании Сената был рассмотрен Закон «О внесении изменений и дополнений в Налоговый и Таможенный кодексы Республики Узбекистан». Новый закон вводит налоговые и таможенные льготы для операторов связи при ввозе на территорию страны технических средств, используемых для оперативно-розыскных мероприятий.
Согласно изменениям в Налоговом кодексе, такие технические средства, ввозимые специально уполномоченными государственными органами, освобождаются от налогообложения. В дополнение к этому, в Таможенный кодекс внесены изменения, освобождающие эти средства от уплаты таможенной пошлины.
Кроме того, освобождаются от уплаты таможенных сборов за оформление военные грузы других ведомств, где предусмотрена военная служба.
Сенаторы отметили, что эти изменения направлены на совершенствование порядка предоставления льгот при ввозе таких технических средств и повышение эффективности оперативно-розыскных мероприятий. После обсуждения закон был одобрен сенаторами.