O'zbekistonda qishloq xo'jaligi kooperativlari paydo bo'ladi
Qonunchilik palatasining yalpi majlisida ikkinchi o’qishda "qishloq xo’jaligi kooperativi to’g’risida"gi qonun loyihasi ko’rib chiqildi. Yangi qonun mamlakatning agrar sohasidagi o’zgarishlar bilan bog’liq.
So’nggi yillarda 260 ming gektar maydonda yangi dehqon va fermer xo’jaliklari paydo bo’ldi. Mahsulotlarni ichki va tashqi bozorlarda tashish, saqlash, qayta ishlash va sotish bo’yicha ishlarini samarali tashkil etish uchun qishloq xo’jaligi kooperativlari va sanoat klasterlari o’rtasidagi hamkorlikni yaxshilash zarur.
Islohotlar davomida qishloq xo’jaligidagi kooperativ munosabatlarni tartibga soluvchi mavjud qonunlar ko’pincha bir-biriga mos kelmasligi va amalda qo’llash qiyin bo’lganligi aniqlandi. Shu sababli, ushbu sohadagi huquqiy normalarni tartibga soluvchi yangi yagona qonunni ishlab chiqishga qaror qilindi. Shu munosabat bilan 1998 yilda qabul qilingan "qishloq xo’jaligi kooperativlari (shirkat xo’ jaligi) to’g’risida“gi eski qonunni bekor qilish va “auditorlik faoliyati to’g’risida”, “kooperatsiya to’g’risida” kabi boshqa qonunlarga, shuningdek fuqarolik va yer kodekslariga o’zgartirishlar kiritish rejalashtirilmoqda.
Qonun loyihasi qishloq xo’jaligi kooperativlarini tashkil etish, ularning tuzilishi, boshqaruvi, nazorati va tugatilishi bilan bog’liq asosiy masalalarni belgilaydi va davlat va kooperativlar o’rtasidagi mulkiy munosabatlarni tartibga soladi. Yangi qonunning muhim qismi kichik ishlab chiqaruvchilarni qo’llab-quvvatlash va davlat yordami choralari orqali ularning ishini rag’batlantirish bo’ladi.
Loyihaga ko’ra, qishloq xo’jaligi kooperativi demokratik tamoyillar asosida boshqariladigan mustaqil tijorat tashkiloti bo’ladi. Uning tarkibiga o’zaro ishtirok etish asosida qo’shma qishloq xo’jaligi faoliyati uchun Birlashgan jismoniy va yuridik shaxslar kirishi mumkin.
Deputatlar, shuningdek, qonun loyihasini ishlab chiqishda xorijiy tajriba va boshqaruvning zamonaviy usullari hisobga olinganligini, qonunning qabul qilinishi kooperativlar uchun huquqiy kafolatlar yaratishga, bozor mexanizmlarini joriy etishga, raqobat muhitini ta’minlashga va tabiiy resurslardan oqilona foydalanishga ko’maklashishga yordam berishini ta’kidladilar.

В Узбекистане появятся сельскохозяйственные кооперативы
На пленарном заседании Законодательной палаты во втором чтении был рассмотрен законопроект «О сельскохозяйственном кооперативе». Новый закон связан с изменениями, происходящими в аграрной сфере страны.
В последние годы на 260 тысячах гектаров земли появились новые дехканские и фермерские хозяйства. Чтобы эффективно организовать их работу по перевозке, хранению, переработке и продаже продукции на внутренних и внешних рынках, необходимо улучшить кооперацию между сельскохозяйственными кооперативами и промышленными кластерами.
В ходе реформ выявилось, что существующие законы, регулирующие кооперативные отношения в сельском хозяйстве, часто не совпадают и сложно применяются на практике. Поэтому было решено разработать новый единый закон, который упорядочит правовые нормы в этой сфере. В связи с этим планируется отменить старый закон «О сельскохозяйственных кооперативах (ширкате)», принятый в 1998 году, и внести изменения в другие законы, такие как «Об аудиторской деятельности», «О кооперации», а также в Гражданский и Земельный кодексы.
Законопроект определяет основные вопросы, касающиеся создания сельскохозяйственных кооперативов, их структуры, управления, контроля и ликвидации, а также регулирует имущественные отношения между государством и кооперативами. Важной частью нового закона станет поддержка мелких производителей и стимулирование их работы через меры государственной помощи.
Согласно проекту, сельскохозяйственный кооператив будет являться самостоятельной коммерческой организацией, управляемой на демократических принципах. В его состав смогут входить как физические, так и юридические лица, объединившиеся для совместной сельскохозяйственной деятельности на основе паевого участия.
Депутаты также отметили, что при разработке законопроекта был учтён зарубежный опыт и современные методы управления, а принятие закона поможет создать правовые гарантии для кооперативов, внедрить рыночные механизмы, обеспечить конкурентную среду и способствовать рациональному использованию природных ресурсов.