O‘zbekistonda tadbirkorlarni tekshirish tartibi o‘zgaradi
2025-yil 1-yanvardan boshlab, har bir qonunbuzarlik uchun faqat bitta javobgarlik chorasi belgilanishi qoidasi joriy etiladi. Jumladan, individual tadbirkor sifatida ro‘yxatdan o‘tmagan holda tadbirkorlik faoliyatini yuritgani uchun jarima bekor qilinishi rejalashtirilmoqda. Shuningdek, ba’zi huquqbuzarliklar, jumladan, raqamli markirovka va fiskal belgilardan noto‘g‘ri foydalanish hamda hisobga olinmagan xodimlar uchun ma’muriy jazo bekor qilinishi ham muhokama qilinmoqda.
2025-yil 1-martdan boshlab, agar ish tomonlar o‘rtasida kelishuv bilan yakunlansa, davlat boji qisman qaytarilishi tartibi joriy etiladi. Shuningdek, tadbirkorlik faoliyatini tekshirish huquqiga ega organlar ro‘yxati tasdiqlanadi. Ushbu ro‘yxatga kirmagan tekshiruvlar taqiqlanadi va barcha rejalashtirilgan tekshiruvlar “Yagona davlat nazorati” tizimida ro‘yxatga olinib, Biznes-ombudsman xabardor qilinishi majburiy bo‘ladi.
2025-yil boshidan boshlab tekshiruvlar “Xatarlarni tahlil qilish” elektron tizimi asosida o‘tkaziladi, u tadbirkorlarni uch toifaga ajratadi. Buning uchun Hisob palatasining “Davlat auditi” tizimi Biznes-ombudsmanning “Yagona davlat nazorati” tizimi bilan integratsiya qilinadi, bu hisobot berish jarayonini soddalashtiradi.

В Узбекистане изменят порядок проверки предпринимателей
Шавкат Мирзиёев ознакомился с новыми предложениями, направленными на усиление правовой защиты предпринимателей. На презентации обсудили вопросы предотвращения незаконных проверок и повышения квалификации инспекторов контрольных органов.
С 1 января 2025 года будет введено правило, по которому за одно правонарушение назначается только одна мера ответственности. В частности, планируется отменить штрафы за ведение предпринимательской деятельности без регистрации в качестве индивидуального предпринимателя. Также обсуждается отмена административных санкций за некоторые нарушения, включая неправильное использование цифровой маркировки и фискальных меток, а также за неучтённое количество сотрудников.
С 1 марта 2025 года будет введён порядок частичного возврата государственной пошлины, если дело завершится соглашением между сторонами. Также будет утверждён перечень органов, имеющих право проводить проверки предпринимательской деятельности. Проверки, не входящие в этот перечень, будут запрещены, а все запланированные проверки будут регистрироваться в системе «Единый государственный контроль» с обязательным уведомлением Бизнес-омбудсмана.
С начала 2025 года проверки станут проходить на основе электронной системы «Анализ рисков», которая распределяет предпринимателей по трём категориям. Для этого система «Государственный аудит» Счётной палаты будет интегрирована с «Единым государственным контролем» Бизнес-омбудсмана, что упростит процесс отчётности.