O‘zbekistonda inflyatsion kutilmalar ikki yillik maksimumga yetdi
O‘zbekistonda inflyatsion kutilmalar o‘sishda davom etib, fevral oyida 2023-yildan beri eng yuqori darajaga yetdi. Bu haqda Markaziy bank tomonidan o‘tkazilgan so‘rov natijalari ko‘rsatmoqda.
Regulyator hisobotiga ko‘ra, aholi orasida kelgusi 12 oy uchun o‘rtacha narxlar o‘sish prognozi 15,3% ni, medianniy ko‘rsatkich esa 13,2% ni tashkil etdi. Eng yuqori inflyatsion kutilmalar Toshkent shahrida (19%), Toshkent viloyatida (18%) va Farg‘ona viloyatida (17,5%) qayd etildi. Eng optimistik prognozlar esa Sirdaryo, Navoiy va Jizzax viloyatlarida kuzatilmoqda.
Turli sohalar orasida sanoat, transport va ta’lim xodimlari eng yuqori inflyatsion kutilmalarga ega. Inflyatsiya bo‘yicha prognozlar daromad darajasiga ham bog‘liq: daromadi yuqori bo‘lgan fuqarolar narxlarning sezilarli oshishini kutmoqda.
Aholining inflyatsion kutilmalariga ta’sir qiluvchi asosiy omillar kommunal xizmatlar tariflari (63% respondentlar), yoqilg‘i narxlari (52%) hamda monopoliyalar va spekulyatsiya (32%) bo‘ldi.
Inflyatsion kutilmalar biznes subyektlari orasida ham yanvar oyidagi pasayishdan so‘ng yana o‘sdi. O‘rtacha ko‘rsatkich 13,8% ni, medianniy esa 11,2% ni tashkil etdi. Eng yuqori kutilmalar Toshkent shahri, Farg‘ona va Toshkent viloyatlarida kuzatildi. Soha kesimida esa qurilish, qayta ishlash sanoati va hunarmandchilik yetakchilik qildi.
Biznes vakillari inflyatsion prognozlariga ta’sir qiluvchi asosiy omillar sifatida kommunal to‘lovlar (58%), energiya xarajatlari (50%) va valyuta kursining o‘zgarishini (43%) qayd etdi. Shuningdek, transport xarajatlarining oshishi ham ta’sir qilgan.
Bundan avval O‘zbekiston Markaziy banki asosiy stavkani oshirish orqali inflyatsiyaning sekinlashishini kutayotganini ma’lum qilgan edi.

Инфляционные ожидания в Узбекистане достигли двухлетнего максимума
Инфляционные ожидания в Узбекистане продолжают расти, достигнув в феврале самого высокого уровня с 2023 года. Об этом свидетельствуют данные опроса, проведенного Центральным банком республики (ЦБ).
Согласно отчету регулятора, средний прогноз роста цен на ближайшие 12 месяцев среди населения составил 15,3%, а медианный показатель достиг 13,2%. Наиболее высокие ожидания инфляции зафиксированы в Ташкенте и Ташкентской области (19% и 18% соответственно), а также в Ферганской области (17,5%). Наиболее оптимистичные прогнозы у жителей Сырдарьинской, Навоийской и Джизакской областей.
Среди различных отраслей самые высокие инфляционные ожидания отмечены у работников промышленности, транспорта и образования. Прогнозы по инфляции также сильно зависят от уровня дохода: граждане с высокими доходами ожидают более значительного роста цен.
Основными факторами, влияющими на инфляционные ожидания населения, стали тарифы ЖКХ (63% респондентов) и рост цен на топливо (52%). Также респонденты отмечали влияние монополий и спекуляций (32%).
Инфляционные ожидания бизнеса также выросли после январского снижения. Средний показатель составил 13,8%, медианный — 11,2%. Наибольшие ожидания у предпринимателей в столице, Ферганской и Ташкентской областях. Среди отраслей лидируют строительство, обрабатывающая промышленность и ремесленная сфера.
Как и среди населения, бизнес назвал главными факторами, влияющими на прогнозы, коммунальные платежи (58%), энергетические расходы (50%) и валютную динамику (43%). Также отмечался рост транспортных затрат.
Ранее Центральный банк Узбекистана заявил, что ожидает замедления инфляции за счет повышения основной ставки.