Oʻzbekiston Rossiya bozoridagi ishtirokini oshirmoqda
Oʻzbekiston Rossiya hududlarida agro-logistika va logistika markazlarini ochishni rejalashtirmoqda. Bu haqda Moskva shahrida ikki davlat oʻrtasidagi tovar ayirboshlash hajmini oshirish boʻyicha ishchi guruhning birinchi yigʻilishida maʼlum qilindi. Mamlakatlar oʻrtasidagi tovar ayirboshlash hajmini 2030-yilga borib 30 milliard dollarga yetkazish rejalashtirilgan.
Qoʻshma rejalar doirasida yangi korxonalar tashkil etish, oziq-ovqat mahsulotlari yetkazib berishni kengaytirish, logistika tizimini yaxshilash koʻzda tutilgan. Rossiya Iqtisodiy rivojlanish vaziri oʻrinbosari Dmitriy Volvach shunday dedi: "Ushbu rejalarni amalga oshirish tufayli biz Oʻzbekistonga goʻsht, baliq, moylar, don, shakar va qandolat mahsulotlarini yetkazib berishni oshiramiz. Buning evaziga sabzavotlar, mevalar, yongʻoqlar, qahva va choy xarid qilamiz."
Soʻnggi ikki oy ichida Boshqirdistonga Oʻzbekistonning beshta hududidan oʻn ga yaqin delegatsiya tashrif buyurdi. Oʻzbekiston Boshqirdistonning asosiy hamkorlaridan biri hisoblanadi. Tomonlar ushbu hamkorlikni kengaytirishni rejalashtirmoqda.

Узбекистан увеличивает свое присутствие на российском рынке
Узбекистан планирует открыть на территории регионов России агрологистические и логистические центры. Об этом сообщили в Москве на первом заседании рабочей группы по увеличению товарооборота между двумя странами. Планирует увеличить объем товарооборота между странами до $30 млрд долларов к 2030 году.
В совместных планах – создание новых предприятий, расширение поставок продовольственных товаров, улучшение логистики. Заместитель министра экономического развития РФ Дмитрий Вольвач отметил: «Благодаря реализации этих планов нарастим российские поставки в Узбекистан мяса, рыбы, масел, зерна, сахара и кондитерских изделий. В свою очередь будем закупать овощи, фрукты, орехи, кофе, чай».
За последние два месяца Башкирию посетили около десяти узбекских делегаций из пяти регионов страны. Узбекистан является одним из ключевых партнеров Башкирии. Стороны предполагают расширять это сотрудничество.