Fargʻonada yangi korxonalar ishga tushirildi
Fargʻona viloyatida yangi korxonalarni ishga tushirish va qurilish ishlarini boshlash marosimi boʻlib oʻtdi. Prezident Shavkat Mirziyoyev oʻz nutqida soʻnggi besh yil ichida Fargʻonadagi sanoat hajmi 1,3 baravar oshganini taʼkidladi. Eksport hajmi deyarli ikki baravar oshib, 722 million dollarni tashkil etdi.
Investitsiyalar hajmi ham har yili oshib bormoqda. Agar 2018-yilda viloyatda atigi 90 million dollar investitsiya oʻzlashtirilgan boʻlsa, oʻtgan yili bu koʻrsatkich 1,3 milliard dollarni tashkil etdi. Chet el kapitali ishtirokidagi korxonalar soni 470 taga yetdi.
"Oldin viloyatda hatto oltita loyihani amalga oshirishda muammo bor edi. Bugun biz 6 milliard dollarlik loyihalar haqida gapiramiz . Nega? Biz oʻsdik, rivojlandik, investorlarni ishontirdik, sharoit yaratdik. Bu ishni davom ettiramiz", – dedi prezident.
Davlat rahbari ramziy tugmani bosib, bir necha korxona faoliyatini va yangi loyihalar doirasida qurilish ishlarini boshlashni ishga tushirdi.

В Фергане дан старт работе новых предприятий
В Ферганской области состоялась церемония запуска и начала строительства новых предприятий. Президент Шавкат Мирзиёев в своем выступлении отметил, что за последние пять лет объем промышленности в Фергане увеличился в 1,3 раза. Объем экспорта вырос почти в два раза и составил $722 млн.
Объем инвестиций также растет с каждым годом. Если в 2018 году в области было освоено всего $90 млн инвестиций, то в прошлом году этот показатель составил $1,3 млрд. Количество предприятий с участием иностранного капитала достигло 470.
«Раньше в области было проблем реализовать даже шесть проектов. Сегодня мы говорим о проектах на 6 миллиардов долларов. Почему? Мы росли, развивались, убеждали инвесторов, создавали условия. Мы продолжим эту работу», – заявил президент.
Нажав символическую кнопку, глава государства дал старт деятельности нескольких предприятий и строительным работам в рамках новых проектов.