Oʻzbekiston Ozarbayjonda 54,4 million dollarlik paxta klasterini tashkil etmoqda
TST GROUP uzoq muddatli foydalanish uchun Imishli tumanidagi agropark hududida 5 826 gektar qishloq xoʻjaligi yerlarini oladi. Kompaniya paxta dalalari yaratadi, soʻngra paxtani qayta ishlash zavodi, yigiruv, toʻquv va tikuv fabrikalari hamda paxta moyi ishlab chiqarish zavodini quradi.
Ozarbayjon OAV xabar berishicha, 2024-yilning yanvar-may oylarida Oʻzbekiston va Ozarbayjon oʻrtasidagi savdo aylanmasi sezilarli koʻrsatkichlarga erishdi. Umumiy savdo hajmi qariyb 100 million dollarni tashkil etdi. Hamkorlik yoʻnalishlari orasida energetika, transport va logistika infratuzilmasini yaxshilash va boshqalar mavjud.

Узбекистан создает в Азербайджане хлопковый кластер на $54,4 млн
Узбекская компания Tukımachı Sanoat Tekstıl (TST GROUP) откроет в Азербайджане пять предприятий в рамках формирования хлопкового кластера. Как сообщает портал Vesti.az, суммарные инвестиции в проект оцениваются в 92,5 млн манатов ($54,4 млн).
TST GROUP получит в долгосрочное пользование 5 826 га сельскохозяйственных угодий на территории агропарка в Имишлинском районе. Компания создаст хлопковые поля, а затем построит завод по переработке хлопка, прядильную, ткацкую и швейную фабрики, а также завод по производству хлопкового масла.
Азербайджанские СМИ отмечают, что в январе-мае 2024 года торговый оборот между Узбекистаном и Азербайджаном достиг значительных показателей. Общий объем торговли составил около $100 млн. Среди направлений сотрудничества – энергетика, улучшение транспортной и логистической инфраструктуры и др.