Senat aholining iqtisodiy imkoniyatlarini kengaytirish masalalarini ko'rib chiqdi
Oliy Majlis Senatining budjet va iqtisodiy islohotlar masalalari bilan shug’ullanuvchi qo’mitasining so’nggi majlisida investitsiyalarni jalb qilish, eksport qilish, iqtisodiy o’sishni ta’minlash, aholi uchun ortiqcha qizil lentani qisqartirish va Odil sudlovni ta’minlash masalalari muhokama qilindi.
Oliy Majlis Senati qo’mitasi yig’ilishida O’zbekiston qonunchiligidagi sud orqali kommunal to’lovlarni undirish jarayonini soddalashtirishga qaratilgan o’zgarishlar muhokama qilindi. Innovatsiyalarga ko’ra, ko’p qavatli uylarni boshqarish organlari endi kommunal xizmatlar uchun qarzlarni undirish bo’yicha sudga murojaat qilganda davlat bojini majburiy ravishda oldindan to’lashdan ozod qilinadi.
Bundan tashqari, yig’ilishda qishloq xo’jaligi va oziq-ovqat sanoatida investitsiyalarni jalb qilish va eksportni ko’paytirish bo’yicha ishlarning hozirgi holati ko’rib chiqildi. Hududlarda iqtisodiy o’sishning sezilarli yaxshilanishi, yangi ishlab chiqarishlarning ishga tushirilishi va mahalliy tadbirkorlikni qo’llab-quvvatlash qayd etildi. Xususan, joriy yilning birinchi choragida Andijon viloyatida yalpi hududiy mahsulotning 13,1 foizga, Jizzax viloyatida 7,7 foizga, Namangan viloyatida 8,3 foizga va Xorazm viloyatida 5,7 foizga o’sishi qayd etildi.
Shuningdek, qo’mitaga yangi tadbirkorlik subyektlarini tashkil etish va mahalliy aholi bandligini ta’minlash bo’yicha tegishli ko’rsatmalar olgan ushbu sohalar rahbarlaridan ma’lumotlar taqdim etildi.

Сенат рассмотрел вопросы расширения экономических возможностей населения
На последнем заседании Комитета Сената Олий Мажлиса, занимающегося вопросами бюджета и экономических реформ, были обсуждены вопросы привлечения инвестиций, экспорта, обеспечения экономического роста, сокращения излишней волокиты для населения и обеспечение правосудия.
На совещании Комитета Сената Олий Мажлиса обсудили изменения в законодательстве Узбекистана, направленные на упрощение процесса взыскания коммунальных платежей через суд. Согласно нововведениям, органы управления многоквартирными домами теперь освобождаются от обязательной предварительной уплаты государственной пошлины при обращении в суд по вопросам взыскания задолженностей за коммунальные услуги.
Кроме того, на заседании затронули текущее состояние работы по привлечению инвестиций и увеличению экспорта в сельском хозяйстве и пищевой промышленности. Отмечено значительное улучшение экономического роста в регионах, запуск новых производств и поддержка местного предпринимательства. В частности, в первом квартале текущего года зарегистрирован рост валового регионального продукта в Андижанской области на 13,1%, в Джизакской на 7,7%, в Наманганской на 8,3% и в Хорезмской на 5,7%.
Комитету также была представлена информация от руководителей этих областей, которые получили соответствующие указания по созданию новых предпринимательских субъектов и обеспечению занятости местного населения.