O‘zbekiston Vetnam bilan sheriklikni kengaytira boshlaydi
Qozon shahrida bo‘lib o‘tgan BRIKS sammiti doirasida Shavkat Mirziyoyev Vetnam Bosh vaziri Fam Min Tin bilan uchrashdi. Uchrashuvda mamlakatlar o‘rtasidagi hamkorlikni, ayniqsa, savdo-iqtisodiy va sarmoyaviy sohalardagi hamkorlikni rivojlantirish masalalari muhokama qilindi.
Tomonlar hukumatlararo aloqalarni mustahkamlash muhimligini ta’kidlab, kelgusi yil boshida Savdo-iqtisodiy masalalar bo‘yicha qo‘shma komissiya yig‘ilishini o‘tkazishni taklif qildilar. Shuningdek, Xanoyda biznes-forum va sanoat ko‘rgazmasini tashkil etish rejalashtirilgan.
Qo‘shma loyihalarni ilgari surish uchun neft-kimyo, elektrotexnika, to‘qimachilik va qishloq xo‘jaligi kabi tarmoqlarda sanoat kooperatsiyasi dasturini ishlab chiqish taklif etildi. Turizm va ishbilarmonlik almashinuvlarini rivojlantirishga, jumladan, vizasiz rejimni joriy etishga alohida e’tibor qaratildi.
Vyetnam Bosh vaziri Shavkat Mirziyoyevni rasmiy tashrif bilan Vyetnamga kelishga taklif qildi, shuningdek, bo‘lajak oliy darajadagi uchrashuvlar rejasi muhokama qilindi.

Узбекистан начнёт расширять партнёрство со Вьетнамом
В рамках саммита БРИКС в Казани Шавкат Мирзиёев встретился с Премьер-министром Вьетнама Фам Минь Тинем. В ходе встречи обсуждалось развитие сотрудничества между странами, особенно в торгово-экономической и инвестиционной сферах.
Стороны подчеркнули важность укрепления межправительственных контактов и предложили провести в начале следующего года заседание Совместной комиссии по торгово-экономическим вопросам. Также планируется организовать бизнес-форум и промышленную выставку в Ханое.
Для продвижения совместных проектов было предложено разработать программу промышленной кооперации в таких отраслях, как нефтехимия, электротехника, текстиль и сельское хозяйство. Особое внимание было уделено развитию туристических и деловых обменов, включая возможное введение безвизового режима.
Премьер-министр Вьетнама пригласил Шавката Мирзиёева посетить Вьетнам с официальным визитом, а также был обсуждён график будущих встреч на высшем уровне.