MART rahbari O‘zbekiston Respublikasining Belarus Respublikasidagi Favqulodda va Muxtor elchisi bilan uchrashdi
Belarus Monopoliyaga qarshi kurashish va savdo vazirligida idora rahbari Artur Karpovich bilan O‘zbekistonning Belarusdagi elchisi, respublikaning MDH organlari huzuridagi doimiy vakili Rahmatulla Nazarov o‘rtasida ishchi uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Muhokamaning asosiy mavzularidan biri ikki mamlakat o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy hamkorlikni yanada rivojlantirish masalasi edi.
Belarus eksporti hajmini oshirish va o‘zaro tovar aylanmasini 1 milliard dollarga yetkazishga qaratilgan choralarga alohida e’tibor berildi. O‘zbekiston kompaniyalarining Belarus universal tovar birjasida (BUTB) ishtirok etishi o‘sib borayotgan hamkorlikning muhim ko‘rsatkichi bo‘ldi. Karpovichning aytishicha, 2025-yil fevral oyining oxiriga kelib birjada O‘zbekistonning 188 ta rezidenti, shu jumladan uchta birja brokeri akkreditatsiyadan o‘tgan. Joriy yilning dastlabki ikki oyida o‘zbekistonlik kompaniyalar 15,8 million dollarlik bitimlar tuzdi, bu 2024-yilning shu davriga nisbatan 50 foiz ko‘pdir.
“Bu juda yaxshi natijalar bo‘lib, mamlakatlarimiz o‘rtasidagi hamkorlik faol rivojlanayotganini ko‘rsatmoqda”, — dedi MART rahbari.

Глава МАРТ встретился с Чрезвычайным и Полномочным Послом РУз в Республике Беларусь
В Министерстве антимонопольного регулирования и торговли Беларуси состоялась рабочая встреча главы ведомства Артура Карповича с послом Узбекистана в Беларуси, постоянным представителем республики при органах СНГ Рахматуллой Назаровым. Одной из главных тем обсуждения стало дальнейшее развитие торгово-экономического сотрудничества между двумя странами.
Особое внимание уделено вопросам увеличения объёмов белорусского экспорта и мерам, направленным на достижение взаимного товарооборота в $1 млрд. Значимым показателем растущего взаимодействия стало участие узбекистанских компаний в Белорусской универсальной товарной бирже (БУТБ). По словам Карповича, к концу февраля 2025 года на бирже аккредитованы 188 резидентов Узбекистана, включая трёх биржевых брокеров. За первые два месяца года узбекистанские компании заключили сделки на $15,8 млн, что на 50% превышает показатели аналогичного периода 2024 года.
«Это очень хорошие результаты, которые демонстрируют активное развитие сотрудничества между нашими странами», — отметил глава МАРТ.