Senatda 2025-yil uchun Davlat byudjeti to‘g‘risidagi qonun loyihasi muhokama qilindi
Senatda ‘2025-yil uchun O‘zbekiston Respublikasining Davlat byudjeti to‘g‘risida‘gi qonun loyihasini muhokama qilishga bag‘ishlangan seminar o‘tkazildi.
Ishtirokchilar byudjet loyihasi “O‘zbekiston — 2030” strategiyasining maqsadlari va ularga erishishga qaratilgan vazifalarni inobatga olgan holda tayyorlanganini ta’kidladilar. Qonun loyihasiga makroiqtisodiy ko‘rsatkichlar bashoratlari, mahalliy byudjetlar daromadlari va xarajatlari parametrlari, shuningdek, hududlarga ajratiladigan me’yoriy transfertlar hajmlari kiritilgan.
Loyihaga ko‘ra, 2025-yilda yalpi ichki mahsulotning olti foizga o‘sishi kutilmoqda. 2025-2027 yillarga mo‘ljallangan o‘rta muddatli istiqbolda byudjet taqchilligi yalpi ichki mahsulotning uch foizidan oshmasligi nazarda tutilgan. Shuningdek, byudjetning daromad bazasini kengaytirish, soliq va bojxona imtiyozlarini ularning samaradorligini hisobga olgan holda qayta ko‘rib chiqish choralari muhokama qilindi.
Senatorlar qonun loyihasida “Natijaga yo‘naltirilgan byudjet” tizimini bosqichma-bosqich joriy etish tamoyillari, shuningdek, “Yashil byudjetlashtirish” elementlari belgilanganini ta’kidladilar. Tegishli hokimiyat organlari, shu jumladan Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi va xalq deputatlari Kengashlari tomonidan tasdiqlanadigan mahalliy byudjetlarni shakllantirishga alohida e’tibor qaratildi.
Seminar davomida mahalliy Kengashlar deputatlari byudjet loyihasi yuzasidan o‘z fikr va takliflarini bildirdilar. Ularga hududlarda byudjetlarni tasdiqlashda asosiy jihatlarni hisobga olish bo‘yicha tavsiyalar berildi.

В Сенате обсудили проект Закона о Государственном бюджете на 2025 год
В Сенате прошёл семинар, посвящённый обсуждению проекта Закона «О Государственном бюджете Республики Узбекистан на 2025 год».
Участники отметили, что проект бюджета разработан с учётом целей Стратегии «Узбекистан — 2030» и задач, направленных на их достижение. В законопроект включены прогнозы макроэкономических показателей, параметры доходов и расходов местных бюджетов, а также объёмы нормативных трансфертов, которые будут выделяться регионам.
Согласно проекту, в 2025 году ожидается рост ВВП на шесть процентов. В рамках среднесрочной перспективы на 2025–2027 годы предусмотрено, что дефицит бюджета не превысит трёх процентов от ВВП. Обсуждались также меры по расширению доходной базы бюджета, пересмотру налоговых и таможенных льгот с учётом их эффективности.
Сенаторы подчеркнули, что в законопроекте заложены принципы поэтапного внедрения системы «Бюджет, ориентированный на результат», а также элементов «Зелёного бюджетирования». Особое внимание уделено формированию местных бюджетов, которые будут утверждаться соответствующими органами власти, включая Жокаргы Кенес Республики Каракалпакстан и Кенгаши народных депутатов.
В ходе семинара депутаты местных Кенгашей высказали свои мнения и предложения по проекту бюджета. Им даны рекомендации для учёта ключевых аспектов при утверждении бюджетов в регионах.