Davlat obligatsiyalarining daromadlari to'g'risidagi ma'lumotlar ochiq bo'ladi
Moliya bozorining foiz stavkalari va makroiqtisodiy kutishlarini o’rganish hamda investitsiya qarorlarini qabul qilishda yordam berish maqsadida O’zbekiston Markaziy banki davlat qimmatli qog’ozlarining daromadlilik egri chizig’ini hisoblash va nashr etish qoidalarini ishlab chiqdi.
Joriy yilning 1 sentyabridan boshlab Markaziy bank ushbu egri chiziqni har hafta o’zining rasmiy veb-saytida va ijtimoiy tarmoqlarda e’lon qiladi.
Daromad egri chizig’i iqtisodiyot va moliya vazirligi tomonidan chiqarilgan davlat obligatsiyalari va likvidlikni boshqarish uchun foydalaniladigan Markaziy bank obligatsiyalarining rentabellik ma’lumotlari asosida hisoblanadi. Hisoblash metodologiyasi Markaziy bank veb-saytida mavjud bo’ladi va bozor ishtirokchilari mavjud ma’lumotlarga asoslanib egri chiziqni o’zlari hisoblashlari mumkin.
Ma’lumotlardan davlat qimmatli qog’ozlari va boshqa moliyaviy vositalarning bozor qiymatini baholash, shuningdek, ushbu vositalar bilan operatsiyalar bo’yicha xavflarni baholash uchun foydalanish mumkin.

Данные о доходности государственных облигаций станут открытыми
Для изучения процентных ставок и макроэкономических ожиданий финансового рынка, а также для помощи в принятии инвестиционных решений, Центральный банк Узбекистана разработал правила расчёта и публикации кривой доходности государственных ценных бумаг.
С 1 сентября текущего года Центральный банк будет еженедельно публиковать эту кривую на своём официальном сайте и в социальных сетях.
Кривая доходности будет рассчитываться на основе данных о доходности государственных облигаций, выпущенных Министерством экономики и финансов, и облигаций Центрального банка, используемых для управления ликвидностью. Методология расчёта будет доступна на сайте Центрального банка, и участники рынка смогут сами рассчитывать кривую на основе доступных данных.
Данные можно будет использовать для оценки рыночной стоимости государственных ценных бумаг и других финансовых инструментов, а также для оценки рисков по сделкам с этими инструментами.