O‘zbekiston xitoylik investorlar bilan hamkorligini mustahkamlayapti
O‘zbekiston Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi vakillari rahbarligidagi Namangan viloyati delegatsiyasi Xitoyning Shinjon-Uyg‘ur muxtor rayoni va Pekinga tashrif buyurdi. Tashrif maqsadi Namangan viloyatida loyihalarni amalga oshirish uchun to‘g‘ridan-to‘g‘ri investitsiyalarni jalb etishdan iborat bo‘ldi.
Tashrif doirasida delegatsiya Xitoyning Hunan Zhongwei Group, Xinjiang Tianshan, GCL Group va boshqa yirik kompaniyalari rahbarlari bilan uchrashuvlar o‘tkazdi. Turizm, tibbiyot, qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini qayta ishlash, avtomobilsozlik, to‘qimachilik, qurilish materiallari va qayta tiklanadigan energetika uskunalari ishlab chiqarish sohalaridagi loyihalar muhokama etildi.
Xitoylik hamkorlar O‘zbekistonning ishbilarmonlik muhitini yuqori baholab, xorijiy investorlar uchun taqdim etilayotgan imtiyoz va kafolatlarni ta’kidladilar. Muzokaralarda qo‘shma loyihalar bo‘yicha kelishuvlarga erishildi va Investitsiyalar vazirligi ularni amalga oshirishning barcha bosqichlarida qo‘llab-quvvatlashga tayyorligini izhor etdi.
Tashrif doirasidagi asosiy voqea 6-dekabr kuni Pekinda bo‘lib o‘tgan O‘zbekiston-Xitoy biznes-forumi bo‘ldi. Tadbirda Xitoyning 20 dan ortiq kompaniyasi vakillari taklif etilgan loyihalarga qiziqish bildirdi. B2B formatidagi muzokaralar ularni amalda joriy etish uchun keyingi qadamlarni kelishib olish imkonini berdi.

Узбекистан укрепляет сотрудничество с китайскими инвесторами
Делегация из Наманганской области во главе с представителями Министерства инвестиций, промышленности и торговли Узбекистана посетила Синьцзян-Уйгурский автономный район и Пекин в Китае. Целью визита стало привлечение прямых инвестиций для реализации проектов в Наманганской области.
В рамках визита делегация провела встречи с руководителями крупнейших китайских компаний, включая Hunan Zhongwei Group, Xinjiang Tianshan, GCL Group и другими. Обсуждались проекты в сферах туризма, медицины, переработки сельхозпродукции, автомобилестроения, производства текстиля, строительных материалов и оборудования для возобновляемой энергетики.
Китайские партнёры высоко оценили деловой климат Узбекистана, отметив предоставляемые льготы и гарантии для иностранных инвесторов. На переговорах были достигнуты соглашения по совместным проектам, а Министерство инвестиций выразило готовность оказывать поддержку на всех этапах их реализации.
Ключевым событием визита стал Узбекско-Китайский бизнес-форум, состоявшийся 6 декабря в Пекине. На мероприятии представители более 20 китайских компаний выразили интерес к предложенным проектам. Переговоры в формате B2B позволили согласовать дальнейшие шаги для их практической реализации.