Oʻzbekiston “Statistik samaradorlik koʻrsatkichlari” reytingida oʻz pozitsiyasini yaxshiladi
2023-yil yakunlariga koʻra, Oʻzbekiston Jahon bankining “Statistik samaradorlik koʻrsatkichlari” reytingida 17 pogʻonaga koʻtarilib, 217 davlat orasida 62-oʻrinni egalladi. Soʻnggi besh yil ichida mamlakat ushbu indeksda oʻz pozitsiyasini 80 pogʻonaga yaxshilab, MDH davlatlari orasida 4-oʻrinni egalladi.
Shavkat Mirziyoyev Senatning birinchi yalpi majlisida Oʻzbekistonning xalqaro reytinglardagi yutuqlarini qayd etdi. U bu natijalarga keng koʻlamli demokratik islohotlar tufayli erishilganini taʼkidladi. Ushbu oʻzgarishlar davlat boshqaruvi, iqtisodiy barqarorlik va ijtimoiy himoyani mustahkamlash, shuningdek, fuqarolar va xalqaro hamkorlar uchun ochiq va shaffof muhit yaratishga xizmat qilmoqda.
Jahon banki reytingi milliy statistika tizimining rivojlanishini aks ettiradi. Unga ilgʻor sifatni boshqarish tizimlarining joriy etilishi, BMTning Barqaror rivojlanish maqsadlari boʻyicha koʻrsatkichlar nashri va statistik maʼlumotlarning shaffofligini taʼminlash kiradi. Ayniqsa, zamonaviy milliy hisoblar tizimining toʻliq joriy etilishi muhim hissa qoʻshdi.

Узбекистан улучшил свою позицию в рейтинге «Показатели статистической эффективности»
По итогам 2023 года Узбекистан поднялся на 17 пунктов в рейтинге Всемирного банка «Показатели статистической эффективности», заняв 62-е место среди 217 стран. За последние пять лет страна улучшила свои позиции в этом индексе на 80 пунктов, заняв 4-е место среди стран СНГ.
Шавкат Мирзиёев на первом пленарном заседании Сената отметил достижения Узбекистана в международных рейтингах, которые стали возможны благодаря проведению масштабных демократических реформ. Изменения способствуют укреплению государственного управления, экономической стабильности и социальной защищённости, а также созданию открытой и прозрачной среды для граждан и международных партнёров.
Рейтинг Всемирного банка отражает развитие национальной статистической системы, включая внедрение передовых систем управления качеством, публикацию индикаторов по Целям устойчивого развития ООН и обеспечение прозрачности статистических данных. Значительный вклад внесло полное внедрение современной системы национальных счетов.