O‘zbekistonda elektr energiyasi va gaz uchun oshirilgan tariflar yumshatildi
O‘zbekiston hukumati elektr energiyasi va gazni shartnomaviy limitlardan ortiq iste’mol qiluvchi tadbirkorlar uchun oshirilgan tariflarni qayta ko‘rib chiqdi. Tegishli o‘zgartirishlar Vazirlar Mahkamasining qaroriga ko‘ra 30 dekabrdan e’tiboran kuchga kirdi.
Ilgari yuridik shaxslar shartnomada belgilangan hajmning 10 foizidan oshsa, ikki barobar ko‘p to‘lash qoidasi amal qilgan edi. 31 mayda tasdiqlangan bu qoida tadbirkorlarning noroziligiga sabab bo‘lgan.
Prezident Shavkat Mirziyoyev avgust oyida tadbirkorlar bilan uchrashuvda ikki karra tariflar biznes rivojlanishiga to‘sqinlik qilayotganini ta’kidlagan edi. U hukumatga energiya resurslari uchun to‘lovni amalga oshirish uchun qulay sharoitlar yaratish va shartnomaviy limitlarni oshirish vazifasini topshirgan.
Biroq o‘zgartirishlar faqat dekabr oyining oxirigacha qabul qilindi. Yangi qoidalarga ko‘ra, limit 20 foizgacha oshsa, tadbirkorlar energiya resurslari uchun bazaviy tarif bo‘yicha to‘lovni davom ettiradi, 20 foizdan oshsa, qo‘shimcha to‘lov bazaviy tarifning atigi 20 foizini tashkil etadi.
O‘zgartirishlar korxonalarga yuklamani avvalgi tariflarga nisbatan kamida 10 barobar kamaytirdi.
Shuningdek, elektr energiyasi uchun oyiga ikki qismda haq to‘lash imkoniyatini joriy etish va inkasso topshiriqnomalari mavjud bo‘lganda kommunal xizmatlar haqini to‘lashga ruxsat berish taklif etilgan, ammo bu tashabbuslar hozircha me’yoriy hujjatlarga kiritilmagan.

В Узбекистане смягчили повышенные тарифы на электроэнергию и газ
Правительство Узбекистана пересмотрело повышенные тарифы для предпринимателей, потребляющих электроэнергию и газ сверх договорных лимитов. Соответствующие изменения вступили в силу с 30 декабря согласно постановлению Кабинета министров.
Ранее действовали правила, согласно которым юридические лица платили вдвое больше при превышении лимита на 10% от объёма, предусмотренного договором. Эта норма, утверждённая постановлением от 31 мая, вызвала недовольство предпринимателей.
На встрече с бизнесменами в августе президент Шавкат Мирзиёев заявил, что двойные тарифы тормозят развитие бизнеса. Он поручил правительству создать более удобные условия для оплаты энергоресурсов и повысить договорные лимиты.
Однако поправки были приняты лишь к концу декабря. Согласно новым правилам при превышении лимита до 20% предприниматели продолжают оплачивать энергоресурсы по базовому тарифу, а при превышении более чем на 20% доплата составит всего 20% от базового тарифа.
Изменения снизили нагрузку на предприятия как минимум в 10 раз по сравнению с прежними тарифами.
Предлагалось также внедрить возможность оплаты за электроэнергию двумя частями в месяц и разрешить оплату коммунальных услуг при наличии инкассовых поручений, но эти инициативы пока не вошли в нормативные документы.