O‘zbekistonda Tahliliy va tadqiqot tuzilmalari bo‘yicha Muvofiqlashtiruvchi kengash tashkil etilmoqda
3 январь
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev mamlakatning ijtimoiy, siyosiy va iqtisodiy rivojlanishida strategik tahlil va tadqiqotlarni samarali tashkil etish chora-tadbirlari to‘g‘risidagi qarorni imzoladi. Adliya vazirligi xabar berishicha, 31 dekabr kuni imzolangan hujjat Tahliliy va tadqiqot tuzilmalari faoliyatini tashkil etish bo‘yicha Muvofiqlashtiruvchi kengashni tuzishni nazarda tutadi.
Kengash ichki va tashqi siyosiy jarayonlar bilan bog‘liq strategik tadqiqotlarni muvofiqlashtirish uchun mas’ul bo‘lgan maslahat organi vazifasini bajaradi. Uning asosiy vazifasi O‘zbekiston prezidentiga ichki va tashqi siyosat masalalari bo‘yicha uzoq muddatli tahliliy hujjatlar va takliflarni muntazam ravishda taqdim etib borish etib belgilandi.
Kengash ishiga umumiy rahbarlik qilish, shuningdek, idoralararo hamkorlikni ta’minlash 2023-yil avgust oyidan buyon ushbu lavozimda faoliyat yuritayotgan prezidentning maxsus topshiriqlar bo‘yicha maslahatchisi Sardor Umurzoqov zimmasiga yuklatildi.
Kengash tarkibida xavfsizlik va ijtimoiy barqarorlik, davlat va jamiyat qurilishi, ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanish, tashqi siyosat va xalqaro hamkorlik, hududlarni strategik rejalashtirish va rivojlantirish, shuningdek, ekologik masalalar, jumladan iqlim o‘zgarishi va suv taqchilligi kabi yo‘nalishlar uchun mas’ul bo‘lgan ishchi guruhlar tashkil etiladi.

В Узбекистане создаётся Координационный совет по аналитическим и исследовательским структурам
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев подписал постановление о мерах по эффективной организации стратегического анализа и исследований в социальном, политическом и экономическом развитии страны. Документ, подписанный 31 декабря, создаёт Координационный совет по организации деятельности аналитических и исследовательских структур, сообщает Министерство юстиции.
Совет станет консультативным органом, ответственным за координацию стратегических исследований, связанных с внутренними и внешними политическими процессами. Его ключевой задачей определено регулярное представление президенту Узбекистана долгосрочных аналитических документов и предложений по вопросам внутренней и внешней политики.
Общее руководство работой совета, а также обеспечение межведомственного взаимодействия возложены на советника президента по специальным поручениям Сардора Умурзакова, который с августа 2023 года занимает эту должность.
В структуре совета будут созданы рабочие группы, отвечающие за направления, включая безопасность и социальную стабильность, государственное и общественное строительство, социально-экономическое развитие, внешнюю политику и международное сотрудничество, стратегическое планирование и развитие регионов, а также экологические вопросы, в том числе изменения климата и водный дефицит.