O‘zbekiston 2024-yilda JSTga a’zo bo‘lish bo‘yicha 15 ta davlat bilan muzokaralarni yakunladi
O‘zbekiston 2024-yilda Jahon savdo tashkilotiga (JST) a’zo bo‘lish yuzasidan 15 ta davlat, jumladan AQSH, Xitoy, Filippin, Tailand, Pokiston, Argentina, Braziliya va Shri-Lanka bilan ikki tomonlama muzokaralarni yakunladi. Shu tariqa, muzokaralar yakunlangan davlatlarning umumiy soni 22 taga yetdi.
Prezidentning JST masalalari bo‘yicha maxsus vakili Azizbek O‘runov ma’lum qilishicha, joriy yilda ilgari o‘tkazilgan muhokamalar asosida Ishchi guruh hisoboti loyihasini ishlab chiqish boshlangan. Ushbu hujjat ustidagi ishlar 2025-yilda yakunlanishi kutilmoqda.
Tashkilotga a’zo bo‘lishga tayyorgarlik doirasida O‘zbekiston 30 dan ortiq huquqiy hujjatlar, jumladan 9 ta qonun hamda prezident va Vazirlar Mahkamasining bir qator qarorlarini qabul qildi. Shuningdek, Ishchi guruh yig‘ilishlari, qishloq xo‘jaligi bo‘yicha maslahatlashuvlar, xalqaro tadbirlar va mamlakatimiz Prezidentining JST bosh direktori Ngozi Okonjo-Iveala bilan uchrashuvlari o‘tkazildi.
O‘zbekiston Rossiya, Yevropa Ittifoqi, Buyuk Britaniya va boshqa davlatlar bilan muzokaralarni davom ettirmoqda. O‘runovning aytishicha, ular “oz qolgan” va ushbu muhokamalarning yakunlanishi tashkilotga kirish yo‘lidagi navbatdagi qadam bo‘ladi.
O‘zbekistonning JSTga a’zo bo‘lishi bo‘yicha ishlar 2023-yilda, prezident Shavkat Mirziyoyev jarayonni jadallashtirish to‘g‘risida ko‘rsatma berganidan so‘ng faollashdi. Yozda JST masalalari bo‘yicha maxsus vakil lavozimi ta’sis etildi, 20 ta idorada ishni muvofiqlashtirish uchun bo‘linmalar tashkil qilindi.
Prezident JSTga a’zo bo‘lish eksportni, ayniqsa tayyor mahsulotlar eksportini ko‘paytirish uchun muhim qadam bo‘lishini ta’kidlab, bu vazifani BMT Bosh Assambleyasida ustuvor vazifa sifatida belgiladi. O‘zbekiston 2026-yilda bo‘lib o‘tadigan JSTning 14-Vazirlar uchrashuviga qadar jarayonni yakunlashni rejalashtirmoqda.
Soliq qo‘mitasi raisining birinchi o‘rinbosari Mubin Mirzayev O‘zbekistonga 2-3 yillik o‘tish davri berilishini, bu davrda boshqa a’zo davlatlar bilan tuzilgan bitimlar asosida bojxona to‘lovlari belgilanishini ma’lum qildi. Iqtisodiyot va moliya vaziri Jamshid Qo‘chqorov O‘zbekiston tadbirkorlari ochiq raqobat sharoitiga moslashishlari zarurligini ta’kidladi.

Узбекистан завершил переговоры с 15 странами по вступлению в ВТО в 2024 году
В 2024 году Узбекистан завершил двусторонние переговоры по вступлению во Всемирную торговую организацию (ВТО) с 15 странами, включая США, Китай, Филиппины, Таиланд, Пакистан, Аргентину, Бразилию и Шри-Ланку. Таким образом, общее число стран, с которыми завершены переговоры, достигло 22.
Специальный представитель президента по вопросам ВТО Азизбек Урунов сообщил, что в этом году началась разработка проекта отчёта Рабочей группы на основе обсуждений, состоявшихся ранее. Ожидается, что работа над этим документом будет завершена в 2025 году.
В рамках подготовки к вступлению в организацию Узбекистан принял более 30 правовых актов, включая девять законов и ряд постановлений президента и Кабинета министров. Также были проведены заседания Рабочей группы, консультации по сельскому хозяйству, международные мероприятия и встречи президента страны с генеральным директором ВТО Нгози Оконджо-Ивеалой.
Узбекистан продолжает переговоры с Россией, ЕС, Великобританией и другими странами. По словам Урунова, их осталось «немного», и завершение этих обсуждений станет следующим шагом к вступлению в организацию.
Работа над вступлением Узбекистана в ВТО активизировалась в 2023 году, когда президент Шавкат Мирзиёев поручил ускорить процесс. Летом была учреждена должность специального представителя по вопросам ВТО, а в 20 ведомствах созданы подразделения для координации работы.
Президент отметил, что вступление в ВТО станет важным шагом для увеличения экспорта, особенно готовой продукции, и назвал эту задачу приоритетной на Генассамблее ООН. Узбекистан планирует завершить процесс до 14-й Министерской встречи ВТО, которая пройдет в 2026 году.
Первый замглавы Налогового комитета Мубин Мирзаев заявил, что Узбекистану будет предоставлен переходный период длительностью 2–3 года, в течение которого будут установлены таможенные пошлины на основе соглашений с другими странами-членами. Министр экономики и финансов Джамшид Кучкаров подчеркнул, что предпринимателям Узбекистана предстоит адаптироваться к условиям открытой конкуренции.