“O‘zbekko‘mir” yangi rekord o‘rnatdi: 2024-yilda ko‘mir qazib olish 6,7 million tonnaga yetdi
2024-yilda “O‘zbekko‘mir” davlat kompaniyasi ko‘mir qazib olish bo‘yicha rekord ko‘rsatkichga erishib, 6,7 million tonna ko‘mir qazib oldi. Bu haqda Tog‘-kon sanoati va geologiya vazirligi matbuot xizmati ma’lum qildi.
Eng ko‘p ko‘mir “Angren” konidan qazib olindi — 5,5 million tonnadan ortiq. “Apartak ko‘mir koni” filiali ham birinchi marta 1,2 million tonnadan oshib, sezilarli hissa qo‘shdi.
‘O‘zbekko‘mir‘ning ishlab chiqarish ko‘rsatkichlari barqaror o‘sishni namoyish etmoqda: 2023-yilda qazib olish hajmi 5,8 million tonnani tashkil etgan bo‘lsa, 2024-yilda bu ko‘rsatkich deyarli 15 foizga oshdi.
So‘nggi yillarda mamlakatda ko‘mir qazib olishning o‘sish sur’ati sezilarli darajada. 2016 yilda ko‘mir qazib olish hajmi 4 million tonnadan kam bo‘lgan bo‘lsa, 2023 yilga kelib 6,55 million tonnaga yetdi.
2024-yil uchun 8 million tonna ko‘mir ishlab chiqarish rejalashtirilgan edi, shundan 900 ming tonnasini xususiy tadbirkorlar ta’minlashi ko‘zda tutilgandi. O‘zbekiston 2025-yilga borib qazib olish hajmini 10 million tonnaga, uzoq muddatli istiqbolda esa yiliga 20 million tonnaga yetkazishni rejalashtirmoqda.
Tog‘-kon sanoati va geologiya vaziri Bobir Islomov yer qa’ridan foydalanishda xususiy sektorni jalb qilish va yangi investitsiya loyihalarini amalga oshirish orqali ishlab chiqarish hajmini sezilarli darajada oshirishga erishilganini ta’kidladi. Prezident tarmoqni yanada rivojlantirish uchun ko‘mir sanoatiga investitsiyalarni jalb etishni jadallashtirish bo‘yicha ko‘rsatma berdi.

«Узбекуголь» установил рекорд: добыча угля достигла 6,7 млн тонн в 2024 году
В 2024 году государственная компания «Узбекуголь» достигла рекордного показателя добычи угля — 6,7 млн тонн. Об этом сообщила пресс-служба Министерства горнодобывающей промышленности и геологии.
Наибольший объем добычи обеспечило месторождение «Ангрен», на котором было добыто более 5,5 млн тонн угля. Филиал «Апартакское угольное месторождение» также внес существенный вклад, впервые преодолев отметку в 1,2 млн тонн.
Производственные показатели «Узбекуголь» демонстрируют устойчивый рост: если в 2023 году объем добычи составил 5,8 млн тонн, то в 2024 году он увеличился почти на 15%.
Динамика роста угледобычи в стране заметна на протяжении последних лет. В 2016 году объем добычи угля составлял менее 4 млн тонн, но к 2023 году он увеличился до 6,55 млн тонн.
На 2024 год был запланирован выпуск 8 млн тонн угля, из которых 900 тыс. тонн должны были обеспечить частные предприниматели. К 2025 году Узбекистан планирует увеличить объем добычи до 10 млн тонн, а в долгосрочной перспективе — до 20 млн тонн ежегодно.
Министр горнодобывающей промышленности и геологии Бобир Исламов отметил, что значительное увеличение объемов производства стало возможным благодаря вовлечению частных недропользователей и реализации новых инвестиционных проектов. Президент поручил активизировать привлечение инвестиций в угольную промышленность для дальнейшего развития отрасли.