Misr farmatsevtika kompaniyasi O‘zbekistonda qo‘shma loyihani amalga oshirishni rejalashtirmoqda
O‘zbekiston delegatsiyasi farmatsevtika sohasidagi ilg‘or texnologiyalarni o‘rganish maqsadida Misrga tashrif buyurdi. O‘zbekiston Farmatsevtika tarmog‘ini rivojlantirish agentligi va “Magnit Grand Farma” kompaniyasi vakillarining tashrifi O‘zbekiston elchixonasi ko‘magida amalga oshirilgani “Dunyo” axborot agentligi tomonidan ma’lum qilindi.
Tashrif davomida delegatsiya Misrning yetakchi “Minapharm” biofarmatsevtika kompaniyasining ishlab chiqarish quvvatlari bilan tanishib, uning talab yuqori bo‘lgan dori vositalarini ishlab chiqarish bo‘yicha salohiyati va tajribasini o‘rgandi. Muzokaralar chog‘ida hamkorlik istiqbollari, jumladan, amalga oshirilishi mumkin bo‘lgan qo‘shma loyihalar muhokama etildi.
Birinchi bosqichda tomonlar fevral oyi o‘rtalarida misrlik mutaxassislarning O‘zbekistonga tashrif buyurishi haqida kelishib olishdi. Ular farmatsevtika bozorini tahlil qilib, tegishli loyihalarni tayyorlaydilar, mahalliy kadrlarni tanlash va malakasini oshirish bilan shug‘ullanadilar. Kelajakda Toshkent viloyatidagi “Parkent” erkin iqtisodiy zonasi hududida dori vositalari ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yish rejalashtirilmoqda.
Keyingi qadam ilg‘or texnologiyalarni joriy etish, tarqatish markazini tashkil etish, dori vositalarini O‘zbekiston bozorida ro‘yxatdan o‘tkazish, shuningdek, ishlab chiqarishni mahalliylashtirish va keyinchalik mahsulotni eksport qilishdan iborat bo‘ladi.

Египетская фармацевтическая компания планирует реализовать в Узбекистане совместный проект
Узбекская делегация посетила Египет для изучения передовых технологий в фармацевтической сфере. Визит представителей Агентства по развитию фармацевтической отрасли Узбекистана и компании «Magnit Grand Farma» состоялся при поддержке Посольства Узбекистана, сообщает ИА «Дунё».
В рамках поездки делегация ознакомилась с производственными мощностями ведущей египетской биофармацевтической компании «Minapharm», изучив её потенциал и опыт в выпуске востребованных лекарственных препаратов. В ходе переговоров обсуждались перспективы сотрудничества, включая возможные совместные проекты.
На первом этапе стороны договорились о визите египетских специалистов в Узбекистан в середине февраля. Они проведут анализ фармацевтического рынка, подготовят соответствующие проекты, займутся подбором местных кадров и повышением их квалификации. В перспективе планируется запуск производства лекарств на территории СЭЗ «Паркент» в Ташкентской области.
Следующим шагом станет внедрение передовых технологий, создание распределительного центра, регистрация препаратов на узбекском рынке, а также локализация производства с дальнейшим экспортом продукции.