London Toshkent bilan barcha yo‘nalishlarda munosabatlarni kengaytirishdan manfaatdor
O‘zbekiston elchisi Ravshan Usmonov Buyuk Britaniya Bosh vazirining O‘zbekiston bo‘yicha yangi savdo vakili lord Jon Olderis bilan muzokaralar olib bordi. Uchrashuv iqtisodiy, investitsiya va ta’lim sohalarida ikki tomonlama hamkorlikni rivojlantirish masalalariga bag‘ishlandi.
Lord Olderis O‘zbekistonning keng ko‘lamli islohotlar jarayonida erishgan sezilarli taraqqiyotini ta’kidlab, Londonning Toshkent bilan hamkorlikni kengaytirishga bo‘lgan qiziqishini bildirdi. Britaniya vakiliga mamlakatning siyosiy, iqtisodiy va ijtimoiy hayotida yuz berayotgan asosiy o‘zgarishlar haqida ma’lumot berildi.
Buyuk Britaniya Bosh vazirining savdo vakillari ishbilarmonlik aloqalari uchun yuqori salohiyatga ega mamlakatlarga tayinlanadi. Ularning vazifasi tadbirkorlar o‘rtasidagi aloqalarni rivojlantirish, investitsiyalarni jalb qilishga ko‘maklashish va savdo missiyalarini tashkil etishdan iborat. Shu nuqtai nazardan, tomonlar iqtisodiy hamkorlikni chuqurlashtirishning mumkin bo‘lgan yo‘nalishlarini muhokama qildilar.

Лондон заинтересован в расширении отношений с Ташкентом по всем направлениям
Посол Узбекистана Равшан Усманов провёл переговоры с новым торговым представителем Премьер-министра Великобритании по Узбекистану лордом Джоном Олдердисом. Встреча была посвящена вопросам развития двустороннего сотрудничества в экономической, инвестиционной и образовательной сферах.
Лорд Олдердис отметил значительный прогресс, достигнутый Узбекистаном в ходе масштабных реформ, и выразил заинтересованность Лондона в расширении партнёрства с Ташкентом. Британский представитель был проинформирован о ключевых изменениях, происходящих в политической, экономической и социальной жизни страны.
Торговые представители Премьер-министра Великобритании назначаются в страны с высоким потенциалом для делового взаимодействия. Их задача — развитие контактов между бизнес-кругами, содействие инвестициям и организация торговых миссий. В этом контексте стороны обсудили возможные направления углубления экономического сотрудничества.