O‘zbekiston Rossiya bozorida to‘qimachilik mahsulotlarining yetakchi yetkazib beruvchisiga aylandi
O‘zbekiston Rossiya to‘qimachilik bozorida o‘z mavqeini mustahkamlab, uning eng yirik yetkazib beruvchisiga aylandi. O‘zbekiston to‘qimachilik mahsulotlari eksportining 45 foizi Rossiya hissasiga to‘g‘ri keladi, bu esa o‘zbek mahsulotlariga bo‘lgan talabning yuqori va barqarorligidan dalolat beradi. “Faxriy nishon” tizimi ma’lumotlariga ko‘ra, Rossiyaning yengil sanoat bozorida O‘zbekistonning ulushi 40 foizni tashkil etadi.
So‘nggi yillarda, sanksiyalar sharoitida, O‘zbekiston to‘qimachilik eksportini asosan Rossiya bozori hisobiga ikki baravarga oshirishga muvaffaq bo‘ldi. Yetkazib berish 2016-yildagi 29 foizdan 2023-yilda 45 foizga oshdi. Rossiyaga to‘qimachilik mahsulotlarining boshqa yirik eksportchilari Xitoy (13,7%), Turkiya (10,4%), Qirg‘iziston (7,8%) va Eron (3,2%) bo‘lib qolmoqda. Shu bilan birga, Yevropa Ittifoqi mamlakatlariga o‘zbek to‘qimachilik mahsulotlari eksporti kamaydi va 153 million dollardan kamroqni tashkil etdi.
O‘tgan yili O‘zbekiston to‘qimachilik tarmog‘i 17,4 foizga o‘sib, qariyb 6,5 milliard dollarga yetdi, shundan 4 milliard dollari eksportga to‘g‘ri keldi. Sektorning o‘sishi Rossiyadan buyurtmalar hajmining sezilarli darajada oshishi bilan bog‘liq.
Bundan tashqari, Rossiya O‘zbekiston to‘qimachilik sanoatini nafaqat iste’molchi, balki investor sifatida ham faol qo‘llab-quvvatlamoqda. YUNIDO (BMTning Sanoatni rivojlantirish tashkiloti) bilan hamkorlikda O‘zbekiston to‘qimachilik korxonalarini qo‘llab-quvvatlash loyihasi amalga oshirilmoqda, uning doirasida zamonaviy marketing, dizayn va brending usullari joriy etilmoqda.

Узбекистан стал ведущим поставщиком текстиля на российском рынке
Узбекистан укрепил свои позиции на российском текстильном рынке, став его крупнейшим поставщиком. На долю России приходится 45% всего текстильного экспорта Узбекистана, что свидетельствует о высоком и устойчивом спросе на узбекскую продукцию. По данным системы «Честный знак», доля Узбекистана на рынке легкой промышленности России составляет 40%.
За последние годы, в условиях санкций, Узбекистан сумел увеличить экспорт текстиля в два раза, в основном за счет российского рынка. Поставки выросли с 29% в 2016 году до 45% в 2023 году. Другими крупными экспортерами текстиля в Россию остаются Китай (13,7%), Турция (10,4%), Кыргызстан (7,8%) и Иран (3,2%). При этом экспорт узбекского текстиля в страны ЕС снизился и составил менее $153 млн.
В прошлом году текстильный сектор Узбекистана продемонстрировал рост на 17,4%, достигнув почти $6,5 млрд, из которых $4 млрд пришлись на экспорт. Рост сектора обусловлен значительным увеличением объемов заказов из России.
Кроме того, Россия активно поддерживает текстильную отрасль Узбекистана не только как потребитель, но и как инвестор. Совместно с ЮНИДО (Организацией ООН по промышленному развитию) реализуется проект поддержки узбекских текстильных предприятий, в рамках которого внедряются современные методы маркетинга, дизайна и брендинга.