Markaziy bank raisining o‘rinbosari Abrorxo‘ja Turdaliyev boshchiligidagi Fuqarolarning banklardagi omonatlarini kafolatlash jamg‘armasi (FBOKJ) delegatsiyasi Xalqaro omonatlarni kafolatlash uyushmasi (AIDI) yillik konferensiyasida qatnashdi.
Konferensiya davomida delegatsiya Koreya va Hindiston omonatlarni sug‘urtalash jamg‘armalari vakillari bilan uchrashdi, shuningdek, Xorvatiya omonatlarni kafolatlash agentligi bilan o‘zaro anglashuv memorandumini imzoladi.
Delegatsiya, shuningdek, Yevrosiyo va Osiyo-Tinch okeani mintaqaviy qo‘mitalarining yig‘ilishlarida ishtirok etdi. Unda omonat sug‘urtalovchilari O‘zbekistonda omonatlarni kafolatlash tizimidagi muhim o‘zgarishlar haqida ma’lumot oldilar va hamkasblari bilan tajriba almashdilar.
Bundan tashqari, Koreya omonatlarni kafolatlash korporatsiyasi (KDIC) bilan uchrashuv doirasida O‘zbekistonda omonatlarni to‘lash tizimini takomillashtirish bo‘yicha qo‘shma loyihaning istiqbollari muhokama qilindi. FBOKJning paybox-plus tizimiga o‘tishi munosabati bilan omonatlarni kafolatlash sohasida tajribaga ega xorijiy tashkilotlar bilan ham muzokaralar olib borildi.

Руководство ЦБ приняло участие в конференции Международной ассоциации гарантирования вкладов
Делегация Фонда гарантирования вкладов граждан в банках (ФБОКФ) во главе с заместителем председателя Центрального банка (ЦБ) Аброрходжей Турдалиевым приняла участие в ежегодной конференции Международной ассоциации гарантирования вкладов граждан (AIDI).
В ходе конференции делегация встретилась с представителями корейских и индийских фондов страхования вкладов, а также подписала Меморандум о взаимопонимании с Хорватским агентством по гарантированию вкладов.
Делегация также приняла участие в заседаниях Евразийского и Азиатско-Тихоокеанского региональных комитетов, где страховщики вкладов узнали о значительных изменениях в системе гарантирования вкладов в Узбекистане и обменялись опытом с коллегами.
Кроме того, в рамках встречи с Корейской корпорацией гарантирования вкладов (KDIC) были обсуждены возможные перспективы совместного проекта по улучшению системы выплаты депозитов в Узбекистане. В связи с переходом ФБОКФ на систему paybox-plus также прошли переговоры с зарубежными организациями, которые имеют опыт в области гарантирования вкладов.