O’zbekiston prezidenti sanoatda mahsuldorlik va samaradorlikni oshirishga bag’ishlangan yig’ilish o’tkazdi. Joriy yilning birinchi yetti oyida sanoat ishlab chiqarish hajmi 7,1 foizga oshib, 435 trillion so’mga yetdi.
Elektrotexnika, to’qimachilik, charm va avtomobilsozlik sanoatida alohida o’sish kuzatildi, bu yerda 1,3 mingta yangi ishlab chiqarish quvvatlari foydalanishga topshirildi, bu esa qo’shimcha 40 trillion so’mni ta’minladi.
Biroq, barcha mintaqalar va sanoat tarmoqlari bir xil darajada yaxshi natijalarga erisha olmaydi. Ba’zi hududlarda ishlab chiqarish hajmi pasaygan, boshqalarida esa o’sish ikki foizdan oshmagan. Shu munosabat bilan mahalliy korxonalar bilan ishlash tizimi joriy etildi. Bosh vazir o’rinbosari va iqtisodiyot va moliya vaziri yil davomida amalga oshirilayotgan chora-tadbirlar va rejalar haqida gapirdi.
Aylanma mablag’larning etishmasligi, elektr va gaz ta’minoti bilan bog’liq muammolar va soliq masalalari kabi muammolarni hal qilish uchun mamlakat bo’ylab 112 ming korxona bilan faol ish olib borilmoqda. Yil oxirigacha ishlab chiqarish hajmini 30 trln so’mga oshirish uchun sharoit yaratish rejalashtirilgan.
Shavkat Mirziyoyev korxonalar uchun mas’ul shaxslarni xodimlar soniga qarab mustahkamlash, tadbirkorlarni zamonaviy yondashuvlarga o’rgatish va sanoatga yo’naltirilgan tumanlar bo’yicha dasturlar ishlab chiqish bo’yicha ko’rsatmalar berdi. Shuningdek, yig’ilishda yirik loyihalarni ishga tushirish, davlat xaridlarida mahalliy mahsulotlar ulushini oshirish va eksport hajmini oshirish chora-tadbirlari muhokama qilindi.

Шавкат Мирзиёев обсудил вопросы повышения эффективности промышленности
Президент Узбекистана провёл совещание, посвящённое повышению производительности и эффективности в промышленности. За первые семь месяцев этого года объем промышленного производства вырос на 7,1 процента, достигнув 435 трлн сумов.
Особый рост наблюдался в электротехнической, текстильной, кожевенной и автомобильной отраслях, где было введено в эксплуатацию 1,3 тысячи новых производственных мощностей, что обеспечило дополнительно 40 трлн сумов.
Однако не все регионы и отрасли показывают одинаково хорошие результаты. В некоторых районах объёмы производства снизились, а в других — рост не превысил двух процентов. В связи с этим была внедрена система работы с предприятиями на местах. Заместитель Премьер-министра и министр экономики и финансов рассказал о текущих мерах и планах на оставшуюся часть года.
Сейчас идет активная работа со 112 тысячами предприятий по всей стране, чтобы решить их проблемы, такие как недостаток оборотных средств, проблемы с электро- и газоснабжением, а также налоговые вопросы. До конца года планируется создать условия для увеличения объемов производства на 30 трлн сумов.
Шавкат Мирзиёев дал указания закрепить за предприятиями ответственных лиц в зависимости от численности работников, обучать предпринимателей современным подходам и разрабатывать программы по промышленно-ориентированным районам. Также на совещании обсудили меры по запуску крупных проектов, увеличению доли отечественной продукции в государственных закупках и наращиванию объемов экспорта.