Orenburgdan O‘zbekistonga qora metallar eksporti 60 foizga oshdi
Orenburg viloyati sanoat va energetika vaziri Aleksey Sharigin "Innoprom. Markaziy Osiyo" sanoat ko‘rgazmasida ma’lum qilishicha, 2024-yilda Orenburg viloyatidan O‘zbekistonga qora metallar va ulardan tayyorlangan mahsulotlar eksporti hajmi sezilarli darajada o‘sib, 60 foizdan oshgan.
"Eksportning asosiy yo‘nalishlaridan biri qora metallar va ulardan tayyorlangan buyumlar, ya’ni metall prokati va quvurlar yetkazib berishdir. <...> 2024-yilda qora metallar va ulardan tayyorlangan mahsulotlar eksporti hajmi o‘tgan yilga nisbatan 60 foizdan ortiq o‘sishi kuzatildi," — dedi Sharigin. U yana qo‘shimcha qilishicha, Orenburg viloyati va O‘zbekiston o‘rtasidagi o‘zaro hamkorlik eksport tarkibida taxminan 10 foizni tashkil etadi, bu 2023-yildagi 8 foizga nisbatan o‘sish ko‘rsatkichidir.
Qora metallardan tashqari, joriy yilda Orenburgdan O‘zbekistonga noorganik va organik kimyo mahsulotlari, moylash materiallari, kimyoviy mahsulotlar, shuningdek, trikotaj va to‘qimachilik kiyimlari ham yetkazib berildi. O‘z navbatida, O‘zbekistondan Orenburg viloyatiga asosan yengil sanoat mahsulotlari, to‘qimachilik va qog‘oz matolar import qilinmoqda.
2024-yilgi ma’lumotlarga ko‘ra, Orenburg viloyatida O‘zbekiston kapitali ishtirokidagi 18 ta korxona ro‘yxatdan o‘tgan bo‘lib, ularning 60 foizdan ortig‘i savdo sohasida faoliyat yuritmoqda.
"Bu biz uchun ham muhim, chunki Orenburg — Osiyoga darvozadir. Bu yerda biz joylashuv va imkoniyatlar nuqtai nazaridan O‘zbekiston va Osiyo mintaqasi uchun platformaga aylanishimiz kerak," — deb ta’kidladi vazir.
MA’LUMOT. Orenburg viloyati O‘zbekiston bilan mustahkam ishbilarmonlik aloqalariga ega. Orenburgdan do‘st davlatga eksportning asosini yoqilg‘i-energetika kompleksi va metallurgiya mahsulotlari tashkil etadi. O‘zbekistondan Orenburgga import haqida gapiradigan bo‘lsak, uning asosiy qismini paxta matolar va boshqa to‘qimachilik mahsulotlari tashkil etadi. Masalan, o‘tgan yili choyshab importi 18 foizga oshgan. Bundan tashqari, oziq-ovqat mahsulotlari ishlab chiqarish uchun uskunalar ham olib kelingan.

Экспорт черных металлов из Оренбуржья в Узбекистан вырос на 60%
Объем экспорта черных металлов и изделий из них из Оренбургской области в Узбекистан за 2024 год продемонстрировал значительный рост, превысив 60%, сообщил министр промышленности и энергетики Оренбургской области Алексей Шарыгин в рамках промышленной выставки «Иннопром. Центральная Азия».
«Одним из основных направлений экспорта является поставка черных металлов и изделий из них — это металлопрокат и трубы. <…> За 2024 год наблюдается прирост объема экспорта черных металлов и изделий из них более чем на 60% по сравнению с предыдущим годом», — отметил Шарыгин. Он также добавил, что взаимодействие между Оренбургской областью и Узбекистаном в структуре экспорта составляет около 10%, что является точкой роста по сравнению с 8% в 2023 году.
Помимо черных металлов, в текущем году из Оренбуржья в Узбекистан поставлялись продукты неорганической и органической химии, смазочные материалы, химические продукты, а также трикотажная и текстильная одежда. В свою очередь, основными импортными товарами из Узбекистана в Оренбургскую область являются продукция легкой промышленности, текстиль и бумажные ткани.
По данным на 2024 год, в Оренбургской области зарегистрировано 18 предприятий с участием узбекского капитала, более 60% из которых работают в сфере торговли.
«Для нас это тоже важно, потому что Оренбург — это ворота в Азию. Здесь мы должны стать площадкой для Узбекистана и азиатского региона с точки зрения размещения и возможностей», — подчеркнул министр.
СПРАВКА. Оренбургская область имеет прочные деловые отношения с Узбекистаном. Основой экспорта из Оренбуржья в дружественное государство является продукция топливно-энергетического комплекса и металлургии. Если говорить об импорте из Узбекистана в Оренбуржье, основную его часть составляют хлопчатобумажные ткани и другие текстильные изделия. Например, за прошлый год импорт постельного белья увеличился на 18%. Помимо этого ввозилось оборудование для производства пищевых продуктов.