O‘zbekistonda 2025-yilgi byudjet ijrosi rejasi taqdim etildi
Prezident Shavkat Mirziyoyevga ‘O‘zbekiston Respublikasining 2025-yil uchun Davlat byudjeti to‘g‘risida"gi qonun ijrosini ta’minlash bo‘yicha chora-tadbirlar haqida ma’lumot berildi. 17 modda va 10 ilovadan iborat qonun joriy yil uchun asosiy iqtisodiy ko‘rsatkichlarni o‘z ichiga oladi. 2025-yilda yalpi ichki mahsulotning 6 foizga o‘sishi kutilmoqda.
Konsolidatsiyalashgan byudjet YaIMga nisbatan 3 foiz taqchillik bilan tasdiqlandi: daromadlar 431 trillion so‘mni, xarajatlar esa 480,5 trillion so‘mni tashkil etadi. Davlat byudjeti va maqsadli jamg‘armalar byudjetlari balansi ham 2 foiz taqchillik bilan rejalashtirilgan. Davlat byudjeti daromadlari 308,5 trillion so‘m etib belgilangan bo‘lib, davlat maqsadli jamg‘armalariga o‘tkazmalarni hisobga olgan holda xarajatlar 344,8 trillion so‘mga yetadi.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahar mahalliy byudjetlari daromadlari 65,8 trillion so‘mni, xarajatlari esa 84,3 trillion so‘mni tashkil etishi kutilmoqda. Farqni qoplash uchun respublika byudjetidan 18,5 trillion so‘m miqdorida byudjetlararo transfertlar ajratilishi ko‘zda tutilgan.
Qonunga ko‘ra, byudjet ijtimoiy yo‘nalishini saqlab qoladi: mablag‘larning 52 foizi ta’lim, sog‘liqni saqlash, ijtimoiy himoya, ilm-fan, madaniyat va sportni rivojlantirish hamda kam ta’minlangan fuqarolarni uy-joy bilan ta’minlashga yo‘naltiriladi.
Mahalliy byudjetlar daromadlarini ko‘paytirish va ularning mustaqilligini oshirish maqsadida qo‘shimcha soliq tushumlari belgilandi. Bular aylanmadan olinadigan soliq, yuridik shaxslardan olinadigan yer solig‘i va mol-mulk solig‘i, shuningdek, jismoniy shaxslardan olinadigan daromad solig‘ining hamda davlat mulkini xususiylashtirishdan keladigan tushumlarning kamida 50 foizidir. Tuman va shahar Kengashlariga ayrim soliq turlariga nisbatan koeffitsiyentlarni qo‘llash vakolati berildi.

В Узбекистане представлен план исполнения бюджета на 2025 год
Президенту Шавкату Мирзиёеву представлена информация о мерах по обеспечению исполнения Закона «О Государственном бюджете Республики Узбекистан на 2025 год». Закон, состоящий из 17 статей и 10 приложений, содержит ключевые экономические показатели на текущий год. В 2025 году прогнозируется рост валового внутреннего продукта на 6 процентов.
Консолидированный бюджет утвержден с дефицитом в 3 процента к ВВП: доходы составят 431 триллион сумов, а расходы — 480,5 триллиона сумов. Баланс Государственного бюджета и бюджетов целевых фондов также запланирован с дефицитом в 2 процента. Доходы Государственного бюджета определены в размере 308,5 триллиона сумов, а расходы с учетом трансфертов в государственные целевые фонды достигнут 344,8 триллиона сумов.
Прогнозируется, что доходы бюджета Республики Каракалпакстан, местных бюджетов областей и Ташкента составят 65,8 триллиона сумов, тогда как расходы достигнут 84,3 триллиона сумов. Для компенсации предусмотрены межбюджетные трансферты в размере 18,5 триллиона сумов из республиканского бюджета.
Согласно закону, бюджет сохранит социальную направленность: 52 процента средств будут направлены на образование, здравоохранение, социальную защиту, развитие науки, культуры, спорта и обеспечение жильем малоимущих граждан.
Для увеличения доходов местных бюджетов и их самостоятельности закреплены дополнительные налоговые поступления. Это налог с оборота, земельный налог и налог на имущество юридических лиц, а также не менее 50 процентов налога на доходы физических лиц и поступления от приватизации государственного имущества. Местным Кенгашам районов и городов предоставлены полномочия по применению коэффициентов к отдельным видам налогов.