2024-yildan 2026-yilgacha bo‘lgan davrda ham strategik, ham tarmoq va mintaqaviy tashabbuslarni o‘z ichiga olgan 125 ta loyihani amalga oshirish rejalashtirilgan. Ushbu loyihalar orqali 42 mingga yaqin ish o‘rni yaratilishi kutilmoqda.
Prezidentga taqdim etilgan loyihalar orasida 3,4 milliard dollarlik 11 ta tashabbusga alohida e’tibor qaratildi. Xitoy, Janubiy Koreya, Turkiya, Saudiya Arabistoni, Rossiya va Ozarbayjonlik investorlar mahalliy tadbirkorlar bilan birga turli sohalarda loyihalarni amalga oshirishni rejalashtirmoqda. Bu tarmoqlarda 23 mingta ish o‘rni yaratiladi.
Xitoylik investorlar bilan hamkorlikda Olmaliq shahrida sanoat texnoparkini tashkil etish loyihasi xorijiy hamkorlar bilan hamkorlikka misol bo‘la oladi. Texnoparkda umumiy qiymati bir milliard dollarlik 100 dan ortiq loyiha ishga tushirilishi rejalashtirilgan bo‘lib, bu uch mingga yaqin yangi ish o‘rinlarini yaratish imkonini beradi.
Zangiota tumanida janubiy koreyalik investorlar bilan hamkorlikda tibbiyot preparatlari ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yiladi. Loyiha 200 kishini ish bilan ta’minlaydi.
Prezident investorlar uchun qulay shart-sharoitlar yaratish, loyihalarning har bir bosqichini nazorat qilish, yuzaga kelayotgan barcha masalalarni tezkorlik bilan hal etish muhimligini ta’kidladi.

В Ташкентской области планируется реализовать проекты на сумму 26 млрд долларов
В период с 2024 по 2026 годы планируется реализовать 125 проектов, которые включают как стратегические, так и отраслевые и региональные инициативы. Ожидается, что благодаря этим проектам будет создано около 42 тысяч рабочих мест.
Среди проектов, представленных Президенту, особое внимание было уделено 11 инициативам на сумму 3,4 млрд долларов. Инвесторы из Китая, Южной Кореи, Турции, Саудовской Аравии, России и Азербайджана, наряду с местными предпринимателями, планируют реализовать проекты в различных сферах. В этих отраслях будет создано 23 тысячи рабочих мест.
Примером сотрудничества с зарубежными партнёрами является проект создания индустриального технопарка в Алмалыке, который будет реализован совместно с китайскими инвесторами. В технопарке планируется запуск более 100 проектов с общим объёмом инвестиций в один млрд долларов, что позволит создать около трёх тысяч новых рабочих мест.
В Зангиатинском районе, в сотрудничестве с южнокорейскими инвесторами, будет организовано производство медицинских препаратов. Проект обеспечит занятость для 200 человек.
Президент отметил важность создания благоприятных условий для инвесторов и контроля за реализацией каждого этапа проектов, чтобы все возникающие вопросы решались оперативно.