Prezident avtosanoat korxonasiga tashrif buyurdi
Shavkat Mirziyoyev Toshkent viloyatining Zangiota tumanida joylashgan O‘zbekiston-Singapur qo‘shma korxonasi “Technologies of real time” (TRT)ni ziyorat qildi. TRT yil oxirigacha 460 ming dona avtomobil ishlab chiqarishi, 2030 yilga kelib esa bu ko‘rsatkich 1 million donaga yetishi kutilmoqda.
Avtosanoatda raqobatni kuchaytirish maqsadida yangi xususiy kompaniyalar va xorijiy brendlar jalb etildi. Hozirda mamlakatda o‘nlab avtomobil va boshqa transport vositalari modellarini ishlab chiqaradigan yigirmadan ortiq zavod faoliyat yuritmoqda. Shu bois avtomobil ehtiyot qismlariga bo‘lgan talab yuqori bo‘lib, “Technologies of real time” singari korxonalar ushbu talabni qondirishda muhim rol o‘ynamoqda.
Prezidentimiz tomonidan 2019-yilda berilgan ko‘rsatmalar asosida tashkil etilgan korxonada keng ko‘lamli modernizatsiya ishlari amalga oshirildi. Zavodga Xitoy, Rossiya, Koreya Respublikasi, Yaponiya va AQShdan keltirilgan zamonaviy uskunalar o‘rnatilgan. Bu yerda 118 xil rusumdagi avtomobillar uchun 750 dan ortiq turdagi ehtiyot qismlar ishlab chiqarilmoqda. Mahsulotlar ichki bozorga, jumladan, “O‘zavto motors” zavodiga ham, shuningdek, eksportga ham yetkazib berilmoqda. O‘tgan yili eksport hajmi 3 million dollarni tashkil etib, korxona mahsulotlari Markaziy Osiyo mamlakatlari, Rossiya va hatto BAAda ham xaridorgir bo‘lmoqda.
Tashrif chog‘ida Prezident ishlab chiqarish sexlarini ko‘zdan kechirdi, zavod ishchilari bilan suhbatlashdi, shourumdagi mahsulotlar namunalari bilan tanishdi. Yangi loyihaning ishga tushirilishi bilan 43 ta yangi ish o‘rni yaratilishi, ishlab chiqarish quvvatlari sezilarli darajada oshirilishi rejalashtirilgan.

Президент посетил автопромышленное предприятие
Шавкат Мирзиёев посетил узбекско-сингапурское совместное предприятие «Technologies of real time» (TRT), расположенное в Зангиатинском районе Ташкентской области. Ожидается, что к концу года TRT произведёт 460 тысяч автомобилей, а к 2030 году этот показатель достигнет одного млн.
Для повышения конкуренции в автопромышленности привлечены новые частные компании и зарубежные бренды. В стране сейчас работает более 20 заводов, которые выпускают десятки моделей автомобилей и другого транспорта. В связи с этим возникает высокий спрос на автомобильные запчасти, и предприятия, такие как «Technologies of real time», играют ключевую роль в удовлетворении этого спроса.
Предприятие, основанное на рекомендациях, данных Президентом в 2019 году, прошло масштабную модернизацию. На заводе установлено современное оборудование из Китая, России, Республики Корея, Японии и США. Здесь выпускается более 750 видов запчастей для автомобилей 118 различных марок. Продукция поставляется как на внутренний рынок, включая завод «Узавто моторс», так и на экспорт. В прошлом году экспорт составил три млн долларов, и продукция предприятия востребована в странах Центральной Азии, России и даже в ОАЭ.
В ходе визита Президент осмотрел производственные цеха, познакомился с работниками завода и ознакомился с образцами продукции в шоуруме. Планируется, что с запуском нового проекта будет создано 43 новых рабочих места, а производственные мощности значительно увеличатся.