O‘zbekistonda shakarga aksiz solig‘i bekor qilinadi: oziq-ovqat sanoatini yana nimalar kutmoqda
O‘zbekistonda shakarga aksiz solig‘i va quruq sut importiga cheklovlar bekor qilinadi. Prezident Shavkat Mirziyoyev 18-aprel kuni oziq-ovqat sanoatidagi to‘siqlarni bartaraf etishga qaratilgan yig‘ilishda shu haqda ko‘rsatma berdi.
2021-yilda joriy etilgan shakarga 20 foizlik aksiz solig‘ining bekor qilinishi va quruq sut importiga qo‘yilgan cheklovlarning olib tashlanishi mahalliy iqtisodiyotning yetakchi sohalaridan bo‘lgan qandolatchilik sanoati va salqin ichimliklar ishlab chiqarishni rivojlantirishni qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan. Ushbu chora-tadbirlar tarmоqda faoliyat yuritayotgan 5500 ta korxonaning yillik aylanmasini 50 trillion so‘mga yetkazishga yordam berishi va 40 mingga yaqin kishini ish bilan ta’minlashi kutilmoqda.
Shuningdek, yig‘ilishda restoran va kafelar uchun QQSning bir qismini qaytarish tizimi muhokama qilindi. Prezident Davlat soliq qo‘mitasiga mavjud kelishmovchiliklarni bartaraf etish va umumiy ovqatlanish korxonalari ushbu qo‘llab-quvvatlash chorasidan to‘liq foydalana olishlari uchun qo‘shilgan qiymat solig‘ini qaytarishning adolatli mexanizmini joriy etish vazifasini topshirdi.

Акциз на сахар отменят в Узбекистане: что еще ждет пищевую промышленность
В Узбекистане будут отменены акцизный налог на сахар и ограничения на импорт сухого молока. Соответствующее поручение дал Президент Шавкат Мирзиёев на совещании 18 апреля, направленном на устранение барьеров для пищевой промышленности.
Отмена 20-процентного акциза на сахар, введенного в 2021 году, и снятие ограничений на импорт сухого молока направлены на поддержку развития кондитерской отрасли и производства прохладительных напитков, которые являются одними из драйверов местной экономики. Ожидается, что эти меры помогут увеличить годовой оборот 5500 предприятий отрасли до 50 трлн сумов, где заняты около 40 тысяч человек.
Также на совещании обсуждалась система возврата части НДС для ресторанов и кафе. Президент поручил Государственному налоговому комитету устранить существующие разногласия и внедрить справедливый механизм возврата НДС, чтобы предприятия общепита могли в полной мере воспользоваться этой мерой поддержки.