O‘zbekiston investitsiyalar vaziri Venesuelaning Favqulodda va Muxtor elchisi bilan uchrashdi
O‘zbekiston investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri Laziz Qudratov Venesuelaning Favqulodda va Muxtor elchisi Rosalba Lo Bue Antiko bilan uchrashdi. Muzokaralar ikki tomonlama hamkorlikning joriy holati va uni mustahkamlash istiqbollariga bag‘ishlandi.
Tomonlar o‘zaro savdo hajmining sezilarli o‘sishini qayd etdilar, bu joriy yilning dastlabki o‘n oyida to‘rt barobarga oshganini ta’kidladilar. Biroq, ularning fikricha, bu muvaffaqiyat faqat boshlanishi bo‘lib, keyingi rivojlanish uchun mavjud salohiyatni to‘liq ishga solish zarur.
Uchrashuvda savdo aloqalarini kengaytirish va qo‘shma investitsiya loyihalarini amalga oshirish imkoniyatlari muhokama qilindi. To‘qimachilik sohasi, transport va logistika, sanoat hamkorligi va savdoga alohida e’tibor qaratildi. Ushbu yo‘nalishlar kelgusidagi hamkorlikning asosiy yo‘nalishlari sifatida belgilandi.
Lo Bue Antiko O‘zbekistondagi investitsiya muhiti yuqori talablarga javob berishi va hatto eng ehtiyotkor investorlarni ham jalb qilishi mumkinligini ta’kidladi. U Venesuela kompaniyalarini respublikada ochilayotgan imkoniyatlar bilan faol tanishtirishga tayyorligini bildirdi.
Yakunda tomonlar sheriklikni chuqurlashtirishga kelishib oldilar, qo‘shma tadbirlar rejasini tasdiqladilar va rejalashtirilgan loyihalarni amalga oshirish uchun tezkor hamkorlik mexanizmlarini muhokama qildilar.

Министр инвестиций Узбекистана встретился с Чрезвычайным и Полномочным послом Венесуэлы
Министр инвестиций, промышленности и торговли Узбекистана Лазиз Кудратов встретился с Чрезвычайным и Полномочным Послом Венесуэлы Росальбой Ло Буэ Антико. Переговоры были посвящены текущему состоянию и перспективам укрепления двустороннего сотрудничества.
Стороны отметили значительный рост объёмов взаимной торговли, который увеличился в четыре раза за первые десять месяцев текущего года. Однако, по их мнению, этот успех является лишь началом, и необходимо задействовать весь имеющийся потенциал для дальнейшего развития.
На встрече обсудили возможности расширения торговых связей и реализации совместных инвестиционных проектов. Особое внимание уделили текстильной отрасли, транспорту и логистике, промышленной кооперации и торговле. Эти направления были признаны ключевыми для дальнейшего сотрудничества.
Ло Буэ Антико отметила, что инвестиционный климат в Узбекистане отвечает высоким требованиям и может привлечь даже самых осторожных инвесторов. Она выразила готовность активно знакомить венесуэльские компании с возможностями, которые открываются в республике.
В завершение стороны договорились углублять партнёрство, утвердили план совместных мероприятий и обсудили механизмы оперативного взаимодействия для реализации намеченных проектов.