Markaziy bankning yangi raisi tayinlandi
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatining Kengashi Timur Ishmetovni O‘zbekiston Markaziy banki Boshqaruvi raisi lavozimiga tayinlashni tasdiqladi. Uning nomzodini O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti taqdim etgan.
Ishmetov 1979-yilda Toshkentda tug‘ilgan. U Toshkent moliya instituti, Toshkent davlat yuridik instituti hamda Buyuk Britaniyadagi Birmingham universitetini tamomlagan.
Ishmetov o‘z faoliyati davomida Markaziy bank, Investitsiyalar bo‘yicha davlat qo‘mitasi va Moliya vazirligida yuqori lavozimlarda ishlagan. U 2020-yildan 2022-yilgacha moliya vaziri bo‘lib ishlagan, 2022-yildan boshlab esa Prezidentning iqtisodiyot, investitsiyalar va tashqi savdo masalalari bo‘yicha maslahatchisining birinchi o‘rinbosari lavozimida faoliyat yuritgan.

Назначен новый председатель Центрального банка
Кенгаш Сената Олий Мажлиса Узбекистана утвердил назначение Тимура Ишметова на должность председателя Правления Центрального банка Узбекистана. Его кандидатуру предложил Президент Республики Узбекистан.
Ишметов родился в Ташкенте в 1979 году. Он окончил Ташкентский финансовый институт, Ташкентский государственный юридический институт и Бирмингемский университет в Великобритании.
За свою карьеру Ишметов занимал ключевые должности в Центральном банке, Государственном комитете по инвестициям и Министерстве финансов. С 2020 по 2022 годы он был министром финансов, а с 2022 года работал первым заместителем советника Президента по экономике, инвестициям и внешней торговле.