O‘zbekistonda zargarlik sohasini rivojlantirishga qaratilgan qonun loyihasi birinchi o‘qishda ko‘rib chiqildi. Hujjatda ishlab chiqaruvchilarning qimmatbaho metallarga bo‘lgan ehtiyojini qondirish va qulay tadbirkorlik muhitini yaratish maqsadida qonunchilikka o‘zgartirishlar kiritish taklif etilmoqda.
Loyihaga ko‘ra, 2027-yil 1-sentyabrgacha “O‘zbekzargarsanoati” uyushmasiga a’zo bo‘lgan tadbirkorlar mol-mulk va yer solig‘idan ozod etiladi. Ushbu qadam zargarlik buyumlari ishlab chiqaruvchilarni qo‘llab-quvvatlash va ularning rivojlanishini rag‘batlantirishga qaratilgan.
Bundan tashqari, affinaj korxonalariga qimmatbaho metallarni ishlab chiqaruvchilar uchun qulay shakl va miqdorlarda sotish huquqi taklif etildi. Shuningdek, qimmatbaho metallardan esdalik tangalar tayyorlash va sotishga ruxsat beriladi. Zargarlik mahsulotlari ishlab chiqaruvchilari yarim tayyor mahsulotlarni shu sohadagi boshqa korxonalarga sotishlari mumkin bo‘ladi.
Qonun loyihasida chet elda ishlab chiqarilgan zargarlik buyumlarini sotishga doir talablar kiritilmoqda. Ular bojxona to‘lovlari to‘langanligini tasdiqlovchi hujjatlarga ega bo‘lishi shart, qimmatbaho metallar va buyumlar bilan bog‘liq bitimlar esa vakolatli organ tomonidan nazorat qilinadi.
Deputatlarning ta’kidlashicha, qonunning qabul qilinishi zargarlik sohasining o‘sishi, mahalliy ishlab chiqaruvchilarni qo‘llab-quvvatlash va eksport salohiyatini oshirish uchun sharoit yaratadi. Qonun loyihasi birinchi o‘qishda qabul qilindi.

Производителям ювелирных изделий предоставят налоговые льготы
В Узбекистане на первом чтении был рассмотрен законопроект, направленный на развитие ювелирной отрасли. Документ предлагает внести изменения в законодательство, чтобы удовлетворить потребности производителей в драгоценных металлах и создать благоприятную бизнес-среду.
Согласно проекту, до 1 сентября 2027 года предприниматели, являющиеся членами ассоциации «Узбекзаргарсаноати», будут освобождены от налога на имущество и земельного налога. Это шаг призван поддержать производителей ювелирных изделий и стимулировать их развитие.
Кроме того, аффинажным предприятиям предложено право продавать драгоценные металлы в удобных для производителей формах и количествах. Также будет разрешено изготовление и продажа сувенирных монет из драгоценных металлов. Ювелирные производители смогут продавать полуфабрикаты другим компаниям этой отрасли.
Законопроект вводит требования для продажи ювелирных изделий, произведённых за рубежом. Они должны будут иметь документы, подтверждающие уплату таможенных платежей, а сделки с драгоценными металлами и изделиями будут контролироваться уполномоченным органом.
Депутаты отметили, что принятие закона создаст условия для роста ювелирной отрасли, поддержки отечественных производителей и повышения экспортного потенциала. Законопроект был принят в первом чтении.