O‘zbekistonda banklarga developerlardan tijorat ko‘chmas mulkini to‘g‘ridan-to‘g‘ri sotib olishga ruxsat beriladi
Yangi mexanizm Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligidagi yig‘ilishda ma’qullandi.
So‘nggi uch yil ichida mamlakatimizda 3 mingga yaqin ko‘p qavatli uy qurilib, tijorat ko‘chmas mulki maydoni 38 million kvadrat metrga ko‘paydi. Biroq, savdo va xizmat ko‘rsatish korxonalari tomonidan yuqori talabga qaramay, developerlar noturar joylarni sotishda qiyinchiliklarga duch kelmoqda.
Bu muammoni hal qilish uchun banklarga quruvchilardan tijorat ko‘chmas mulkini sotib olib, uni tadbirkorlarga ijaraga yoki lizingga berish huquqi beriladi. Bunday yondashuv qo‘shimcha 50 ming kvadrat metr tijorat binolarini foydalanishga topshirish, byudjetga 70 milliard so‘m kirim keltirish va 150 minggacha ish o‘rni yaratish imkonini beradi. Bunda lizing shartlari ijaraga nisbatan 15-20 foiz arzonroq bo‘ladi.
Bundan tashqari, quruvchilarga yangi turar-joy massivlari hududining 10-15 foizini noturar joy toifasiga o‘tkazishga ruxsat beriladi. Bu infratuzilmaning rivojlanishini ta’minlaydi va biznes uchun qulay sharoitlar yaratadi. Tegishli idoralarga belgilangan hududlarda noturar joylarni ijaraga berish mexanizmini joriy etish uchun 4 trillion so‘mlik loyihalar to‘plamini tayyorlash vazifasi topshirildi.

В Узбекистане банкам разрешат напрямую закупать коммерческую недвижимость у девелоперов
За последние три года в стране построено около 3 тыс. многоквартирных домов, а площадь коммерческой недвижимости увеличилась на 38 млн квадратных метров. Однако девелоперы испытывают сложности с реализацией нежилых помещений, несмотря на высокий спрос со стороны предприятий торговли и сферы услуг.
Для решения этой проблемы банкам разрешат приобретать коммерческую недвижимость у застройщиков, а затем сдавать её в аренду или лизинг предпринимателям. Такой подход позволит ввести в эксплуатацию дополнительно 50 тыс. квадратных метров коммерческих помещений, принести в бюджет 70 млрд сумов и создать до 150 тыс. рабочих мест. При этом условия лизинга будут на 15–20% выгоднее по сравнению с арендой.
Кроме того, застройщики смогут переводить 10–15% территории новых жилых массивов в категорию нежилых, что обеспечит развитие инфраструктуры и создаст удобные условия для бизнеса. Ответственным ведомствам поручено подготовить пакет проектов на сумму 4 трлн сумов для дальнейшей реализации механизма аренды нежилых помещений на закреплённых территориях.