Markaziy Osiyo mintaqasi Xitoyga geografik jihatdan yaqinligi tufayli, asosan iqtisodiy sohada faol hamkorlik hududiga aylanmoqda. XXR rahbari Si Szinpin Ostona shahrida “Bir makon — bir yo‘l” g‘oyasini e’lon qilganiga va uni amalga oshira boshlaganiga 11 yil bo‘ldi. Ushbu global integratsiyalashgan savdo loyihasini muvaffaqiyatli deb hisoblash mumkin.
2022 yilda Xitoyning Markaziy Osiyoning beshta davlati bilan tovar aylanmasi 70,2 milliard dollarni tashkil etdi. Bu 30 yil oldingiga nisbatan taxminan 100 baravar ko‘p, deb ta’kidladi Xitoy savdo vaziri Van Ventao. So‘nggi yillarda Markaziy Osiyo mamlakatlari o‘rtasidagi tovar aylanmasi hajmi va ko‘rsatkichlari barqaror o‘sishni namoyish etmoqda.
“Bir makon, bir yo‘l” tashabbusi nafaqat yo‘nalish bo‘ylab joylashgan mamlakatlar o‘rtasidagi aloqalarga, balki umuman mintaqaviy iqtisodiy rivojlanishga, ayniqsa dengizga chiqish imkoniyati bo‘lmagan Markaziy Osiyoga samarali hissa qo‘shdi.
Shu bilan birga, Markaziy Osiyo respublikalar o‘rtasida, shuningdek ichki mintaqaviy jarayonlarning xarakteri va dinamikasini belgilovchi tashqi kuchlar o‘rtasidagi faol raqobat maydoniga aylandi.
Ko‘rinib turibdiki, mintaqa mamlakatlari o‘zlarining ulkan tabiiy boylik zaxiralarini rivojlantirish va ulardan daromad olish uchun investitsiyalarga muhtoj. Ularning iqtisodiyoti, ehtimol Qozog‘istonni istisno qilganda, rivojlanish maqsadlari uchun mamlakat ichida yetarli moliyaviy mablag‘larni ishlab chiqara olmadi va xalqaro savdo tarmoqlariga qo‘shilish uchun o‘z iqtisodiyotlari uchun yirik investitsiya loyihalariga juda muhtoj.
Xitoy ham 2013 yilda e’lon qilingan “Ipak yo‘li iqtisodiy kamari” doirasida "yagona taqdir hamjamiyati‘ni barpo etish maqsadlariga amal qilib, Markaziy Osiyo mamlakatlari uchun mablag‘ ajratmoqda. Shu bilan birga, Markaziy Osiyo davlatlari Xitoy bilan turli yo‘nalishlarda hamkorlik qilmoqda. Xususan, yuzlab biznes loyihalarini taklif qilgan O‘zbekiston Xitoy moliya institutlari bilan faol ishlamoqda, Qozog‘iston va Tojikistondan o‘nlab loyihalar kelib tushgan. Qirg‘iziston esa sekinlik va ma’lum darajada sust faollik ko‘rsatmoqda.
YAIDXP kabi ulkan mintaqaviy integratsiya megaloyihasining ishtirokchi mamlakatlari o‘rtasidagi deyarli barcha munosabatlar u yoki bu tarzda huquq bilan tartibga solingan. Xitoy mintaqadagi barcha mamlakatlar qo‘llab-quvvatlagan “Bir makon — bir yo‘l” kompleks strategiyasi orqali o‘z qo‘shnilariga sodda va tushunarli hamkorlik modelini taklif qildi. U YAIDXPning transport va kommunikatsiya yo‘laklari hududidagi mamlakatlar uchun maxsus hamkorlik bitimini tuzish bilan bog‘liq byurokratik va diplomatik murakkabliklarni chuqurlashtirmadi, balki hamkorlikning mavjud huquqiy asoslaridan ham ikki tomonlama, ham ko‘p tomonlama asosda foydalanmoqda.
YAIDXP doirasidagi loyihalar asosan XXRning ikki tomonlama hamkorligi formatida ilgari surilmoqda. XXR va YAIDXP hududidagi ayrim davlatlar o‘rtasidagi do‘stlik va hamkorlik to‘g‘risidagi amaldagi shartnomalar ikki tomonlama hamkorlikning huquqiy asoslari bo‘lib, ular YAIDXP doirasida hamkorlik qilish uchun imkoniyatlar yaratadi. Ularning ba’zilari XXR bilan Strategik sheriklik to‘g‘risidagi bitimlarga ega. Masalan, bugungi kunda XXR va Qirg‘iziston o‘rtasida 200 dan ortiq davlatlararo, hukumatlararo, idoralararo va boshqa ikki tomonlama hujjatlar imzolangan. Bu jiddiy shartnomaviy-huquqiy baza mavjudligidan va ikki davlatning o‘zaro manfaatli turli sohalarda hamkorlikni izchil rivojlantirishga intilishidan dalolat beradi.
YeOIIga a’zo mamlakatlar YAIDXP hududiga kirganligi sababli, YAIDXP loyihalari va YeOII iqtisodiyotlari o‘rtasidagi bog‘liqlik masalasi muqarrar ravishda ko‘tarildi. 2015 yil 14 oktyabrdagi "Yevrosiyo iqtisodiy komissiyasi kengashi qarori‘ga ko‘ra, YeOII va Xitoy o‘rtasidagi hamkorlikni faollashtirish rejalashtirilgan. YeOII va XXR o‘rtasida savdo-iqtisodiy hamkorlik to‘g‘risidagi bitimni tayyorlash bo‘yicha muzokaralarni boshlash to‘g‘risida qaror qabul qilindi. Ushbu bitim amaliy hamkorlikni rivojlantirish va uzoq muddatli istiqbolga investitsiyalarni jalb qilish uchun qulay shart-sharoitlarni ta’minlashi, savdoni soddalashtirish va rag‘batlantirish mexanizmlarini yaratishi, standartlar, texnik talablar va bojxona ma’muriyati qoidalari sohasidagi amaliyotni yaqinlashtirishi kerak.
Ko‘rinib turibdiki, YeOII va YAIDXPning o‘zaro bog‘liqligi natijasida YeOIIga a’zo davlatlar va XXR o‘rtasidagi savdoni soddalashtirish va o‘zaro investitsiyalarni himoya qilishni yaxshilash kerak. Gap tovarlarni chegara orqali olib o‘tishda savdo tartib-qoidalarini soddalashtirish, tartibga soluvchi to‘siqlarni bartaraf etish, axborot texnologiyalari, tibbiy va ta’lim xizmatlari, elektron savdo va energiya samaradorligi kabi yuqori texnologik sohalarda hamkorlik qilish haqida bormoqda. Biroq, ushbu yo‘nalishlar bo‘yicha shartnomaviy-huquqiy baza endigina shakllantirilmoqda. YeOII va XXR o‘rtasidagi hamkorlik doirasida me’yoriy va tariflarni tartibga solishni uyg‘unlashtirish vazifasi ham muhim ahamiyatga ega.
YaIDXP loyihalarini amalga oshirishning huquqiy ta’minotini, YeOII doirasidagi iqtisodiy hamkorlikni va umuman, YeOII bilan YaIDXPning o‘zaro bog‘liqligini takomillashtirish unifikatsiyalash yo‘nalishida rivojlanishi lozim. Bu jarayon ortiqcha byurokratik bo‘lmasligi, tadbirkorlar uchun asossiz to‘siqlar yaratmasligi yoki noqonuniy manipulyatsiyalar, yashirin iqtisodiyot va korrupsiyani rivojlantirish uchun sharoit tug‘dirmasligi kerak.
Shuningdek, Xitoy tashabbusi va YeOII loyihalarining o‘zaro aloqasi va hamkorligi sinergetik samaraga ega, deb hisoblash mumkin. Bunda Xitoy va Markaziy Osiyo mamlakatlarining iqtisodiy sohadagi o‘sib borayotgan hamkorligi muqarrar ravishda XXRning mintaqadagi siyosiy ta’sirining kuchayishiga olib keladi.
Qayrat Osmonaliyev, Qirg‘izistondagi “Karavan-Info” uchun maxsus
Кайрат Осмоналиев
Кайрат Осмоналиев Yuridik fanlar doktori, J. Balasagin nomidagi Qirg‘iziston milliy universiteti professori, Qirg‘iziston Respublikasining xizmat ko‘rsatgan yuristi, Shanxay siyosat va huquq universiteti shartnoma asosidagi professori

Растущая кооперация Китая и стран ЦА в экономической сфере способствует росту политического влияния КНР в регионе
Регион Центральной Азии в связи со своей географической близостью к Китаю становится зоной активного сотрудничества, преимущественно в экономической сфере. Прошло 11 лет после анонсирования в Астане главой КНР Си Цзинпинем концепции «Один пояс — один путь» и её реализации. Этот глобальный интеграционный торговый Проект можно считать состоявшимся.
В 2022 году товарооборот Китая с пятью странами Центральной Азии составил 70,2 миллиарда долларов, что примерно в 100 раз больше, чем 30 лет назад, заявил министр торговли Китая Ван Вэньтао. За последние годы цифры и объем товарооборота стран ЦА демонстрируют устойчивый рост.
Инициатива «Один пояс и один путь» эффективно способствовала не только взаимосвязи между странами, расположенными вдоль маршрута, но и региональному экономическому развитию в целом, особенно в Центральной Азии, не имеющей выхода к морю.
В то же время Центральная Азия стала зоной активной конкуренции между республиками, а также и внешних акторов, детерминирующих характер и динамику внутрирегиональных процессов.
Очевидно, что страны региона нуждаются в инвестициях для развития и извлечения доходов из своих огромных запасов природных ископаемых. Их экономики, за исключением, пожалуй, Казахстана, оказались не в состоянии генерировать достаточные финансовые средства внутри страны для целей развития и остро нуждаются в крупномасштабных инвестиционных проектах для собственных экономик для того, чтобы присоединиться к международным торговым сетям.
И Китай, следуя заявленным в 2013 году целям построения «сообщества единой судьбы» в рамках Экономического пояса Шелкового Пути (ЭКШП) выделяет средства для стран Центральной Азии. Вместе с тем, страны ЦА по разному взаимодействуют с Китаем. Так, активно работают с финансовыми институтами Китая Узбекистан, предложивший сотни бизнес проектов, десятки проектов поступили из Казахстана и Таджикистана. Кыргызстан проявляет медлительность и в определенной степени пассивность.
Практически все взаимоотношения стран участниц грандиозного мегапроекта региональной интеграции, каким является ЭПШП, так или иначе урегулированы правом. Китай, предложив своим соседям свою простую и понятную модель кооперации через комплексную стратегию «Один пояс — один путь», которую поддержали все страны региона, не стал углубляться в бюрократические и дипломатические дебри, связанные с заключением какого либо специального Соглашения о сотрудничестве для стран, находящихся в зоне транспортных и коммуникационных коридоров ЭПШП, а использует уже имеющиеся правовые основы сотрудничества, как на двусторонней основе, так и на многосторонней основе.
Проекты в рамках ЭПШП продвигаются в основном в формате двустороннего сотрудничества КНР. Правовыми основами двустороннего сотрудничества являются действующие договора между КНР и отдельными странами в зоне ЭПШП о дружбе и сотрудничестве, которые создают возможности для кооперации в рамках ЭПШП. Некоторые из них имеют Соглашения о стратегическом партнерстве с КНР. К примеру, на сегодняшний день между КНР и КР подписано более 200 межгосударственных, межправительственных, межведомственных и других двусторонних документов, что свидетельствует о наличии серьезной договорно-правовой базы и стремлении двух стран последовательно развивать взаимовыгодное сотрудничество в различных сферах взаимного интереса.
Поскольку страны — участницы ЕАЭС входят в зону ЭПШП, неизбежно встал вопрос о сопряжении проектов ЭПШП и экономик ЕАЭС. Согласно «Решению совета Евразийской экономической комиссии» от 14 октября 2015 года планируется активизировать сотрудничество между ЕАЭС и Китаем. Принято решение о начале переговоров по подготовке соглашения о торгово-экономическом сотрудничестве между ЕАЭС и КНР. Это соглашение должно будет обеспечить благоприятные условия для развития практической кооперации и привлечения инвестиций на долгосрочную перспективу, создать механизмы упрощения и стимулирования торговли, сблизить практики в сфере стандартов, технических требований и правил таможенного администрирования.
Очевидно, что результатом сопряжения ЕАЭС и ЭПШП должно стать упрощение торговли и улучшение защиты взаимных инвестиций между государствами — членами ЕАЭС и КНР. Речь идёт об облегчении торговых процедур при перемещении товаров через границу, устранении регулятивных барьеров, сотрудничестве в высокотехнологичных секторах, таких как информационные технологии, медицинские и образовательные услуги, электронная торговля и энергоэффективность. Однако, договорно-правовая база по этим направлениям только начала создаваться. Не менее важной представляется задача в рамках сотрудничества ЕАЭС и КНР гармонизации нормативного и тарифного регулирования.
Совершенствование правового обеспечения реализации Проектов ЭПШП, экономического взаимодействия в рамках ЕАЭС, в целом сопряжения ЕАЭС и ЭПШП, должно развиваться в направлении унификации, не должно быть излишне бюрократичным, создающим необоснованные барьеры для предпринимателей либо условия для незаконных манипуляций и развития теневой экономики и коррупции.
Также можно полагать, что соприкосновение и взаимодействие китайской инициативы и проектов ЕАЭС обладают синергетическим эффектом, при этом растущая кооперация Китая и страна ЦА в экономической сфере неизбежно способствуют росту политического влияния КНР в регионе.