O'zbekistonda kompyuter o'yinlarini ishlab chiqish: bu qanday kelajakga ega?
Mening ismim Firdaus. Bir yarim yildan beri o'yinlarni ishlab chiqish bilan shug'ullanaman. Musiqa industriyasidan keldim, bu sohada besh yildan ko'proq ishladim. Bu qaror menga o’z-o’zidan chiqibdi, chunki menimcha, o'yin industriyasi ko'proq do'stona va bu yerda muhit yanada "yengilroq".
O'yinlarning afzalligi – bu hali ham juda yosh yo'nalish bo'lib, hali ko'p yangi imkoniyatlar mavjud.
Bir sohani boshqasidan farqlantiruvchi asosiy narsa, mening fikrimda, bu jamoadir. Musiqada siz quyosh ostida o'z o'rningizni qozonishga harakat qilayotgan yolg'iz bo'lasiz. Ammo o'yin ishlab chiqishda har doim sizni qo'llab-quvvatlaydigan va ruhiy tushkunlikka tushishingizga yo'l qo'ymaydigan jamoa mavjud.
Hamma narsa 2022 yilda boshlandi. Tajribasiz, nozik jihatlarni tushunmasdan va boshqa qiyinchiliklardan bexabar holda jamoa tuzishga muvaffaq bo'ldim va biz XIII asr Zolotoy Orda o'yinini yaratishga kirishdik. Hammasi oson va oddiy bo'ldi deb deyolmayman...
Hozir orqaga qaytib qaraganda, biz juda ko'p xatolarga yo'l qo'ydik, ammo o'tgan yo'l bizga sifatli mahsulotni tezroq chiqarish uchun zarur bo'lgan tajribani tezda olishga yordam berdi.
Tajribasizlikdan tashqari, biz O'zbekistondagi o'yin industriyasining qo'llab-quvvatlanishi bilan muammolarga duch keldik. Ha, so'nggi yilda davlat qo'llab-quvvatlashi bilan tanlov dasturlari paydo bo'ldi. Bizga boshqa davlatlardan katta nashriyotchilar e'tibor bermoqda, ammo hozirda biz chiqarayotgan narsa faqat mobil o'yinlardir.
Nimaga bu holat yuz berayotganini yaxshi tushunaman. Mobil o'yinlarga katta byudjetlar kerak emas. O'yinlar o'zlari nisbatan oddiy, bu esa ko'p mutaxassislarni topish zaruratini yo'q qiladi. Bizda esa mutaxassislarni topish qiyin. Ammo mobil bozorning muammosi shundaki, bu yerda katta raqobat mavjud. Har qanday o'yinni targ'ib qilish uchun katta marketing byudjeti talab etiladi.
Bu o'yin foydalanuvchilarga yoqish-yoqmasligi hali noma'lum. Katta nashriyotchilar bir vaqtning o'zida o'nlab o'yinlarni chiqarishi va foyda keltirmaydiganlarini tashlab yuborishi mumkin. Kichik jamoalar esa buni amalga oshira olmaydi. Bu hozirgi vaqtda ikkinchi katta muammo.
So'nggi yil davomida men yuzlab investorlar va o'nlab xavfli klublar bilan muloqot qildim va necha bor o'yinimizni taqdim etdim. Ha, biz O'zbekistondan 30 ming dollar miqdorida grant olishga muvaffaq bo'ldik. Ammo jiddiy o'yin ishlab chiqarish uchun bu – tomchidir. Lekin ushbu yordam uchun biz o'z hukumatimizga, mustaqil ishlab chiquvchilarni qo'llab-quvvatlayotganlari uchun rahmat aytamiz.
2022 yilda Ubisoft kompaniyasi 100 million dollardan ortiq soliq to'lagan. Bu katta o'yin ishlab chiqaruvchi kompaniya. Ammo boshqa ko'plab kompaniyalar ham bor.
Agar bugun O'zbekistonda video o'yin industriyasini rivojlantirish uchun har yili shunday miqdorda sarmoya kiritilsa, bizda ko'plab iste'dodli va qobiliyatli yoshlar paydo bo'ladi. Ular qiziqarli va jozibador mahsulotlar yaratishi mumkin. Va kelajakda – 5-10 yil ichida – sarmoya qilingan mablag'lar soliq sifatida byudjetga qaytadi.
Lekin hozircha bunday holat yo'q. Bizning «Doomers Entertainment» jamoamiz zarur moliyaviy yordamni tashqaridan qidirishga majbur. Bizning o'yinimiz O'zbekiston va butun Markaziy Osiyo tarixi asosida qurilgan. Biz loyihamizning muvaffaqiyatiga ishonamiz.

Разработка компьютерных игр в Узбекистане: есть ли у неё будущее?
Меня зовут Фирдавс. Уже полтора года я занимаюсь разработкой игр. Сюда я пришел из музыкальной индустрии, которой я занимался более пяти лет. Для меня это было довольно спонтанным решением, так как, мне кажется, игровая индустрия дружелюбнее и здесь – более «ламповая» обстановка.
Плюс игры – это все еще довольно молодое направление, где по-прежнему много слепых зон, в которых можно построить что-то новое.
Главное отличие одной индустрии от другой, на мой взгляд, это команда. В музыке ты волк-одиночка, который сражается за место под солнцем. А в геймдеве это всегда команда, которая тебя поддерживает и не дает пасть духом, даже если что-то идет не так.
Все началось в 2022 году. Без опыта, понимания тонкостей и прочих «подводных камней» мне удалось собрать команду, и мы принялись за создание ПК-игры в сеттинге Золотой орды XIII века The Golden Horde. Не скажу, что все было легко и просто...
Сейчас, оглядываясь назад, могу сказать, что мы наделали множество ошибок, но именно пройденный путь помог быстро получить тот опыт, который я могу использовать сейчас для более быстрого выпуска качественного продукта.
Помимо проблем с отсутствием опыта мы столкнулись с довольно хромающей поддержкой игровой индустрии в нашем родном Узбекистане. Да, за последний год у нас появились конкурсные программы с государственной поддержкой. На нас обращают внимание крупные издатели из других стран, но на данный момент, единственное, что мы выпускаем - это мобильные игры.
Я вполне понимаю, почему это происходит. Там не нужны большие бюджеты на разработку. Игры сами по себе довольно несложные, что исключает необходимость поиска множества специалистов. Которых, к слову сказать, найти у нас сложно. Но проблема мобильного рынка – в том, что там огромная конкуренция. И на раскрутку любой игры требуется огромный маркетинговый бюджет.
И это притом, что еще не факт, что игра понравится пользователям. Большие издатели могут выпускать одновременно десятки игр и отбрасывать те, которые не приносят прибыли. А маленькие же команды не могут себе такого позволить. И это вторая большая проблема на данный момент.
За последний год я общался с сотнями инвесторов и десятками венчурных клубов и не счесть сколько раз я питчил нашу игру. Да, нам удалось получить узбекистанский грант в $30 тыс. Но для производства серьезной игры это – капля в море. Но даже за эту помощь я благодарю наше правительство, поддерживающее независимых разработчиков.
За 2022 год компания Ubisoft заплатила налогов больше $100 млн. Это крупный разработчик игр. Но есть множество других компаний.
Если сегодня начать инвестировать в развитие индустрии видеоигр в Узбекистане хотя бы такую же сумму ежегодно, то у нас найдется много талантливых и способных ребят. Они смогут создать интересные и привлекательные продукты. И в будущем – лет через 5-10 – вложенные средства начнут возвращаться уже в виде налогов обратно в бюджет.
Но пока всего этого нет. Нашей команде Doomers Entertainment приходится искать необходимое финансирование на стороне. Наша игра строится на истории Узбекистана и всей Средней Азии. И мы верим в успех проекта.
Фирдавс Мамадханов является единственным узбекским победителем Всероссийского конкурса «Начни игру».