Huquq amaliyoti infratuzilmasi va uning takomillashtirish masalalari
Mutaxassislar qayd etadi, yuridik ta’limda huquqni samarali amalga oshirish usullarini o‘rganishga tanqiddan oz vaqt ajratilmoqda. Albatta, jamiyatning barcha a’zolari huquq sohasida yuristlar bilan bir xil bilimga ega emas. Biroq, huquq asoslarini ular maktab, litsey, kollej, texnikum, oliy o‘quv yurtlarida tegishli o‘quv fanlari o‘qitilishi tufayli bilishi kerak. Asosiy narsa — ular o‘z konstitutsiyaviy huquq va erkinliklarini bilishi, huquqning qanday ishlashi haqida umumiy tasavvurga ega bo‘lishi lozim.
Shunday qilib, huquqning to‘g‘ri ishlashi ko‘p jihatdan aholining huquqiy ongi va huquqiy madaniyati darajasiga bog‘liq. Huquqiy madaniyat darajasining pastligi huquq tamoyillari va talablariga bepisandlik, ularni e’tibordan chetda qoldirishga olib keladi, bu esa huquqning harakatsizligiga sabab bo‘ladi. Huquqiy madaniyat va huquqiy ong huquqqa ichki intellektual munosabat bo‘lib, ular bevosita ijtimoiy munosabatlarni boshqaruvchi vosita bo‘lmasada, mustaqil huquqiy hodisalar sifatida huquq amaliyotida alohida o‘rin egallaydi. Ular huquq sub’yektlariga, ularning faoliyati mazmuni va natijalariga, huquqning amal qilishiga ta’sir qiladi.
Huquqning amal qilishi muayyan makonda sodir bo‘ladi, bu esa “davlatning, uning tarkibiy qismlarining va fuqarolarning ushbu davlat hududi doirasida va aniq tarixiy davrda huquqiy normalar bilan tartibga solinadigan xatti-harakatlari modellarining regulyatsiyasi sohasini” ifodalaydi. Huquqning amal qilishiga barcha atrof-muhit, turli omillar va sharoitlar ta’sir ko‘rsatadi. Huquqning amal qilish chegaralarini belgilash uning qaerda ishlayotganligini aniqlash imkonini beradi, va bu ham nazariy, ham amaliy ahamiyatga ega. Huquq amaliyotining chegaralarini aniqlash to‘g‘ri huquqiy tartibga solish, huquqiy vositalardan foydalanish uchun zaruriy shartdir.
Shunday qilib, O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi mamlakat hududida xalqaro huquqning umumtan olingan prinsiplari va normalarining ustuvorligini e’lon qildi. Ba’zida ichki davlat huquqi normalarining amal qilish chegaralarining kengayishi, ya’ni ekstraterritorial amal qilish tan olinadi, bu esa deyarli barcha huquq sohalariga ta’sir ko‘rsatadigan maxsus ko‘p qirralik instituti hisoblanadi.
Shunday qilib, huquqiy makon — bu siyosiy-geografik emas, balki huquqiy tushuncha. Huquq amaliyotining makoni — huquqiy hayot sohasidagi makon bo‘lib, u huquqiy normalar ta’sirida, huquqning ta’sirida bo‘ladi. Huquq moddiy bo‘lmagan hodisa sifatida huquq sub’yektlarining faoliyatida, xatti-harakatlarida moddalashish imkoniyatini ifodalaydi. Masalan, adolatni amalga oshirish — bu sudlar va sud faoliyati to‘g‘risidagi huquqiy normalarning amal qilishi, bu nizolarni hal qilish, huquqlarni tiklash va huquqiy javobgarlik amaliyotidir. Huquqni amalga oshiradigan, uni hayotga tatbiq etuvchi institutlar bo‘lmasa, huquq amalda mavjud bo‘lmaydi. Demak, mazkur institutlar huquq amaliyoti infratuzilmasining organik qismidir. Ular huquqning salohiyatini real munosabatlarga, ob’ektiv natijalarga aylantiruvchi o‘tkazgichlardir.
Huquq sub’yektlarining huquq amaliyotidagi ishtirokiga xos jihat shundan iboratki, birinchidan, bu faoliyat ongli va maqsadli tusga ega bo‘lib, uni muayyan maqsadlarga erishish uchun amalga oshiradilar; ikkinchidan — u rasmiy tusga ega bo‘lib, hujjatlar va aktlarda rasmiylashtiriladi.
Huquq amaliyotining samaradorligi infratuzilmaning holatiga sezilarli darajada bog‘liq. Uni takomillashtirish, birinchi navbatda, uning raqamlashtirilishi davlatning huquqiy siyosatining eng muhim yo‘nalishidir. Shunday qilib, huquq amaliyoti infratuzilmasi uning hayotga tatbiq etilishi uchun “fon” va shart-sharoit sifatida faqat intellektual huquqiy hodisalarni (huquqiy madaniyatni) emas, balki huquqning amalda “ishlashini” ta’minlaydigan, uning regulyativ salohiyatini amalga oshiruvchi institutsional tuzilmalarni ham o‘z ichiga oladi. Ushbu infratuzilma huquq amaliyotining ichki va tashqi shart-sharoitlarini qamrab oladi. Huquq amaliyoti infratuzilmasi huquqning samarali va natijali ta’sir ko‘rsatish imkoniyatini, uning ichidagi maqsadlar va salohiyatini amalga oshirishni yaratadigan moddiy, institutsional va boshqa resurslar, omillar va sharoitlarning yaxlit majmuidir.

Инфраструктура действия права и вопросы её совершенствования
Специалисты отмечают, что в юридическом образовании критически мало времени уделяется изучению способов эффективной реализации права. Конечно же, не все члены общества обладают такими же познаниями в сфере права, как и юристы. Однако основы права они должны знать хотя бы в силу того, что соответствующие учебные дисциплины преподаются в школе, лицее, колледже, техникуме, высшем учебном заведении. Главное — они должны знать свои конституционные права и свободы, иметь общее представление о действии права.
Итак, правильное действие права во многом зависит от уровня правосознания и правовой культуры населения. Низкий уровень правовой культуры приводит к пренебрежению, игнорированию принципов и требований права, а значит — к бездействию права. Хотя правовая культура и правосознание, будучи внутренним интеллектуальным отношением к праву, не являются прямым регулятором общественных отношений, как самостоятельные правовые феномены, они занимают особое место в системе действия права. Они оказывают определяющее влияние на субъектов права, на содержание и результаты их деятельности, на действие права.
Действие права происходит в определённом пространстве, представляющем собой «сферу регламентации юридическими нормами моделей правомерного поведения государства, его составных частей и граждан в границах территории данного государства и конкретного исторического времени». На действие права оказывает влияние вся окружающая среда, различные факторы и условия. Установление пределов действия права позволяет определить, где именно право функционирует, и это имеет как теоретическое, так и практическое значение. Выявление границ действия права является необходимым условием для правильного правового урегулирования, использования правовых инструментов.
Так, следует учитывать, что Конституция Республики Узбекистан провозгласила приоритет общепризнанных принципов и норм международного права на территории страны. Иногда признаётся расширение пределов действия внутригосударственных норм права, т.е. экстерриториальное действие, являющееся особым многоаспектным институтом, затрагивающим практически все отрасли права.
Получается, что правовое пространство — это правовое понятие, а не политико-географическое. Пространство действия права — это пространство в сфере правовой жизни, которое находится под влиянием правовых норм, под воздействием права. Право, будучи нематериальным феноменом, представляет собой некую возможность овеществляться в действиях, в активном поведении субъектов права. Например, осуществление правосудия — это действие норм права о судах и судебной деятельности, это практика разрешения споров, восстановления прав, юридической ответственности. Без институтов, реализующих право, претворяющих его в жизнь, нет действия права. Значит, указанные институты являются органической частью инфраструктуры действия права. Они — проводники воплощения потенциала права в реальные отношения, предметные результаты.
Специфика участия субъектов права в действии права состоит в том, что: во-первых, эта деятельность имеет осознанный и целенаправленный характер, осуществляют её для достижения определённых целей; во-вторых — она имеет официальный характер, оформляется в актах, документах.
Эффективность действия права в существенной степени определяется состоянием инфраструктуры. Её совершенствование, в первую очередь — её цифровизация, является важнейшим направлением правовой политики государства. Таким образом, инфраструктура действия права как «фон» и условия его воплощения в жизнь включает не только интеллектуальные юридические феномены (правовая культура), но и институциональные образования, обеспечивающие фактическую «работу» права, реализующие его регулятивный потенциал. Данная инфраструктура охватывает как внешние, так и внутренние условия действия права. Инфраструктура действия права представляет собой целостную совокупность материальных, институциональных и иных ресурсов, факторов и условий, создающих возможность эффективного и результативного воздействия права, достижения заложенных в нём целей и реализации его потенциала.
Шухрат Мирзаев
Шухрат Мирзаев Кандидат юридических наук, заместитель директора филиала Московского государственного университета имени М.В. Ломоносова в городе Ташкенте