O‘zbekistonda palliativ va xospis yordamini rivojlantirish: xalqaro standartlarga yo‘l
Palliativ yordam nafaqat tibbiy amaliyotning bir qismi, balki sog‘liqni saqlash tizimining eng muhim elementidir, ayniqsa hayotning so‘nggi bosqichlarida bemorlarni qo‘llab-quvvatlash haqida gap ketganda. O‘zbekistonda biz bu sohani xalqaro standartlarga muvofiq rivojlantirishga intilamiz, bu kelgusi to‘rt yilda bizning asosiy vazifamizga aylanadi.
Men nasldan-naslga o‘tgan onkologman va tibbiyotga bo‘lgan yo‘lim onkologiyada ishlagan otamning namunasi bilan belgilangan. Shunday bo‘ldiki, men Andijondagi onkologiya markazida ulg‘aydim, u yerda hamshiralar va sanitarlar ikkinchi oilam bo‘lib qoldi. Yoshligimdan palliativ yordamning ahamiyatini, ayniqsa davolash natija bermay qolganda va bemorning azobini yengillashtirish zarur bo‘lganda, anglab yetdim.
Palliativ yordamga qiziqishim 2007-2010 yillarda hamshira bo‘lib ishlagan paytimda paydo bo‘lgan. Aynan o‘shanda o‘zimga muhim savolni bera boshladim: endi davolay olmaydigan bemorlarga qanday yordam berish mumkin? Javob bir necha yildan so‘ng keldi. 2015 yilda Markaziy Osiyo mamlakatlari onkologiya yetakchilari forumida Erik Krakauer bilan uchrashdim, u palliativ xospis yordamini rivojlantirish haqida so‘zladi. Bu men uchun kashfiyot bo‘ldi va o‘shandan beri tibbiyotdagi bu yo‘nalish mening haqiqiy vazifam ekanligini tushundim.
2016 yilda O‘zbekistonda muhim siyosiy va ijtimoiy o‘zgarishlar yuz bergach, palliativ yordam juda zarur ekanligini anglay boshladik. Yangi prezident jamiyatning barcha jabhalarida inklyuzivlikni joriy etdi va davlat sog‘liqni saqlashning ushbu jihatining muhimligini tan oldi. Bu esa palliativ yordam sohasida keng ko‘lamli ishlarni boshlab berdi. Natijada fuqarolarga palliativ yordamdan foydalanishni kafolatlovchi qaror qabul qilindi.
Biz onkologiyadan boshladik, chunki bu eng dolzarb masala edi. 2017 yilda Rustam Narboyev qo‘shilgan jamoani tuzdik va bu sohani rivojlantira boshladik. "Kanser-registr‘ni yaratish, shuningdek, nafaqat onkologik kasalliklarni davolashda zamonaviy yondashuvlarni, balki palliativ yordam muammosini hal qilishni o‘z ichiga olgan dasturni ishlab chiqish bizning eng muhim loyihalarimizdan biri bo‘ldi.
2023 yilga kelib, butun mamlakat bo‘ylab 200 ta palliativ parvarish o‘rinlari mavjudligini ta’minladik. Sa’y-harakatlarimiz nafaqat infratuzilmani yaxshilashga, balki mutaxassislarni o‘qitish va yangi xospislar tashkil etishga ham qaratilgan. Bu yil Toshkentda yangi xospis ochiladi va biz buni intiqlik bilan kutmoqdamiz. Tushunamizki, xospisni yaratish — bu faqat birinchi qadam, to‘laqonli palliativ xizmat esa ko‘p qirrali va tizimli ishlarni talab qiladi.
O‘zbekistonda palliativ yordamni joriy etish qiyinchiliklardan xoli bo‘lmadi. 2010-yillar boshida mamlakatda bir nechta xospislar mavjud bo‘lib, ularning rivojlanishi yetarli darajada emas edi. Hozir vaziyat o‘zgarmoqda. Masalan, 2022 yilda “Taskin” xospisi, 2023 yilda esa Samarqandda xospis ochildi. Yaqin yillarda Toshkent va Farg‘onada yana bir nechta xospislarni ishga tushirish rejalashtirilmoqda.
Biroq, bu yutuqlarga qaramay, vazifamiz hali tugamaganini tushunamiz. O‘zbekistonda 2020 yilda aholi jon boshiga morfin iste’moli ko‘rsatkichi nihoyatda past edi — atigi 0,04 milligramm. Bu ko‘plab bemorlar chidab bo‘lmas azob-uqubatlarda vafot etayotganini anglatadi va bizning vazifamiz bu vaziyatni o‘zgartirishdir. Mamlakatimizda palliativ yordam hali ham rivojlanishning boshlang‘ich bosqichida ekanligini yaxshi anglaymiz.
Shunga qaramay, 2022 yildan boshlab Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti va BMT kabi xalqaro hamkorlar va tashkilotlar bilan faol ishlay boshladik. Ularning qo‘llab-quvvatlashi va moliyalashtirishi tufayli samarali palliativ yordam tizimini yaratishda oldinga siljishga muvaffaq bo‘ldik. O‘zbekiston Islom taraqqiyot bankidan ham ushbu sohani rivojlantirishga qaratilgan imtiyozli kredit oldi.
Muvaffaqiyatning asosiy omillaridan biri davlatning siyosiy irodasi bo‘ldi. O‘zbekiston Konstitutsiyasida mamlakat fuqarolarning ijtimoiy farovonligiga yo‘naltirilganligi mustahkamlangan va palliativ yordam ushbu strategiyaning muhim qismiga aylandi. Lekin bu jarayon muvaffaqiyatli bo‘lishi uchun bizga mutaxassislar va inson kapitali kerak. Shu borada palliativ sohada ishlaydigan kadrlarni jalb qilish va o‘qitish uchun barcha imkoniyatlarni ishga solmoqdamiz.
Kelgusi o‘n yillikda butun mamlakat bo‘ylab xospislar tarmog‘ini sezilarli darajada kengaytirishni rejalashtirmoqdamiz. Palliativ yordamning mavjudligi va sifati asosiy vazifa bo‘lib qolmoqda va buning uchun infratuzilmani rivojlantirish va mutaxassislarni o‘qitishni davom ettiramiz.
Onkolog sifatida chiqara oladigan eng muhim xulosam shuki, palliativ yordam — bu “umidsizlarga yordam” emas. Bu eng qiyin hayotiy vaziyatlarda e’tibor, g‘amxo‘rlik va qulaylikka muhtoj bo‘lganlarga yordamdir. Bemorlar, ularning oilalari va umuman jamiyat oldidagi burchimiz ham aynan shundan iborat.

Развитие паллиативной и хосписной помощи в Узбекистане: путь к международным стандартам
Паллиативная помощь — это не просто часть медицинской практики, а важнейший элемент системы здравоохранения, особенно когда речь идет о поддержке пациентов на последних этапах жизни. В Узбекистане мы стремимся развивать эту сферу по международным стандартам, что станет нашей основной задачей в следующие четыре года.
Я потомственный онколог, и мой путь в медицину был определен примером моего отца, который тоже работал в онкологии. Так получилось, что я вырос в Центре онкологии в Андижане, где медсёстры и санитары стали для меня второй семьёй. С ранних лет я осознал, как важна паллиативная помощь, особенно в тех случаях, когда лечение уже не приносит результата, и пациенту нужно облегчить страдания.
Мой интерес к паллиативной помощи зародился еще в 2007-2010 годах, когда я работал медбратом. Именно тогда я начал задаваться важным вопросом: как можно помочь тем, кого мы уже не можем вылечить? Ответ пришел несколько лет спустя. В 2015 году, на форуме лидеров онкологии стран Центральной Азии, я встретил Эрика Кракауэра, который рассказал о развитии паллиативной хосписной помощи. Это стало для меня откровением, и с тех пор я понял, что это направление в медицине — моя настоящая миссия.
В 2016 году, когда в Узбекистане произошли важные политические и социальные изменения, мы начали осознавать, что паллиативная помощь критически необходима. Новый президент внедрил инклюзивность на всех уровнях общества, и государство признало важность этого аспекта здравоохранения, что положило начало масштабной работе в области паллиативной помощи. В результате этого было принято постановление, которое гарантирует гражданам доступ к паллиативной помощи.
Мы начали с онкологии, поскольку это был наиболее острый вопрос. В 2017 году мы создали команду, к которой присоединился Рустам Нарбаев, и начали развивать эту сферу. Одним из наших важнейших проектов стало создание «канцер-регистра», а также разработка программы, которая включала не только современные подходы в лечении онкологических заболеваний, но и решение проблемы паллиативной помощи.
К 2023 году мы обеспечили наличие 200 коек паллиативного ухода по всей стране. Наши усилия направлены не только на улучшение инфраструктуры, но и на обучение специалистов, создание новых хосписов. В этом году откроется новый хоспис в Ташкенте, и мы с нетерпением ожидаем этого события. Мы понимаем, что создание хосписа — это лишь первый шаг, а полноценная паллиативная служба требует многоуровневой и системной работы.
Внедрение паллиативной помощи в Узбекистане происходило не без сложностей. В начале 2010-х годов в стране существовало лишь несколько хосписов, и их развитие было недостаточным. Сейчас же ситуация меняется. Например, в 2022 году был открыт хоспис «Таскин», а в 2023 году открылся хоспис в Самарканде. В ближайшие годы планируется запуск еще нескольких хосписов, включая в Ташкенте и Фергане.
Однако, даже несмотря на эти успехи, мы понимаем, что наша задача еще не завершена. В Узбекистане в 2020 году показатель использования морфина на душу населения был катастрофически низким — всего 0,04 миллиграмма. Это означает, что многие пациенты умирают в невыносимых страданиях, и наша задача — изменить эту ситуацию. Мы осознаем, что паллиативная помощь в нашей стране до сих пор находится на начальной стадии развития.
Тем не менее, с 2022 года мы начали активно работать с международными партнёрами и организациями, такими как Всемирная организация здравоохранения и ООН. Благодаря их поддержке и финансированию, мы смогли продвинуться в создании эффективной системы паллиативной помощи. Узбекистан также взял льготный кредит от Исламского банка развития, который направлен на развитие этой сферы.
Одним из ключевых факторов успеха стала политическая воля государства. В Конституции Узбекистана было закреплено, что страна ориентирована на социальное благосостояние граждан, и паллиативная помощь стала важной частью этой стратегии. Но для того, чтобы этот процесс был успешным, нам нужны специалисты и человеческий капитал. И в этом направлении мы делаем всё возможное, чтобы привлечь и обучить кадры, которые будут работать в паллиативной сфере.
В следующем десятилетии мы планируем значительно расширить сеть хосписов по всей стране. Основной задачей остается доступность и качество паллиативной помощи, и для этого мы будем продолжать развивать инфраструктуру и обучать специалистов.
Важнейший вывод, который я могу сделать как онколог, заключается в том, что паллиативная помощь — это не «помощь для безнадёжных». Это помощь тем, кто требует внимания, заботы и комфорта в самых трудных жизненных ситуациях. И именно в этом заключается наш долг перед пациентами, их семьями и обществом в целом.