Sevara Nazarxon — o‘zbek pop va folk-rok qo‘shiqchisi, an’anaviy o‘zbek musiqasi ijrochisi, bastakor. O‘zbekiston Respublikasi xalq artisti (2024). O‘zbekistonning eng mashhur xonandalaridan biriga aylangan Sevara bunda to‘xtab qolmadi. Harakatchan va intiluvchi qiz Yevropaga “taqdirni sinab ko‘rish uchun” yo‘l oldi va yanglishmadi. Londonda uning karyerasi uchun muhim bo‘lgan Piter Gabriel bilan uchrashdi. Aynan u yosh xonandaning Yevropa, AQSH va Kanadaning eng yirik maydonlarida o‘tgan jahon turnesini uyushtirdi. 2004-yilda qo‘shiqchi nufuzli BBC World Music Award mukofotining Best Asian Artist (“Osiyoning eng yaxshi artisti”) nominatsiyasida g‘olib bo‘ldi.
— Bunday yutuqlar va muxlislar “armiyasi” bilan Sizni o‘zbek estradasining durdonasi deb bemalol aytish mumkin. Sevara, o‘zingizni yulduz deb hisoblaysizmi?
— Bilasizmi, bolaligimdan shunday deb o‘ylardim. Ammo vaqt o‘tishi bilan har bir inson o‘zicha yulduz ekan degan xulosaga keldim. Chamasi, yosh ulg‘aygan sari faylasufga aylanib boryapman.
— Siz xorijda taniqli ijrochilar, prodyuserlar va musiqachilar bilan ishlashni boshlagan birinchi o‘zbek xonandasisiz. Qo‘rqqan edingizmi?
— Albatta, qo‘rqqan edim. Lekin shunday payt keldiki, ichimda sarguzashtga ishtiyoq uyg‘ondi, Toshkent esa zerikarli tuyuldi. Pulsiz va tanish-bilishlarsiz men odamlarga o‘zimni ko‘rsatish va ularni ko‘rish uchun o‘ziga xos sayohatga chiqdim. Omad uzoq kuttirmadi. Men har qanday yo‘l bilan taassurot qoldirishga intilmadim, chunki ko‘pincha u yoki bu taniqli artistlar yoki prodyuserlarning qiyofasini ham bilmasdim. Ichimda qo‘shiq aytish, o‘z hikoyalarimni bayon etish istagi yonardi va ehtimol, aynan shu narsa muvaffaqiyatga erishishimga yordam bergandir.
— Sevara, tasodifga ishonasizmi?
— Men uchun tasodif ongsizlik bilan chambarchas bog‘liq. Sodir bo‘layotgan har bir narsani o‘zini anglash uchun saboq va kalit sifatida qabul qilaman. Faqat lazzat uchun yashash menga xos emas. Ha, hayotdan zavqlanish muhim, lekin o‘z ustida ishlamasdan hech narsaga erishib bo‘lmaydi. Ayniqsa, baland ovozda: “Biz Xudo yo‘lida yashaymiz!” deb jar soladiganlar g‘ashimga tegadi. O‘z diningni baqirib-chaqirib, uni boshqalarga singdirishning nima keragi bor?
— “Golos” va “Toch-v-toch” kabi loyihalarda ishtirok etishga sizni nima undadi?
— Bu o‘ziga xos bolalik edi. Dastlabki bosqichda bu qanchalik jiddiy ekanini ham anglamagan edim. Lekin hozir tushunib yetyapmanki, bu ajoyib maktab bo‘lgan ekan. "Golos‘ga hazillashib bordim, garchi rossiyalik tomoshabin meni to‘g‘ri taqdim etgan sifatli ashyolarim tufayli yaxshi qabul qilgan bo‘lsa kerak.
— Hozir Sevara nima bilan band?
— Hozir bolalarim bilan yashamoqdaman. Ilgari bolalar qanday mavjudot ekanini ham tushunmasdim. Endi esa bu qanday mas’uliyat ekanini anglab yetyapman: ularni tarbiyalash, shug‘ullanish, yo‘naltirish. Oila men uchun muhim, lekin kasb ham birinchi o‘rinda turibdi. Hozir zamonaviy opera bilan bandman — bu murakkab, keng ko‘lamli loyiha, yangi cho‘qqi. Ijod men uchun hayot. Tanani to‘ydirsa bo‘ladi, ammo ruh boshqa ozuqani talab qiladi. Agar unga g‘amxo‘rlik qilinmasa, inson hayotda yo‘qoladi.
— Tomoshabiningiz qanday?
— Avvalo, jonli. U men bilan birga kechinmalarni boshdan kechiradi, quvonadi, yig‘laydi. Sahnada turgan ijrochi faqat ko‘ngil ochish uchun masxaraboz emas. Men “taranglikni yumshatishga” va hayotda yengil bo‘lishga harakat qilaman.
— Uyda qo‘shiq aytasizmi?
— Ba’zan, ayniqsa hammomda. Ammo asosan musiqa uy sharoitida ham ish jarayonining bir qismi bo‘lib qolaveradi.
— Siz ko‘p joylarda yashagansiz. Qayeri sizga qulayroq?
— Men uchun eng qulayi o‘zim bilan, qalbimda yolg‘iz qolish. Aynan u mening haqiqiy vatanim. Majburiy vatanparvarlik esa, bayroqlar va qichqiriqlar bilan o‘z mansubligini isbotlashga urinish, faqat nafrat uyg‘otadi. Asosiysi, qayerda yashashingdan qat’i nazar, inson bo‘lishdir.
— Farzandlaringiz musiqa sulolasini davom ettiradimi?
— Ular uchun eng muhimi ma’naviy yuksalish va ta’lim. Shunda ular o‘z yo‘llarini topadilar va adashmaydilar. Qalb va aql juft raqsga o‘xshab uyg‘un bo‘lishi kerak. Men bolalarimga mehribon do‘stman, oilamizda esa otasi qattiqqo‘l.

Севара Назархан: не просто звезда, а человек с музыкой в сердце
Севара Назархан — узбекская поп-и фолк-рок-певица, исполнительница традиционной узбекской музыки, композитор. Народная артистка Республики Узбекистан (2024). Став одной из самых популярных исполнительниц Узбекистана, Севара не остановилась на достигнутом. Бойкая и амбициозная девушка отправилась в Европу «наудачу» и не ошиблась. В Лондоне произошло знаковое для её карьеры знакомство с Питером Гэбриелом. Именно он организовал мировое турне молодой певицы, отгремевшее на крупнейших площадках Европы, США и Канады. В 2004 г. исполнительница победила в номинации Best Asian Artist («Лучший артист Азии») под эгидой престижной премии BBC World Music Award.
— С такими регалиями и «армией» поклонников Вас можно смело назвать бриллиантом узбекской эстрады. Севара, вы считаете себя звездой?
— Знаете, с детства я так думала. Но со временем пришла к выводу, что каждый человек по-своему звезда. Видимо, с возрастом я становлюсь философом.
— Вы первая узбекская певица, начавшая работать за рубежом с известными исполнителями, продюсерами и музыкантами. Было ли Вам страшно?
— Конечно, было страшно. Но наступил момент, когда во мне проснулся авантюрист, а в Ташкенте стало скучно. Без денег и связей я отправилась в своего рода путешествие — посмотреть на людей и показать себя. Удача не заставила себя ждать. Я не стремилась произвести впечатление любой ценой, ведь зачастую даже не знала, как выглядят те или иные именитые артисты или продюсеры. Во мне горело желание петь, рассказывать свои истории, и, возможно, это помогло мне добиться успеха.
— Севара, Вы верите в случай?
— Для меня случайность тесно связана с неосознанностью. Я воспринимаю всё, что происходит, как урок и ключ к самопознанию. Жить ради удовольствия — это не для меня. Да, важно получать кайф от жизни, но без работы над собой никуда. Особенно раздражают те, кто громко заявляет: «Мы живём во имя Бога!» Зачем кричать о своей религии и насаждать её другим?
— Что побудило Вас участвовать в таких проектах, как «Голос» и «Точь-в-точь»?
— Это было ребячеством. На начальном этапе я даже не осознавала, насколько всё серьёзно. Но сейчас понимаю, что это была потрясающая школа. В «Голос» я пошла по приколу, хотя российский зритель, думаю, хорошо меня принял благодаря качественному материалу, который я правильно преподнесла.
— Чем же сейчас живёт Севара?
— Сейчас я живу детьми. Раньше даже не осознавала, что это за существа — дети. Но теперь понимаю, какая это ответственность: воспитывать, заниматься, направлять их. Семья для меня важна, но и профессия остаётся на первом плане. Сейчас я занята в современной опере — это сложный, масштабный проект, новая высота. Творчество для меня — это жизнь. Тело можно накормить, но душа требует другой пищи. Если не заботиться о ней, человек теряется в жизни.
— Каков Ваш зритель?
— В первую очередь, живой. Он переживает вместе со мной, радуется, плачет. Исполнитель на сцене — не клоун, чтобы только развлекать. Я стараюсь «ослабить хватку» и идти по жизни легко.
— А дома вы поёте?
— Иногда, особенно в душе. Но в основном музыка остаётся частью рабочего процесса, даже в домашней обстановке.
— Вы много где жили. Где вам комфортнее всего?
— Комфортнее всего мне наедине с собой, в своём сердце. Именно в нём моя настоящая родина. А навязанный патриотизм, когда с флагами и криками доказывают свою принадлежность, вызывает лишь отторжение. Главное — быть человеком, где бы ты ни жил.
— Ваши дети продолжат музыкальную династию?
— Главное для них — духовное развитие и образование. Тогда они сами найдут свой путь и не потеряются. Душа и разум должны быть в гармонии, как парный танец. Я добрый друг для своих детей, а строгим у нас в семье является отец.