KXL Prezidenti O‘zbekiston bilan hamkorlik va Liganing kengayishi haqida
Aleksey Morozov — Kontinental xokkey ligasi prezidenti, Rossiyalik sobiq professional xokkeychi va Rossiya Federatsiyasining xizmat ko‘rsatgan sport ustasi.
— Aleksey Alekseevich, kirib kelayotgan Yangi yilingiz bilan! Ayting-chi, Jahon o‘yinlariga tayyorgarlik jarayoni qanchalik murakkab bo‘ldi? Mo‘ljallangan ishlar allaqachon amalga oshmoqdami?
— Rahmat, sizni ham! Tayyorgarlik jarayoni doim murakkab. Avvalo, barchangizni World Games’ning qaytishi bilan tabriklayman. Bu yil biz ularni O‘zbekistonda o‘tkazmoqdamiz va bu uzoq kutilgan voqea. Bunday tadbirlar xokkeyni ommalashtirib, yangi mamlakatlarni KXL ligamiz va uning yulduzlari bilan tanishtiradi. O‘zbekiston KXL muntazam chempionatining o‘yini o‘tkazilayotgan o‘n oltinchi mamlakat bo‘ldi va biz bundan faxrlanamiz.
O‘zbekiston xokkey federatsiyasidan juda minnatdormiz. Ularning istagi, qo‘llab-quvvatlashi va tashkilotchiligi bo‘lmaganida hech narsa amalga oshmasdi. Ular arenani yuqori darajada tayyorladilar, garchi u “Humo” jamoasining odatdagi uy maydonchalaridan keskin farq qilsa-da. Hozir hamma narsa o‘yin o‘tkazish uchun tayyor va siz barcha tayyorgarliklar qanchalik yaxshi bo‘lganini ko‘rishingiz mumkin. Jamoalar ruhlangan, muntazam chempionat qizg‘in pallada, pley-off esa yaqinlashmoqda.
World Games — bu faqat bitta o‘yin emas. Kecha biz o‘zbekistonlik hamkasblarimiz uchun hakamlik seminarini o‘tkazdik, bugun esa xokkey afsonalarimiz — Ilya Kovalchuk, Sergey Fyodorov va Valeriy Kamenskiy — Toshkentning yosh xokkeychilariga mahorat darsi o‘tkazdilar. Kechqurun esa bizni asosiy voqea — “Dinamo-Minsk” bilan Moskva "Spartak‘i o‘rtasidagi o‘yin kutmoqda.
— Bu jamoalar tasodifan tanlanmagandir?
— Ha, tanlov ongli ravishda amalga oshirildi. Hozirda “Spartak” o‘z konferensiyasida ikkinchi o‘rinni egallab turgan yetakchi klub. “Dinamo-Minsk” esa ketma-ket bir necha mavsum davomida Ligadagi o‘yinlarga tashrif buyurish bo‘yicha peshqadam hisoblanadi. Ular hatto Minskdagi uy stadionidagi kabi muhit yaratish uchun o‘z mutaxassislarini ham olib kelishdi. Bu jamoalar World Games doirasida o‘yin uslublarining xilma-xilligini namoyish etish uchun juda mos keladi.
— World Games’ning xokkey uchun ahamiyati haqida nima deya olasiz?
— Bu shunchaki o‘yin emas. Bunday tadbirlar xokkeyni endigina rivojlanayotgan mamlakatlarda ommalashtirishga yordam beradi. Bu O‘zbekiston uchun muhim voqea, biz uchun esa ligamizni xalqaro maydonda ko‘rsatish imkoniyati. Bundan tashqari, bu xokkey maktablari o‘rtasida tajriba almashishga yordam beradi, bu esa umuman sportni rivojlantirish uchun juda muhim.
— Aleksey Alekseevich, Dmitriy Kvartalnov o‘z jamoalari tez-tez uchinchi uchrashuvlarda qatnashayotganidan xavotirlanayotganini bildirdi. Sizningcha, bu u bilan bog‘liq bo‘lishi mumkinmi?
— Menimcha, bu shunchaki tasodif. Biz bu masala bo‘yicha statistikani maxsus o‘rganmadik. O‘yinlar uchun jamoalarni tanlashda biz birinchi navbatda klub rahbarlari va muxlislarga e’tibor qaratdik. “Dinamo-Minsk” va "Spartak‘ning muxlislari ko‘p va umid qilamizki, ular kelib, o‘z jamoalarini qo‘llab-quvvatlaydilar.
— Toshkentda World Games o‘tkazilishi — bu bir martalik tadbir yoki yangi an’ananing boshlanishimi?
— Biz bu an’anani qayta tikladik va uni davom ettirishga umid qilamiz. Bunday tadbirlar muxlislarni ham, yangi sharoitlarda o‘zlarini namoyon etish, boshqa mamlakat va madaniyat bilan tanishish imkoniyatiga ega bo‘lgan ishtirokchilarni ham xursand qiladi.
— O‘zbekiston xokkey federatsiyasi vakilining ta’kidlashicha, KXL yoki VXLga kirish rejalari hozircha yetarli mablag‘ ajratilmaganligi sababli kechiktirilgan. KXL bu jarayonni tezlashtirishga yordam bera oladimi?
— Kontinental xokkey ligasi hamkorlikka doimo ochiq va qo‘llab-quvvatlashga tayyor. Biz doimo turli mamlakatlardagi hamkasblarimiz bilan muloqot qilamiz, KXL haqida so‘zlab beramiz, tajriba almashamiz. Masalan, yaqinda Serbiya bilan strategik sheriklik memorandumini imzoladik. Biz xokkeyni ommalashtirish, klublarni qo‘llab-quvvatlash va professional xokkey infratuzilmasini rivojlantirishga yordam berishga tayyormiz.
— KXLning keyingi o‘yinlariga qaysi davlatlar mezbon bo‘lishi mumkinligi haqida gap-so‘zlar bormi?
— Bu haqda gapirishga hali erta. Avval joriy matchni o‘tkazaylik, natijalarni sarhisob qilaylik, nimalar amalga oshganini va nimani yaxshilash mumkinligini ko‘rib chiqaylik. Biz mos infratuzilmaga ega bo‘lgan do‘st mamlakatlarni ko‘rib chiqmoqdamiz, masalan, Toshkentdagi “Humo Arena”. Bu yerda mezbon mamlakatning xohishi va arenaning bizning talablarimizga javob berishga tayyorligi mos kelishi muhim.
— KXL xalqaro maydonda o‘z ta’sirini kuchaytirish uchun qanday qadamlarni qo‘ymoqda?
— Biz hamkorlar va do‘stlar bilan faol ishlamoqdamiz. Masalan, Serbiya bilan hamkorlik memorandumi imzolangan. Bugungi tadbirda Armaniston, Gruziya, BAA, Belarus, Qozog‘iston va O‘zbekistondan mehmonlar ishtirok etmoqda. O‘zbekistonda o‘yinlarimiz qanday tashkil etilgani barchaga qiziq. Biz ushbu hududlarda professional klub xokkeyini rivojlantirish rejalarini muhokama qilishda davom etmoqdamiz.
— World Games’dagi muhit qanday?
— Muhit ajoyib. Muxlislar, jamoalar va tashkilotchilar bu tadbirga jon-dildan yondashgani ko‘rinib turibdi. Bunday voqealar bizni ham, xokkey rivojiga daxldor barcha insonlarni ham ilhomlantiradi.
— Toshkentdagi biror qiziq joyga tashrif buyurishga ulgurmadingizmi? Masalan, mahalliy bozorga?
— Afsuski, vaqtim bo‘lmadi. Ammo turmush o‘rtog‘im buni men uchun allaqachon amalga oshirgan. U meni biroz yumushatdi, shuning uchun xaridlar haqidagi hisobotni birinchi qo‘ldan oldim.
— Va, nihoyat, muxlislarga tilaklar!
— Albatta! Barchangizni kelayotgan Yangi yil bilan tabriklayman! Sizlarga sihat-salomatlik, baxt va xokkeydan yanada ko‘proq yorqin hissiyotlar tilayman. Qo‘llab-quvvatlaganingiz uchun tashakkur va keling, birgalikda ushbu ajoyib sport turini rivojlantirishni davom ettiraylik!

Президент КХЛ о сотрудничестве с Узбекистаном и расширении Лиги
С возвращением World Games! Президент КХЛ Алексей Морозов рассказал о подготовке к историческому матчу в Узбекистане, о популяризации хоккея в новых странах и о планах по дальнейшему расширению влияния Лиги на международной арене.
— Алексей Алексеевич, с наступающим Новым годом! Расскажите, насколько сложным был процесс подготовки к World Games? Можно ли сказать, что задуманное уже удаётся?
— Спасибо, с наступающим! Процесс подготовки всегда непрост. Во-первых, хочу поздравить всех с возвращением World Games. В этом году мы проводим их в Узбекистане, и это действительно долгожданное событие. Такие мероприятия популяризируют хоккей, знакомят новые страны с нашей Лигой КХЛ и её звёздами. Узбекистан стал шестнадцатой страной, где проходит матч регулярного чемпионата КХЛ, и мы этим гордимся.
Мы очень благодарны Федерации хоккея Узбекистана. Без их желания, поддержки и организации ничего бы не получилось. Они подготовили арену на высшем уровне, хотя она сильно отличается от стандартных домашних площадок команды «Хумо». Сейчас всё готово к проведению матча, и вы сами могли заметить, как хорошо всё подготовлено. Команды заряжены, регулярный чемпионат в самом разгаре, а плей-офф уже не за горами.
World Games — это не только одна игра. Вчера мы провели судейский семинар для коллег из Узбекистана, а сегодня наши хоккейные легенды — Илья КовальчукСергей Фёдоров и Валерий Каменский — организовали мастер-класс для юных хоккеистов Ташкента. А вечером нас ждёт главное событие — игра между «Динамо-Минск» и московским «Спартаком».
— Эти команды выбраны не случайно?
— Да, выбор был осознанным. Сейчас «Спартак» — это топ-клуб, занимающий второе место в своей конференции. «Динамо-Минск», в свою очередь, является лидером по посещаемости матчей в Лиге уже несколько сезонов подряд. Они даже привезли своих специалистов, чтобы создать атмосферу, как на домашнем стадионе в Минске. Эти команды отлично подходят для того, чтобы показать разнообразие игровых стилей в рамках World Games.
— Что можете сказать о значении World Games для хоккея?
— Это не просто игра. Такие мероприятия популяризируют хоккей в странах, где он ещё только развивается. Для Узбекистана это важное событие, а для нас — возможность показать нашу Лигу на международной арене. Кроме того, это способствует обмену опытом между хоккейными школами, что очень важно для развития спорта в целом.
— Алексей Алексеевич, Дмитрий Квартальнов выразил беспокойство, что его команды часто оказываются в третьих матчах. Как Вы считаете, это может быть связано с ним?
— Думаю, это просто совпадение. Мы специально не изучали статистику по этому вопросу. При выборе команд для матчей мы ориентировались в первую очередь на руководителей клубов и болельщиков. У «Динамо-Минск» и «Спартака» много поклонников, и мы надеемся, что они смогут приехать и поддержать свои команды.
— Проведение World Games в Ташкенте — это разовая акция или начало новой традиции?
— Мы возобновили эту традицию и очень надеемся продолжать её. Такие мероприятия радуют как болельщиков, так и участников, которые получают возможность проявить себя в новых условиях, познакомиться с другой страной и культурой.
— Представитель Федерации хоккея Узбекистана отметил, что планы по вступлению в КХЛ или ВХЛ пока отложены из-за недостаточного финансирования. Может ли КХЛ поспособствовать ускорению этого процесса?
— Континентальная хоккейная лига всегда открыта к сотрудничеству и готова оказывать поддержку. Мы постоянно общаемся с коллегами из разных стран, рассказываем о КХЛ, делимся опытом. Например, недавно мы подписали меморандум о стратегическом партнёрстве с Сербией. Мы готовы помогать популяризировать хоккей, поддерживать клубы и способствовать развитию профессиональной хоккейной инфраструктуры.
— Есть ли уже разговоры о том, какие страны могут стать следующими хостами матчей КХЛ?
— Пока рано говорить об этом. Давайте сначала проведём текущий матч, подведём итоги, посмотрим, что удалось, а что можно улучшить. Мы рассматриваем дружественные страны с подходящей инфраструктурой, такие как «Хумо Арена» в Ташкенте. Здесь важно, чтобы совпадали желание принимающей страны и готовность арены соответствовать нашим требованиям.
— Какие шаги предпринимает КХЛ для усиления влияния на международной арене?
— Мы активно работаем с партнёрами и друзьями. Например, с Сербией уже подписан меморандум о сотрудничестве. Сегодня на мероприятии присутствуют гости из Армении, Грузии, ОАЭ, Белоруссии, Казахстана и Узбекистана. Всем интересно, как организованы наши матчи в Узбекистане. Мы продолжаем обсуждать планы по развитию профессионального клубного хоккея в этих регионах.
— Как вам атмосфера на World Games?
— Атмосфера потрясающая. Видно, как болельщики, команды и организаторы вложили душу в это мероприятие. Такие события вдохновляют и нас, и всех, кто причастен к развитию хоккея.
— Удалось ли Вам посетить что-то интересное в Ташкенте? Может быть, местный базар?
— К сожалению, времени у меня не было. Но моя супруга уже успела это сделать за меня. Она меня немного разгрузила, так что я получил отчёт о шопинге из первых уст
— И, напоследок, поздравления болельщикам!
— Конечно! Поздравляю всех с наступающим Новым годом! Желаю здоровья, счастья и больше ярких эмоций от хоккея. Спасибо за вашу поддержку, и давайте вместе продолжать развивать этот замечательный вид спорта!
СПРАВКА. Алексей Алексеевич Морозов президент Континентальной хоккейной лиги (КХЛ), известный российский хоккеист, правый нападающий. Заслуженный мастер спорта РФ. Спортивную карьеру начал в клубе «Крылья Советов» (Москва), затем играл в «Ак Барсе» (Казань), клубах НХЛ «Питтсбург Пингвинз» и «Лос-Анджелес Кингз», а также в «Химике» (Воскресенск) и ЦСКА (Москва). В составе сборной России - серебряный призёр Олимпийских игр 1998 года, двукратный чемпион мира (2008, 2009). Четырёхкратный чемпион России в составе «Ак Барса» (1998, 2000, 2006, 2009). Обладатель Кубка Гагарина (2010). С 2014 по 2020 год вице-президент по спортивным операциям КХЛ, с 2020 года президент КХЛ. Родился 16 января 1977 года в Москве. Известен своей высокой скоростью, техникой и умением завершать атаки. В 2009 году был признан самым ценным игроком плей-офф КХЛ.