“Ezgulik kuchi” ko‘ngilli tashabbusi O‘zbekistondagi kasalxonalar va xospislarda ko‘ngillilik faoliyatiga yondashuvni qanday o‘zgartirmoqda
Kamilla To‘raxo‘jayeva — onkopsixolog, “Ezgulik kuchi” ko‘ngilli tashabbusi rahbari.
— Kamilla, onkopsixologiyaga bo‘lgan yo‘lingiz g‘alati tuyuladi. Bunga qanday keldingiz?
— Bolaligimdan shifokor bo‘lishni orzu qilardim. Tibbiyotga kirishga uzoq tayyorlandim, ammo taqdir boshqacha yo‘l tutdi — men MDUga, psixologiya yo‘nalishiga byudjet asosida o‘qishga kirdim. Bilasizmi, men bu universitetni birinchi ko‘rishdayoq sevib qoldim. Shuning uchun tanlagan yo‘limdan hech qachon afsuslanmadim.
Biroq, tibbiyotga bo‘lgan muhabbat hech qayerga yo‘qolmadi. Onkopsixologiya haqida ko‘p o‘qidim, hatto Rossiyaga borib, xospisda ishlashni rejalashtirgan edim. Xuddi shu paytda bizda birinchi xospis ochilayotganini eshitib qoldim. O‘ylamasdan ariza topshirdim, isroillik hamkasblarim bilan treninglar o‘tkazdim va mana ikki yildirki, onkopsixologiya bilan shug‘ullanmoqdaman.
— Onkobemorlar bilan ishlash — bu juda katta ruhiy zo‘riqish. Bemorlarni qanday qo‘llab-quvvatlaysiz?
— To‘g‘ri aytasiz, bu oson emas. Og‘ir tashxisga duch kelgan odamning yonida bo‘lish — halollik va samimiylikni talab qiladigan vazifa. Ba’zida shunchaki yonida bo‘lish, jim turish, hatto so‘zsiz ham qo‘llab-quvvatlash kerak bo‘ladi. Men ham bolalar, ham kattalar bilan ishlayman va har bir holat o‘ziga xos.
— Xospisdan tashqari yana biror joyda ishlaysizmi?
— Ha, men shahar onkologiya shifoxonasida ko‘ngilli sifatida ham yordam beraman. Afsuski, u yerda shtatdagi psixolog lavozimi yo‘q, bu mening fikrimcha, mutlaqo to‘g‘ri emas. Men u yerga bir yildan ko‘proq vaqtdan beri boraman, chunki rahbariyat tomonidan bir necha bor va’dalar berilgan. Lekin hozircha hech qanday o‘zgarish yo‘q.
Bundan tashqari, “Ezgulik kuchi” tashabbusimiz bilan xayriya tadbirlari, mahorat darslari, shuningdek, “Quvonch aravachasi” loyihasini o‘tkazmoqdamiz.
— Juda qiziq eshitildi! “Quvonch aravachasi” haqida batafsil so‘zlab bering.
— Bu tadbir odamlarga tanlash imkoniyatini berish istagidan kelib chiqqan. Odam og‘ir kasallikdan davolanayotganda, amalda tanlovga ega bo‘lmaydi: u tayinlangan davolanishga rioya qilishga, jadval va cheklovlarga bo‘ysunishga majbur.
Biz bu odamlarga o‘z hayotlari ustidan ozgina bo‘lsa-da nazorat qilish, ozgina bo‘lsa-da quvonch baxsh etishni istaymiz. Buning uchun biz sovg‘alar va shirinliklar bilan to‘ldirilgan haqiqiy aravachani yaratdik.
Bemorlar o‘z istaklariga ko‘ra nimadir tanlashlari mumkin: masalan, yeyish mumkin bo‘lgan — meva, salat yoki shokolad va yeyish mumkin bo‘lmagan — paypoq, krem yoki kichik suvenir.
— Odamlar bunday tashabbusga qanday munosabat bildirishadi?
— Avvaliga ishonchsizlik bilan. Ko‘pchilik: “Bu rostdan ham bepulmi?” deb so‘raydi. Odamlar shifoxonalarda shunchaki, tekinga nimadir olishga o‘rganishmagan. Ammo ular buni chin yurakdan qilganimizni anglab yetgach, yuzlari o‘zgaradi. Ko‘plarning ko‘zlaridan yosh oqadi. Bu barcha sa’y-harakatlarimizga arziydigan quvonchdir.
— Ishingiz ilhomlantiradi. O‘zbekistonda onkopsixologiyaning kelajagini qanday ko‘rasiz?
— Hali ko‘p ish qilishimiz kerak. Afsuski, davolanishda psixologik qo‘llab-quvvatlashning ahamiyatini hamma ham tushunmaydi. Lekin men vaziyatni o‘zgartira olishimizga ishonaman. Har bir inson nafaqat tibbiy, balki psixologik yordamga ham munosibdir.
Umid qilamanki, vaqt o‘tishi bilan psixolog har bir onkologiya muassasasida majburiy mutaxassis bo‘lib qoladi. Hozircha esa biz, ko‘ngillilar, muhtojlarga quvonch va yordam berishda davom etamiz.
— Kamilla, onkopsixologning ishi, shubhasiz, nafaqat tashxisni qabul qilishda yordam berishni, balki yondosh muammolar bilan ishlashni ham o‘z ichiga oladi. Bu qanday amalga oshiriladi?
— Albatta. Onkologiya bilan og‘rigan bemorlarda ko‘pincha xavotir yoki tushkunlik kabi ruhiy buzilishlar paydo bo‘ladi. Tashxis bilan birga keladigan stress va xavotir darajasini pasaytirishga harakat qilamiz.
— Buni qanday usullar bilan amalga oshirasiz? Faqat terapiya qo‘llaniladimi yoki dori-darmonlar bilan ham qo‘llab-quvvatlanadimi?
— Biz terapiyani, shu jumladan individual va guruh terapiyasini qo‘llaymiz. Agar bemorga dori-darmonlar kerak bo‘lsa, uni psixiatrga yo‘llaymiz. Shifokorlar esa o‘z navbatida, dori-darmonlarning kimyoterapiya kabi asosiy davolash usullari bilan mosligi va xavfsizligini baholaydilar.
— Siz guruh terapiyasini tilga oldingiz. U nimasi bilan ayniqsa foydali?
— Guruh terapiyasi — bu kuchli vosita. Men psixolog sifatida onkologiya bilan og‘rigan odamning his-tuyg‘ularini hech qachon to‘liq tushuna olmayman. Ammo guruhda bemorlar o‘zlarini barcha jihatdan — ham aqliy, ham jismoniy, ham hissiy tushunaydiganlarni topadilar.
Bunday guruhlarda odamlar o‘z kechinmalarini o‘rtoqlashadilar, qo‘llab-quvvatlashni his qilishadi va o‘z kurashlarida yolg‘iz emasliklarini anglab yetadilar. Bu ularni tashxisga qaramasdan kurashni davom ettirishga va yashashga undaydi.
— Bemorlaringizga nimalarni o‘rgatasiz? Ularga yordam beradigan shioringiz bormi?
— Mening shiorim — “Hayot bitta”. Bugun ertalab men ham suhbat o‘tkazdim va nima uchun xospisda ishlayotganimga yana bir bor amin bo‘ldim. Bizda va xospisda falsafa bir xil: hayot bittadir va uni hozir yashash muhim, chunki ertasi kun kelmasligi mumkin.
Bemorlarga qancha vaqt qolganining ahamiyati yo‘q — bir oymi yoki ikki kunmi, degan fikrni yetkazishga harakat qilaman. Eng muhimi — har kuni yashash, har bir lahzadan zavqlanish. Biz xospisda kunlar soni uchun emas, balki hayot sifati uchun, uning qulay va to‘laqonli bo‘lishi uchun kurashamiz.
— Misol keltira olasizmi?
— Albatta. Masalan, bir bemor ayol menga shunday dedi: “Men umr bo‘yi erimning haqoratlariga, xiyonatlariga chidab keldim, o‘zimni va sog‘ligimni unutdim. Mana, oqibatda saraton kasalligiga chalinib qoldim. Hech qachon bunday qilma, qizim. Har doim o‘zingni birinchi o‘ringa qo‘y.”
Bemorlar ko‘pincha men bilan hayotiy tajribalarini o‘rtoqlashadilar va men ulardan shunday donishmandlik yukini olib ketamanki, o‘zimni shogirddek his qilaman. Bu odamlar men ularga bera oladiganidan ko‘proq narsalarni o‘rgatadilar.
— Ko‘pchilik saraton kuchli stress oqibati bo‘lishi mumkin deb hisoblaydi. Siz bunga qo‘shilasizmi?
— Ha, stress qo‘zg‘atuvchi bo‘lishi mumkin degan fikr bor, ayniqsa, agar odam yillar davomida o‘z his-tuyg‘ularini bostirgan va doimiy zo‘riqish holatida yashagan bo‘lsa. Shuning uchun nafaqat tanani davolash, balki ruhiy salomatlik haqida ham g‘amxo‘rlik qilish juda muhimdir.
— O‘z o‘limining yaqinlashganini, masalan, bir necha hafta yoki oy qolganini biladigan odamlar bilan qanday ishlaysiz?
— Xospis haqida gapiradigan bo‘lsak, hamma bolalar ham o‘z tashxisidan xabardor emas. Ko‘pchilik buni hatto xayoliga ham keltirmaydi.
— Nega bunday?
— Ota-onalar bolalariga haqiqatni aytishdan qo‘rqishadi. Ba’zan umuman hech narsa deyishmaydi. Ammo bolalar ahmoq emas, ular o‘z organizmlarida nimadir noto‘g‘riligini o‘zlari sezishadi. Bu, ayniqsa, yosh bolalarga taalluqlidir. Ko‘pchilik: “Ular bor-yo‘g‘i besh yoshda, hech narsani tushunishmaydi,” deb o‘ylaydi. Ehtimol, ular o‘z kasalliklarining nomini bilishmas, lekin baribir nimadir noto‘g‘riligini his qilishadi: doimo kasalxonada, bog‘chaga bormaydi, boshqa bolalar kabi o‘ynamaydi.
— Ular bilan qanday qilib aloqa o‘rnatish mumkin?
— Kichkina bolalar bilan ishlash osonroq: ularda e’tiborning o‘zgaruvchanligi yuqori. O‘yinlar, multfilmlar, qiziqarli narsalar bilan ularni chalg‘itish mumkin va ular o‘z qo‘rquvlarini unutishadi. O‘smirlar esa butunlay boshqa masala. Ularga shifokorlar nima qilishi emas, balki keyin nima bo‘lishi: ularning tashqi ko‘rinishi, do‘stlari bilan munosabatlari, hayoti qanday o‘zgarishi muhimroq.
— Siz bolalarga taxminiy muddatlar haqida gapirib berasizmi?
— Agar ota-onalar qarshi bo‘lsa, biz tashxis haqida ham, prognozlar haqida ham xabar bermaymiz. Bola to‘g‘ridan to‘g‘ri savol bersa ham, biz aniq javob bermaymiz. Biz aniqlashtiramiz: “Nega bunday deb o‘ylaysan? Sen bu haqda nima bilasan?” Bu u allaqachon internetdan qanday ma’lumotlarni olganini tushunishga yordam beradi. O‘smirlar o‘z kasalliklari haqida ko‘p o‘qishadi va odatda ularni tushkunlikka soladigan eng dahshatli narsani topishadi. Shunday holatlar ham bo‘ladiki, ota-onalar o‘zlari bolalari bilan ularning kasalligi haqida suhbatlashishni so‘rashadi, bunday holda bizda halol, ammo ehtiyotkor suhbat bo‘ladi.
— Xospis uchun ko‘ngillilar qanday tanlanadi? Sizda qat’iy mezonlar bormi?
— Odamlar avval anketa to‘ldirishadi. Biz har doim odam nima uchun ko‘ngilli bo‘lishga qaror qilganini diqqat bilan kuzatamiz. Ba’zida yaqinda yaqinidan judo bo‘lgan odam boshqalarga yordam berishga tayyorman deb o‘ylaydi. Ammo bu ko‘ngilliga ham, yordam oluvchisiga ham zarar yetkazishi mumkinligi sababli, men har doim shunday deyman: “Kuting. Jarohatingiz bitishiga qo‘yib bering, keyin keling.”
— Volontyorlarni o‘qitish qanday kechmoqda?
— U nazariy qism va amaliyotni o‘z ichiga oladi. Oltita mashg‘ulot davomida ishtirokchilar nazariy qism va guruh terapiyasidan o‘tadilar, keyin esa amaliyot boshlanadi. Ko‘ngillilar hospislarda, onkologik shifoxonalarda, nogironligi bo‘lgan insonlar bilan ishlashda yordam beradi. Agar bu odamga to‘g‘ri kelmasa, o‘zi tushunadi va ketadi.
— Demak, qat’iy mezonlar yo‘q ekan-da?
— Ha, bizda talablar ro‘yxati yo‘q. Ko‘ngilli ko‘ngilchan, quloqlari katta va bo‘sh vaqtga ega bo‘lishi kerak. Agar shunday bo‘lmasa, odam o‘zini chetga oladi. Hech kimni majbur qilmayman, haydamayman ham. Hammasi tabiiy ravishda sodir bo‘ladi.
— Ko‘ngillilar orasida yosh oralig‘i qanday? Cheklovlar bormi?
— Ko‘ngillilar voyaga yetgan, 18 yoshdan katta bo‘lishi maqsadga muvofiq. Ammo biz 15-16 yoshli o‘quvchilarni ham faqat ota-onalarning roziligi bilan qabul qilamiz, chunki bu faoliyat baribir jiddiy ta’sir ko‘rsatadi.
— Ko‘ngillilar bilan birgalikda Bolalar bilan ishlashdan keyin stressni qanday yengasiz? Axir bu juda og‘ir, ayniqsa, kasal bolalarga yordam bera olmaydigan hamdard odamlar uchun. Odatda kuchlanish qanday tushiriladi?
— Har kimning o‘z marosimi bor. Masalan, menda: men ish kostyumimni yechaman va barcha his-tuyg‘ularim va holatimni u bilan birga qoldiraman. Ko‘ngillilar ham shunga o‘xshash yondashuvga ega. Agar ularda beyjiklar bo‘lsa, ular buni ramz sifatida qabul qilishadi — ularning hissiy holati bilan bog‘liq bo‘lgan hamma narsa xospisda qoladi. Ko‘ngillilarda beyjiklar bo‘lmasa, ularga qisqichlar o‘rnataman. Aytmoqchimanki, sen xospisda boshdan kechirgan hamma narsa mana shu qisqichda qolishi kerak. Bu yordam beradi.
Kimgadir shunchaki sayr qilish, kimgadir qahva ichish yoki suhbatlashish kerak. Har kimning o‘z yo‘li bor. Biz davralarda tez-tez muloqot qilamiz, mahorat darslaridan keyin boshdan kechirgan his-tuyg‘ularimizni muhokama qilamiz. Ba’zi ko‘ngillilar kundalik yuritishadi va men his-tuyg‘ular yoki refleksiya kundaliklarini tavsiya qilaman. Ular o‘z his-tuyg‘ulari va kechinmalarini yozib oladilar.
— Xospis bemorlari uchun yosh chegarasi bormi?
— Ha, bizda 0 yoshdan 18 yoshgacha bo‘lgan bolalar uchun xospis bor.
— Kattalar uchun xospis ochish rejalashtirilyaptimi?
— Ha, bunday xospis bir necha yildan beri qurilmoqda, lekin qurilish doimo to‘xtab turardi. Umid qilamizki, u joriy yilda ochiladi. Juda ko‘p kattalar xospis yordamiga muhtoj.
— Kattalar xospisida ishlashni rejalashtirmoqdasizmi?
— Ha. Hozirning o‘zida shahar onkologiya markazining palliativ bo‘limida yordam berayapman. U yerda kattalar uchun qo‘llab-quvvatlovchi davolash o‘tkaziladi. Men bunday muassasalarda onkopsixolog bo‘lishi juda zarur deb bilaman.
— Sizningcha, bolalar bilan ishlash qiyinroqmi yoki kattalar bilan?
— Menimcha, kattalar bilan ishlash qiyinroq. Ehtimol, hali o‘z farzandlarim yo‘qligi uchun shunday his qilayotgandirman. Hamkasblarim esa aksincha — bolalar bilan ishlash qiyinroq deb hisoblashadi. Axir uch oylik chaqaloq hayotda hech narsaga ulgurmay turib, vafot etmoqda.
— Sizga ko‘ngillilardan birontasi aynan psixolog yordami uchun murojaat qilganmi? Ya’ni, boshdan kechirganlaridan so‘ng yordam so‘rab kelganmi?
— Ha, albatta, shunday hollar bo‘lib turadi.
— Bunday yordamni qanday ko‘rsatasiz?
— Biz ham maslahat berish jarayonida nima uchun bunday bo‘lganini, nima sababdan charchash yuz berganini muhokama qilamiz. Ko‘pincha bu ko‘ngilli o‘zi haqida qayg‘urmaganda sodir bo‘ladi. Masalan, kursni endigina tugatgan yangi ko‘ngillilar his-hayajonlarga to‘la bo‘ladilar. Ular bir yo‘la hamma narsaga sho‘ng‘ishadi: har kuni xospisga, onkologiya bo‘limiga va boshqa muassasalarga borishadi. Tabiiyki, bunday yuklama tez charchashga olib keladi. Keyin ular mening oldimga kelishadi va biz bunday qilish to‘g‘ri emasligini tushuntiramiz. Hatto bolaga mehr qo‘ygan bo‘lsangiz ham, tanaffus qilish, o‘zingizga dam berish juda muhim.
— Kamilla, ko‘ngillilik faoliyati bilan, ayniqsa onkologik bemorlar bilan ishlashni istagan odamlarga maslahat berishingizni istardim.
— Aytishim mumkinki, ko‘pchilik xospisga, onkologiya bo‘limiga borishdan qo‘rqadi. Ularga bu qo‘rqinchli tuyuladi, bu tabiiy va tushunarli. Ammo ko‘pincha kutganlar va haqiqat bir-biriga mos kelmaydi. Ular hammasi juda qo‘rqinchli bo‘ladi, hamma yig‘laydi, deb o‘ylashadi. Keyin kelib: “Bu yer bolalar bog‘chasiga o‘xshaydi-ku! Hammayoq quvnoq rasmlar bilan bezatilgan, hamma joyda o‘yinchoqlar, bolalar xursandchilik qilishyapti” deyishadi.
Albatta, agar ko‘ngilli doimiy ravishda “bu odam tez orada vafot etadi” deb o‘ylayotgan bo‘lsa, unga ruhiy jihatdan og‘ir bo‘ladi. Ammo odamda kasallik tashxisi qo‘yilgan bemorni emas, shunchaki insonni ko‘rish muhimdir.
— Demak, eng muhimi — shunchaki sinab ko‘rish ekan-da?
— Ha. Axir har doim “Bu men uchun emas” deyish va boshqa narsa bilan shug‘ullanish imkoniyati bor.
Xospisning asosiy qoidalaridan biri — odamni davolashning iloji bo‘lmasa ham, bu unga yordam berish mumkin emasligini anglatmaydi. Yordam har xil bo‘lishi mumkin. Masalan, bola bilan rasm chizish. Bir qarashda bu ahamiyatsiz tuyuladi, lekin bola uchun bu hayotdagi eng baxtli lahza bo‘lishi mumkin.
Xospisda har doim qadriyatlarning qayta baholanishi sodir bo‘ladi. Odamlar og‘ir kasalliklardan aziyat chekayotganini ko‘rib, o‘z muammolarimiz ahamiyatsizroq bo‘lib tuyula boshlaydi. Bu o‘z kechinmalaringizni mensimang degani emas, lekin ko‘p narsalar o‘z-o‘zidan o‘z o‘rniga tushadi.

«Сила Добра»: как волонтёры изменили атмосферу в хосписах Узбекистана
Забудьте о мрачных больничных коридорах и тихих палатах. Волонтерская инициатива «Сила Добра» в Узбекистане во главе с онкопсихологом Камиллой Тураходжаевой превращает больницы и хосписы в места, где кипит жизнь, где есть место и радости, и выбору, и даже... «Тележке радости». Узнайте, как эта команда меняет подход к помощи онкобольным и почему их девиз — «Жизнь одна» — звучит здесь особенно громко.
— Камилла, Ваш путь в онкопсихологию кажется необычным. Как Вы к этому пришли?
— С детства я мечтала стать врачом. Долго готовилась поступить в медицинский, но судьба распорядилась иначе — я поступила на бюджет в МГУ, на психологию. И знаете, я просто влюбилась в этот университет с первого взгляда. Так что ни разу не пожалела о своём выборе.
Однако любовь к медицине никуда не исчезла. Я много читала об онкопсихологии, даже планировала уехать в Россию, чтобы работать в хосписе. И как раз в тот момент узнала, что у нас открывается первый хоспис. Без раздумий подала заявку, прошла тренинги с израильскими коллегами, и вот уже два года занимаюсь онкопсихологией.
— Работа с онкобольными — это колоссальное эмоциональное напряжение. Как Вы поддерживаете пациентов?
— Вы правы, это непросто. Быть рядом с человеком, столкнувшимся с тяжелым диагнозом, — задача, требующая честности и искренности. Иногда нужно просто быть рядом, помолчать, поддержать человека — пусть даже без слов. Я работаю как с детьми, так и со взрослыми, и каждый случай уникален.
— Помимо хосписа, Вы работаете ещё где-то?
— Да, я также помогаю в городской онкологической больнице в качестве волонтёра. К сожалению, штатной должности психолога там нет, что, по моему мнению, совершенно недопустимо. Я хожу туда уже больше года, чтобы быть полезной, ожидая, что вакансия откроется, потому что со стороны руководства были многократные обещания. Но никаких сдвигов пока нет.
Кроме того, с нашей инициативой «Сила Добра» мы проводим благотворительные акции, мастер-классы, а также проект «Тележка радости».
— Звучит интересно! Расскажите подробнее о «Тележке радости».
— Эта акция возникла из желания дать людям право выбора. Когда человек лечится от тяжёлого заболевания, он практически не имеет выбора: он вынужден следовать назначенному лечению, подчиняться расписанию и ограничениям.
Мы хотим дать этим людям хотя бы немного контроля над своей жизнью, хоть маленькую радость. Для этого мы создали настоящую тележку — каталку, наполненную подарками и вкусняшками.
Пациенты могут выбрать что-то на свой вкус: например, съедобное — фрукт, салат или шоколадку, и несъедобное — носки, крем или небольшой сувенир.
— Как люди реагируют на такую инициативу?
— Поначалу с недоверием. Многие спрашивают: «Это точно бесплатно?» Люди не привыкли к тому, что в больницах можно что-то получить просто так, на безвозмездной основе. Но когда они понимают, что это сделано от чистого сердца, их лица меняются. У многих текут слезы. Это радость, которая стоит всех усилий.
— Ваше дело вдохновляет. Как Вы видите будущее онкопсихологии в Узбекистане?
— Нам ещё предстоит проделать большую работу. К сожалению, не все осознают важность психологической поддержки в лечении. Но я верю, что мы сможем изменить ситуацию. Каждый человек заслуживает не только медицинской, но и психологической помощи.
Я надеюсь, что со временем психолог станет обязательным специалистом в каждом онкологическом учреждении. А пока мы, волонтёры, будем продолжать дарить радость и поддержку тем, кто в этом нуждается.
— Камилла, работа онкопсихолога наверняка включает в себя не только помощь в принятии диагноза, но и работу с сопутствующими проблемами. Как это происходит?
— Конечно. У пациентов с онкологией нередко возникают психические расстройства, такие как тревожные или депрессивные состояния. Мы стараемся снизить уровень стресса и тревоги, которые сопровождают диагноз.
— Какими методами Вы это делаете? Только терапия, или применяется медикаментозная поддержка?
— Мы используем терапию, включая индивидуальную и групповую. Если пациенту требуется медикаментозная помощь, мы направляем его к психиатру. Врачи, в свою очередь, оценивают совместимость медикаментов с основным лечением, таким как химиотерапия.
— Вы упомянули групповую терапию. Чем она особенно полезна?
— Групповая терапия — это мощный инструмент. Я, как психолог, никогда не смогу до конца понять, что чувствует человек с онкологией. Но в группе пациенты находят тех, кто понимает их на всех уровнях — и ментальном, и физическом, и эмоциональном.
В таких группах люди делятся переживаниями, чувствуют поддержку и осознают, что они не одни в своей борьбе. Это мотивирует их продолжать бороться и жить, несмотря на диагноз.
— Чему Вы учите своих пациентов? Есть ли у вас девиз, который помогает им?
— Мой девиз — «Жизнь одна». Сегодня утром у меня тоже было интервью, и я ещё раз убедилась, почему работаю в хосписе. У нас с хосписом одинаковая философия: жизнь одна, и важно прожить её сейчас, потому что завтра может не наступить.
Я стараюсь донести до пациентов мысль, что неважно, сколько времени осталось — месяц или два дня. Главное — жить каждый день, наслаждаться моментами. Мы в хосписе боремся не за количество дней, а за качество жизни, чтобы она была комфортной и полноценной.
— А есть ли общие поведенческие черты, которые Вы наблюдаете у людей с онкологией? Или каждый случай уникален?
— Каждый человек уникален, но есть одна общая черта: почти все задаются вопросом «За что мне это? Почему именно я?». Это философский вопрос, который возникает практически на каждой стадии принятия болезни. Люди пытаются найти причину своей болезни, порой обвиняя себя или обстоятельства своей жизни.
— Можете привести пример?
— Конечно. Например, одна пациентка сказала мне: «Я всю жизнь терпела унижения от мужа, его измены, забывала про себя и своё здоровье. Вот я и заработала рак. Никогда, деточка, так не делай. Выбирай всегда себя.».
Пациенты часто делятся со мной своим жизненным опытом, и я ухожу от них с таким багажом мудрости, что чувствую себя учеником. Эти люди учат меня больше, чем я могу дать им.
— Многие считают, что рак может быть следствием сильного стресса. Вы с этим согласны?
— Да, есть мнение, что стресс может быть триггером, особенно если человек годами подавлял свои эмоции и жил в состоянии постоянного напряжения. Поэтому так важно не только лечить тело, но и заботиться о психическом здоровье.
— Как Вы работаете с людьми, которые знают о приближении своей смерти, например, когда остаётся несколько недель или месяцев?
— Если говорить о хосписе, то далеко не все дети знают о своём диагнозе. Большинство об этом даже не подозревают.
— Почему так?
— Родители боятся говорить детям правду. Иногда вообще ничего не рассказывают. Но дети не глупые, они сами догадываются, что с их организмом что-то не так. Особенно это касается маленьких детей. Многие думают: «Ну, им всего пять лет, они ничего не понимают». Может, они и не знают названия своей болезни, но всё равно чувствуют, что что-то не то: постоянно в больнице, не ходят в садик, не играют, как другие дети.
— Как с ними удаётся наладить контакт?
— С маленькими детьми работать проще: у них высокая переключаемость внимания. Можно отвлечь их игрой, мультиками, чем-то интересным, и они забывают о своих страхах. А вот подростки — совсем другое дело. Им важнее не то, что с ними будут делать врачи, а что будет потом: как изменится их внешность, отношения с друзьями, жизнь.
— Говорите ли Вы детям о примерных сроках?
—Если родители против, мы не сообщаем ни о диагнозе, ни о прогнозах. Даже если ребёнок задаёт прямой вопрос, мы не даём однозначного ответа. Мы уточняем: «Почему ты так думаешь? Что ты об этом знаешь?» Это помогает понять, какую информацию он уже получил, часто из интернета. Подростки много читают о своём заболевании, и обычно они находят самое страшное, что заставляет их впадать в уныние. Бывают случаи, когда родители сами просят побеседовать с детьми об их заболевании, в таком случае у нас состоится честный, но бережный разговор.
— А как подбираются волонтёры для хосписа? Есть ли у Вас строгие критерии?
— Люди сначала заполняют анкету. Мы всегда внимательно смотрим, почему человек решил стать волонтёром. Бывает, кто-то недавно потерял близкого и думает, что готов помочь другим. Но поскольку это может навредить и волонтеру, и реципиенту помощи, я всегда говорю: «Подождите. Дайте вашей ране затянуться, а потом приходите».
— Как проходит обучение волонтёров?
— Оно включает теоретическую часть и практику. На протяжении шести занятий участники проходят теоретическую часть и групповую терапию, а затем начинается практика. Волонтёры помогают в хосписах, онкологических больницах, работают с людьми с инвалидностью. Если человеку это не подходит, он сам понимает и уходит.
— Получается, строгих критериев нет?
— Да, у нас нет списка требований. Волонтёр должен иметь доброе сердце, большие уши и свободное время. Если это не так, человек сам отсеивается. Никого не заставляю и не прогоняю. Всё происходит естественно.
— Каков возрастной диапазон среди волонтёров? Есть ли ограничения?
— Желательно, чтобы волонтёры были совершеннолетними, от 18 лет. Но мы принимаем и школьников 15–16 лет, только с согласия родителей, потому что эта деятельность всё равно накладывает серьёзный отпечаток.
— Как совместно с волонтёрами Вы справляетесь со стрессом после работы с детьми? Ведь это очень тяжело, особенно для эмпатичных людей, когда они не могут помочь больным детям. Как обычно сбрасывается напряжение?
— У каждого есть свой ритуал. Например, у меня: я снимаю рабочий костюм и оставляю вместе с ним все свои эмоции и состояние. У волонтёров есть похожий подход. Если у них есть бейджики, то они воспринимают это как символ — всё, что связано с их эмоциональным состоянием, остаётся в хосписе. Когда у волонтёров нет бейджиков, я креплю им скрепки. Говорю, что всё, что ты переживал в хосписе, должно остаться в этой скрепке. Это помогает.
Кому-то нужно просто прогуляться, кому-то — попить кофе или пообщаться. У каждого свой способ. Мы часто общаемся в кругу, обсуждаем пережитые эмоции после мастер-классов. Некоторые волонтёры ведут дневники, и я рекомендую так называемый дневник эмоций или рефлексии. Они записывают свои чувства и переживания.
— Есть ли возрастное ограничение для пациентов хосписа?
— Да, у нас хоспис для детей от 0 до 18 лет.
— А планируется ли открытие хосписа для взрослых?
— Да, такой хоспис строится уже несколько лет, но строительство постоянно приостанавливалось. Мы очень надеемся, что в этом году он откроется. Колоссальное количество взрослых нуждается в хосписной помощи.
— Вы планируете работать в хосписе для взрослых?
— Да. Уже сейчас я помогаю в городской онкологии в паллиативном отделении. Там проводят поддерживающую терапию для взрослых. Я ощущаю острую необходимость присутствия онкопсихолога в подобных учреждениях.
— Как Вы считаете, сложнее работать с детьми или со взрослыми?
— Мне кажется, сложнее работать со взрослыми. Возможно, я так ощущаю, потому что у меня пока нет своих детей. Мои коллеги считают наоборот — работать с детьми тяжелее. Ведь ребёнок, которому всего три месяца, ничего не успел в жизни, а уже умирает.
— Приходил ли к вам кто-то из волонтёров именно как за помощью психолога? То есть после всего пережитого, чтобы получить помощь?
— Да, конечно, бывает такое.
— А как Вы её оказываете?
— Тоже в рамках консультации мы проговариваем, почему такое произошло, почему случилось выгорание. Чаще всего это происходит, когда волонтёр не заботится о себе. Например, новенькие волонтёры, которые только прошли курс, находятся в состоянии эмоционального подъёма. Они бросаются во всё сразу: ходят каждый день в хоспис, онкологию и другие учреждения. Естественно, такая нагрузка приводит к быстрому выгоранию. Потом они приходят ко мне, и мы прорабатываем, что так делать нельзя. Даже если ты привязался к ребёнку, важно выдерживать паузы, давать себе отдых.
—Камилла, хотелось бы услышать от Вас совет для людей, которые хотят заниматься волонтёрской деятельностью, особенно работать с онкобольными.
— Могу сказать, что многие боятся приходить в хоспис, в онкологию. Им страшно, это нормально и объяснимо. Но чаще всего ожидания и реальность не совпадают. Они думают, что всё будет очень страшно, все вокруг будут плакать. А потом приходят и говорят: «У вас тут как в детском саду! Всё расписано весёлыми рисунками, везде игрушки, дети веселятся».
Конечно, если волонтёр сидит и постоянно думает, что этот человек скоро умрёт, ему будет эмоционально тяжело. Но важно видеть в человеке просто человека, а не пациента с диагнозом.
— Получается, самое важное — просто попробовать?
— Да. Ведь всегда есть возможность сказать: «Это не для меня», и заняться чем-то другим.
Одно из главных правил хосписа — даже если человека невозможно вылечить, это не значит, что ему нельзя помочь. Помощь может быть разной. Например, рисование с ребёнком. На первый взгляд это кажется незначительным, но для ребёнка это может быть самым счастливым моментом в жизни.
В хосписе всегда происходит переоценка ценностей. Мы видим, как люди страдают от тяжёлых заболеваний, и наши собственные проблемы начинают казаться менее значительными. Это не значит, что нужно обесценивать свои переживания, но многое становится на свои места автоматически.