O'zbekiston va Ozarbayjon TIV qo'shma siyosiy maslahat o'tkazdi
25 iyul kuni O’zbekiston va Ozarbayjon tashqi ishlar vazirliklari o’rtasida siyosiy maslahatlashuvlar bo’lib o’tdi. Uchrashuvda mamlakatlar o’rtasidagi munosabatlarning hozirgi holati muhokama qilindi, avvalgi kelishuvlarning bajarilishini o’rganib chiqdi va kelajak rejalarini ko’rib chiqdi.
O’zbekiston delegatsiyasiga tashqi ishlar vazirining o’rinbosari Bobur Usmonov, Ozarbayjon tashqi siyosat idorasi rahbarining o’rinbosari Samir Sharifov boshchilik qildi.
Maslahatlashuvlar turli sohalarda qo’shma loyihalarni muvaffaqiyatli rivojlantirish uchun vazirliklar o’rtasida yaqin hamkorlikni davom ettirish muhimligini ta’kidladi. Shuningdek, yangi imkoniyatlar va vaqt qiyinchiliklarini hisobga olgan holda, ushbu munosabatlarning huquqiy asoslarini kengaytirish zarurligi muhokama qilindi.
BMT va turkiy davlatlar tashkiloti kabi xalqaro tashkilotlarda ishlarni yaxshilash masalalariga e’tibor qaratildi. Muhim xalqaro va mintaqaviy masalalar yuzasidan fikr almashildi.

МИД Узбекистана и Азербайджана провели совместную политическую консультацию
25 июля прошли политические консультации между министерствами иностранных дел Узбекистана и Азербайджана. На встрече обсудили текущее состояние отношений между странами, изучили выполнение предыдущих договорённостей и рассмотрели планы на будущее.
Делегацию Узбекистана возглавил замминистра иностранных дел Бобур Усманов, Азербайджана — заместитель главы внешнеполитического ведомства Самир Шарифов.
На консультации подчеркнули, что важно продолжать тесное сотрудничество между министерствами, чтобы успешно развивать совместные проекты в различных областях. Также обсудили, необходимость расширения правовой основы для этих отношений, учитывая новые возможности и вызовы времени.
Было уделено внимание вопросам по улучшению работы в международных организациях, таких как ООН и Организация тюркских государств. Состоялся обмен мнениями по важным международным и региональным вопросам.