O'zbekistonda yangi saraton markazi ochiladi
2021 yilda davlatimiz rahbari respublika ixtisoslashtirilgan onkologiya va radiologiya ilmiy-amaliy tibbiyot markazining eski binosiga tashrif buyurib, ushbu sohadagi sharoitlarni yaxshilashni buyurdi. Shundan so’ng aholiga gematologik va onkologik xizmatlar ko’rsatish tizimini takomillashtirish to’g’risida qaror qabul qilindi.
So’nggi yillarda davolash samaradorligini oshirish bo’yicha muhim ishlar amalga oshirildi. Xususan, bolalar gematologiyasi, onkologiyasi va klinik immunologiyasi markazi tashkil etildi, saraton shifoxonalari esa qo’shimcha 22 ta radioterapiya apparatini oldi. Kimyoterapiyani moliyalashtirish hajmi 11 baravar oshdi va sog’liqni saqlash muassasalariga 250 ga yaqin yangi tekshiruv va davolash usullari joriy etildi.
Yirik loyihalardan biri Janubiy Koreya klinikalari tajribasini hisobga olgan holda ishlab chiqilgan Respublika saraton markazi uchun yangi majmua qurilishi bo’ldi. Uch yil ichida besh gektardan ortiq maydonda diagnostika va davolash uchun zarur jihozlar bilan jihozlangan sakkiz qavatli asosiy binolari bo’lgan to’qqizta binodan iborat zamonaviy kasalxona qurildi. Yangi markaz yotoqxonalar sonini 370 dan 650 gacha oshirdi va ambulatoriya sharoitida kuniga 500 tagacha bemorni qabul qilishi mumkin.
Jarrohlik bo’limi yiliga olti minggacha operatsiyalarni, shu jumladan suyak iligi transplantatsiyasi va minimal invaziv operatsiyalarni amalga oshirishni rejalashtirmoqda. Markaz, shuningdek, erta tashxis qo’yish va davolash samaradorligini oshiradigan maqsadli va immunoterapiyani o’z ichiga olgan yangi davolash usullaridan foydalanadi.
Yangi saraton markazi nafaqat sog’liqni saqlash xizmatlaridan foydalanish imkoniyatini yaxshilaydi, balki tibbiy turizmni rivojlantirish uchun asos bo’lib, fuqarolarning o’limini kamaytirishga va hayot sifatini yaxshilashga yordam beradi.

В Узбекистане откроют новый онкологический центр
В 2021 году глава государства посетил старое здание Республиканского специализированного научно-практического медицинского центра онкологии и радиологии и поручил улучшить условия в этой сфере. После этого было принято постановление о совершенствовании системы оказания гематологических и онкологических услуг населению.
В последние годы проделана значительная работа по повышению эффективности лечения. В частности, был создан Центр детской гематологии, онкологии и клинической иммунологии, а онкологические больницы получили дополнительно 22 аппарата для лучевой терапии. Объём финансирования химиотерапии увеличился в 11 раз, а в медицинские учреждения было внедрено около 250 новых методов обследования и лечения.
Одним из крупных проектов стало строительство нового комплекса для Республиканского онкологического центра, который разработан с учётом опыта клиник Южной Кореи. За три года на площади более пяти гектаров была построена современная больница, состоящая из девяти зданий с основными корпусами в восемь этажей, оснащёнными необходимым оборудованием для диагностики и лечения. Новый центр увеличил количество койко-мест с 370 до 650, а также может принимать до 500 пациентов в день в амбулаторных условиях.
В хирургическом отделении планируется проводить до шести тысяч операций в год, включая трансплантацию костного мозга и малоинвазивные операции. Центр также будет использовать новые методы лечения, включая таргетную и иммунотерапию, что повысит эффективность ранней диагностики и лечения.
Новый онкологический центр не только улучшит доступность медицинских услуг, но и станет основой для развития медицинского туризма, способствуя снижению смертности и повышению качества жизни граждан.