Toshkentda halqa yo'li kengaytirildi
Shavkat Mirziyoyev yo’lning yangilangan qismiga tashrif buyurib, transport va piyodalar uchun yangi qulayliklar bilan tanishdi. Yaqinda Toshkent halqa yo’lining bir qismi transport holatini yaxshilash uchun kengaytirildi va rekonstruksiya qilindi.
Yo’l poytaxtni Toshkent viloyatining bir necha tumanlari bilan bog’laydi, shu sababli transport yuki so’nggi yillarda sezilarli darajada oshdi. Shu sababli zamonaviy transport yechimlari joriy etildi: to’rt kilometr yo’l asfaltbeton bilan qoplangan, qatnov qismi esa olti sakkiz yo’lgacha kengaytirilgan. Shuningdek, to’rtta yer osti o’tish joylari, piyodalar va velosiped yo’llari qurilgan.
Haydovchilarga qulaylik yaratish va tirbandlikni kamaytirish uchun uchta burilish va 18 ta qo’shilish nuqtasi tashkil etilgan. Halqa yo’li Buyuk ipak yo’li ko’chasi bilan kesishgan joyda yig’ma temir konstruksiyalardan yo’l o’tkazgich qurilgan. Rejaga ko’ra, yo’l o’tkazgich 100 yildan ortiq davom etadi va uni ta’mirlash ancha arzon bo’ladi.
Yo’l bo’ylab elektron boshqariladigan tungi yoritish tizimi va aqlli svetoforlar o’rnatilgan. 13 ta yangi bekat qurildi va yo’l bo’yidagi yo’lak manzarali daraxtlar bilan obodonlashtirildi. Prezidentimiz yangi yo’llar va inshootlar mustaqillik kuniga munosib sovg’a ekanini ta’kidlab, fuqarolarning hayotini yaxshilash bo’yicha ishlar davom etishini ta’kidladi.
Shuni ta’kidlash kerakki, bu yil butun mamlakat bo’ylab 12,6 ming kilometr yo’l va 200 ga yaqin ko’prik rekonstruksiya qilindi.

В Ташкенте расширили кольцевую дорогу
Шавкат Мирзиёев посетил обновлённый участок дороги и ознакомился с новыми удобствами для транспорта и пешеходов. Недавно часть Ташкентской кольцевой дороги была расширена и реконструирована, чтобы улучшить транспортную ситуацию.
Дорога соединяет столицу с несколькими районами Ташкентской области, в связи с чем транспортная нагрузка в последние годы значительно увеличилась. В результате были внедрены современные транспортные решения: четыре километра дороги покрыты асфальтобетоном, а проезжая часть расширена до шести-восьми полос. Также были построены четыре подземных перехода, пешеходные и велосипедные дорожки.
Для удобства водителей и снижения пробок организованы три разворота и 18 точек слияния. На пересечении кольцевой дороги с улицей Буюк ипак йули был построен путепровод из сборных железных конструкций. По плану, путепровод прослужит более 100 лет, а его ремонт будет стоить значительно дешевле.
Вдоль дороги установлена система ночного освещения с электронным управлением и интеллектуальные светофоры. Построено 13 новых остановок, а придорожная полоса озеленена декоративными деревьями. Президент отметил, что новые дороги и сооружения являются достойным подарком ко Дню независимости и подчеркнул, что работа по улучшению жизни граждан будет продолжена.
Следует отметить, что в этом году по всей стране уже было реконструировано 12,6 тысячи километров автомобильных дорог и около 200 мостов.