O'zbekiston va Qozog'iston prezidentlari strategik hamkorik masalalarini muhokama qiladilar
Qozog’iston Respublikasi Prezidenti Qosim-Jomart Tokayevning taklifiga binoan O’zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 7-9 avgust kunlari ushbu mamlakatga davlat tashrifi bilan tashrif buyuradi.
Tashrif davomida Davlat rahbarlari o’rtasida muzokaralar o’tkazish va Prezidentlar rahbarligida Oliy davlatlararo kengashning birinchi yig’ilishi rejalashtirilgan. Ularda O’zbekiston va Qozog’iston o’rtasidagi strategik hamkorlikni, shuningdek, dolzarb xalqaro va mintaqaviy masalalarni qanday chuqurlashtirish muhokama qilinadi.
Savdo, sanoat, transport va logistika, energetika, qishloq va suv xo’jaligi hamda boshqa sohalarda hamkorlikni kengaytirishga alohida e’tibor qaratiladi. Ikki tomonlama munosabatlarni mustahkamlaydigan ko’plab hujjatlar imzolanishi kutilmoqda.
Davlat tashrifi chog’ida Qozog’iston poytaxtida biznes va madaniy tadbirlar o’tkaziladi. Shuningdek, o’zbek shoiri va mutafakkiri Alisher Navoiy haykali ochilishi rejalashtirilgan.
9 avgust kuni O’zbekiston Prezidenti Markaziy Osiyo davlat rahbarlarining navbatdagi yig’ilishida va Ostona shahrida bo’lib o’tadigan “Markaziy Osiyo + Yaponiya” muloqot sammitida ishtirok etadi.“Bogdan Burikin, atayin “Karavan-Info” uchun

Президенты Узбекистана и Казахстана обсудят вопросы стратегического партнёрства
По приглашению Президента Республики Казахстан Касыма-Жомарта Токаева Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 7-9 августа посетит эту страну с государственным визитом.
Во время визита запланировано проведение переговоров между главами государств и первое заседание Высшего межгосударственного совета под руководством президентов. На них обсудят, как углубить стратегическое партнёрство между Узбекистаном и Казахстаном, а также актуальные международные и региональные вопросы.
Особое внимание уделят расширению сотрудничества в торговле, промышленности, транспорте и логистике, энергетике, сельском и водном хозяйстве, а также в других областях. Ожидается подписание большого количества документов, которые укрепят двусторонние отношения.
Во время государственного визита в столице Казахстана пройдут деловые и культурные мероприятия. Также планируется открытие памятника узбекскому поэту и мыслителю Алишеру Навои.
9 августа Президент Узбекистана примет участие в очередной встрече глав государств Центральной Азии и первом саммите Диалога «Центральная Азия + Япония» в городе Астане.