Shavkat Mirziyoyevga yangi O'zbekiston ko'chasi loyihasi taqdim etildi
Prezidentimiz Toshkentdagi yangi O’zbekiston ko’chasini qurish va obodonlashtirish loyihalari bilan tanishdi. Uzunligi 11 kilometr va kengligi 86 metr bo’lgan xiyobon so’nggi yillardagi eng yirik infratuzilma tashabbuslaridan biriga aylandi.
2022-yil 30-iyundagi qarorga ko’ra, ko’chada biznes markazi va yo’l bo’yidagi rivojlangan infratuzilma yaratilishi rejalashtirilgan. Ushbu vazifalarni bajarish uchun maxsus direksiya tashkil etildi va arxitektura konsepsiyasi ishlab chiqildi. Loyiha bo’yicha ko’cha bo’ylab milliy uslubdagi zamonaviy uylar, mehmonxonalar, savdo-ko’ngilochar va xizmat ko’rsatish majmualari quriladi. Shuningdek, poytaxt aholisi va mehmonlari uchun qulay sharoit yaratadigan bog’lar, piyodalar va velosiped yo’llari mavjud.
Ko’chada “Toshkent-Sharqiy” aeroporti va Olimpiya shaharchasi qurilmoqda. Janob Mirziyoyev ushbu ob’ektlar va qo’shni yo’llar atrofini obodonlashtirishga alohida e’tibor berishni buyurdi.
Tashrif davomida ko’chalarni obodonlashtirish bo’yicha takliflar muhokama qilindi. Uning bo’ylab chinor, eman, lola daraxti, katalpa, pisardiya olxo’ri, sarv, hind lilak, lavanta va Suriya atirgullari kabi manzarali daraxtlar va butalar ekish rejalashtirilgan. Aeroport oldida ikkita favvora qurilishi rejalashtirilgan. Bu butun hudud Toshkentning “yashil kamar” qismiga aylanadi.
Prezident landshaft kompozitsiyasi bo’yicha tavsiyalar berib, bu yerda ekologiya va madaniy elementlar uyg’un tarzda uyg’unlashib, shahar aholisi va sayyohlar uchun noyob makon yaratishi kerakligini ta’kidladi.

Шавкату Мирзиёеву представили проект улицы Янги Узбекистон
Президент ознакомился с проектами строительства и благоустройства улицы Янги Узбекистон в Ташкенте. Проспект длиной 11 километров и шириной 86 метров стал одной из крупнейших инфраструктурных инициатив последних лет.
Согласно постановлению от 30 июня 2022 года, на улице планируется создать деловой центр и развитую придорожную инфраструктуру. Для выполнения этих задач была создана специальная дирекция и разработана архитектурная концепция. По проекту, вдоль улицы будут построены современные жилые дома в национальном стиле, гостиницы, торгово-развлекательные и сервисные комплексы. Также предусмотрены парки, пешеходные и велосипедные дорожки, которые создадут комфортные условия для жителей и гостей столицы.
На улице уже строятся аэропорт «Ташкент-Восточный» и Олимпийский городок. Господин Мирзиёев поручил уделить особое внимание озеленению территории вокруг этих объектов и прилегающих дорог.
Во время визита обсуждались предложения по ландшафтному дизайну улицы. Вдоль неё планируется высадить декоративные деревья и кустарники, такие как чинара, дуб, тюльпанное дерево, катальпа, слива писардия, кипарис, индийская сирень, лаванда и сирийская роза. Перед аэропортом предполагается построить два фонтана. Вся эта территория станет частью «зелёного пояса» Ташкента.
Президент дал рекомендации по ландшафтной композиции, подчеркнув, что здесь должны гармонично сочетаться экология и культурные элементы, создавая уникальное пространство для горожан и туристов.