Senatda yer qonunchiligi va Jinoyat-protsessual kodeksidagi o'zgarishlar muhokama qilindi
Sud-huquq masalalari va korrupsiyaga qarshi kurashish qo’mitasi majlisida bir nechta yangi qonunlar ko’rib chiqildi. Muhokamada mahalliy Kengashlarning doimiy komissiyalari raislari, yoshlar parlamenti a’zolari, qo’mita huzuridagi ekspertlar guruhi vakillari, qonunlar tashabbuskorlari, shuningdek, turli vazirliklar, idoralar va ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etdi.
Senatorlar yer uchastkalaridan foydalanish mexanizmlarini takomillashtirish va bu sohadagi qoidabuzarliklarning oldini olishga qaratilgan qonunni muhokama qildilar. Yangi qonun yer qonunchiligini buzganlik uchun ma’muriy va jinoiy javobgarlik choralarini kuchaytiradi va yerni o’zboshimchalik bilan egallab olish holatlari prokuratura tomonidan tekshirilishini nazarda tutadi.
Senatorlarning ta’kidlashicha, qonunning qabul qilinishi er bilan bog’liq qonunbuzarliklarga qarshi kurashish samaradorligini oshirishga yordam beradi, shuningdek, zararni qoplash va noqonuniy inshootlarni yo’q qilish jarayonini tezlashtiradi.
Bundan tashqari, O’zbekiston Jinoyat-protsessual kodeksiga o’zgartirishlar kirituvchi qonun muhokama qilindi. Ushbu qonun mahkumlarni va tibbiy majburiy choralar ko’rilgan shaxslarni jazoni o’tash yoki davolanishni davom ettirish uchun topshirishni rad etish uchun asos va shartlarni belgilaydi. Majlis ishtirokchilari ushbu o’zgarishlar mahbuslarni topshirish uchun huquqiy asos yaratib, O’zbekiston fuqarolarining xorijdagi huquqlarini xalqaro normalarga muvofiq himoya qilishini ta’kidladi.

В Сенате обсудили изменения в земельном законодательстве и Уголовно-процессуальном кодексе
На заседании Комитета по судебно-правовым вопросам и противодействию коррупции рассмотрели несколько новых законов. В обсуждении приняли участие председатели постоянных комиссий местных Кенгашей, члены Молодёжного парламента, представители экспертной группы при Комитете, инициаторы законов, а также представители различных министерств, ведомств и СМИ.
Сенаторы обсудили закон, направленный на совершенствование механизмов использования земельных участков и предотвращение нарушений в этой сфере. Новый закон усиливает меры административной и уголовной ответственности за нарушения земельного законодательства и предусматривает, что случаи самовольного захвата земли будут расследоваться прокуратурой.
Сенаторы отметили, что принятие закона поможет повысить эффективность борьбы с нарушениями, связанными с земельными участками, а также ускорит процесс возмещения ущерба и устранения незаконных построек.
Кроме того, обсуждался закон, вносящий изменения в Уголовно-процессуальный кодекс Узбекистана. Этот закон устанавливает основания и условия для отказа в передаче осуждённых к лишению свободы и лиц, которым назначены принудительные меры медицинского характера, для дальнейшего отбывания наказания или прохождения лечения. Участники заседания отметили, что эти изменения создают правовую основу для передачи заключённых и защищают права граждан Узбекистана за границей в соответствии с международными нормами.