O’zbekiston delegatsiyasining ar-Riyodga tashrifi chog’ida Bosh vazir o’rinbosari Jamshid Xodjayev boshchiligida Saudiya Arabistoni vakillari bilan davra suhbati bo’lib o’tdi.
Uchrashuvning asosiy mavzusi O’zbekiston hududida “Jamjum Farm” kompaniyasining 30 turdagi dori vositalarini ro’yxatdan o’tkazish bo’ldi. Shuningdek, tomonlar Toshkentda 2025 yilning uchinchi choragida ishga tushirishni rejalashtirayotgan yangi farmatsevtika zavodi qurilishini muhokama qildilar. Loyiha xususiy kapital ko’magida amalga oshiriladi. Uchrashuv yakunida ushbu loyiha bo’yicha hamkorlik to’g’risida bitim imzolandi.
Bundan tashqari, “InterHealth Hospital Medical” kompaniyasi bilan hamkorlik doirasida Toshkentda ko’p tarmoqli tibbiyot markazini tashkil etish rejalashtirilgan. Loyiha Koreyaning EDSF jamg’armasi va respublika onkologiya va tibbiy radiologiya markazi ko’magida amalga oshiriladi.

Саудовская Аравия откроет фармацевтический завод в Ташкенте
Во время визита делегации Узбекистана в Эр-Рияд, во главе с заместителем премьер-министра Джамшидом Ходжаевым, состоялся круглый стол с представителями Саудовской Аравии.
Главной темой встречи стала регистрация 30 видов лекарственных средств компании «Джамджум Фарма» на территории Узбекистана. Также стороны обсудили строительство нового фармацевтического завода в Ташкенте, который планируют запустить в третьем квартале 2025 года. Проект будет реализован при поддержке прямых инвестиций. По итогам встречи было подписано соглашение о сотрудничестве по этому проекту.
Кроме того, в рамках сотрудничества с компанией «InterHealth Hospital Medical» планируется создание многопрофильного медицинского центра в Ташкенте. Проект будет реализован при поддержке Фонда EDSF из Кореи и Республиканского центра онкологии и медицинской радиологии.
Также в октябре этого года Саудовская Аравия направит в Узбекистан врачей, которые проведут операции на сердце у 100–150 пациентов в Республиканском специализированном хирургическом центре имени академика Вахидова.