O’zbekiston investitsiyalar vaziri Indoneziya turizm vaziri bilan uchrashdi
O’zbekiston Respublikasi investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligida vazir Laziz Kudratovning Indoneziya turizm va ijodiy iqtisodiyot vaziri Sandiagi Salahuddin Uno bilan uchrashuvi bo’lib o’tdi.
Uchrashuv davomida tomonlar o’zaro hamkorlikning o’sishi mumkin bo’lgan bir qancha muhim sohalarni muhokama qildilar. Ushbu sohalardan biri qishloq xo’jaligi bo’lib, u erda ikkala mamlakat ham tajriba almashish va qo’shma loyihalarni rivojlantirish imkoniyatlarini ko’rishadi. Yashil energiya istiqbollari ham ko’rib chiqildi.
O’zbekiston va Indoneziya iqtisodiyotlarining tobora muhim qismiga aylanib borayotgan turizmni rivojlantirishga alohida e’tibor qaratildi. Tomonlar sayyohlar uchun yangi imkoniyatlar yaratish va ijodiy iqtisodiyotda tajriba almashish zarurligini ta’kidladilar, bu esa sektorning o’sishiga yordam beradi. Oziq-ovqat sanoati ham ta’sir ko’rsatdi, bu yerda ikkala mamlakat ham tovar ayirboshlashni ko’paytirish va qo’shma korxonalar tashkil etish istiqbollarini ko’rmoqda.
Muzokaralar yakunida O’zbekiston va Indoneziya o’rtasida hukumatlararo komissiyaning ikkinchi majlisini tayyorlash to’g’risida kelishuvga erishildi.

Министр инвестиций Узбекистана встретился с министром туризма Индонезии
В Министерстве инвестиций, промышленности и торговли Республики Узбекистан состоялась встреча министра Лазиза Кудратова с министром туризма и креативной экономики Индонезии Сандиаги Салахуддином Уно
Во время встречи стороны обсудили несколько ключевых областей, в которых возможен рост взаимного сотрудничества. Одной из таких сфер стало сельское хозяйство, где обе страны видят потенциал для обмена опытом и развития совместных проектов. Также были рассмотрены перспективы в области зелёной энергетики.
Особое внимание было уделено развитию туризма, который становится всё более важной частью экономик Узбекистана и Индонезии. Стороны подчеркнули необходимость создания новых возможностей для туристов и обмена опытом в креативной экономике, что может способствовать росту этого сектора. Также была затронута пищевая промышленность, где обе страны видят перспективы для увеличения товарооборота и создания совместных предприятий.
По итогам переговоров было достигнуто соглашение о подготовке второго заседания Межправительственной комиссии между Узбекистаном и Индонезией.